step motoru butonla kontrol etmek

Başlatan abc_def_xyz, 08 Eylül 2009, 14:49:26

abc_def_xyz

Arkadaşlar step motorun ileri ve geri hareketlerini 2 adet butonla kontol etmem gerek. Hız içinde ayrı bir ayar düğmesi olacak.
Sürücümüze 100 Hz'e kadar sinyal verebiliriz.
Bunu en basit şekilde nasıl bir devre ile çözebiliriz.

ibrsel

L298 ve L293 motor sürücü entegrelerini bir incele..datasheetlerinde ayrıntılı bilgi bulabilirsin..

abc_def_xyz

dediklerine baktım ama fazla birşey anlamadım. Şimdi benim elimde step ve dir girişleri olan  bir sürücü var. Dir girişine 0 ve 5v verince yön değişimini halledebiliriz. Ama sanırım step girişine belli bir frekansta kare dalga şeklinde sinyal uygulamam gerekiyor. İşte ben bunu nasıl elde edebilirim.
Daha önce bilgisayar ile step motor kontrolü yaptım ama orada işi bilgisayar hallediyordu. Şimdi bilgisayar olmadan yapılması lazım

abc_def_xyz

Step motorun akımının bir ilgisi olduğunu sanmıyorum. Zaten elimde step motor ve sürücü var. Ben sürücüye step ve dir sinyalleri girmek istiyorum. Bu sinyallerde 5v olmalı. Burda benim istediği sürücüye girmem gereken step sinyalini nasıl elde edebilirim.

abc_def_xyz

FxDev arkadaşım gönderdiğin dosyayı inceledim ama pic konusunda fazla bir bilgim olmadığı için pek anlayamadım.
Acaba  25kHz ile 100kHz arasında değişen 5 voltuk step sinyalini pic kullanmadan elde etmem mümkünmü.

hasangurlek

Alıntı yapılan: "abc_def_xyz"FxDev arkadaşım gönderdiğin dosyayı inceledim ama pic konusunda fazla bir bilgim olmadığı için pek anlayamadım.
Acaba  25kHz ile 100kHz arasında değişen 5 voltuk step sinyalini pic kullanmadan elde etmem mümkünmü.

Her derde deva
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

hasangurlek

Alıntı yapılan: "FxDev"Yeri değil ama merak ettim, acaba bu index'li PDF'leri nasıl yapıyorlar?

Wordde dosya hazırlanırken Biçimlendirme seçeneklerindeki başlık tagları kullanılırsa, PDF converter programları başlıkları ve alt başlıkları index kaynağı olarak dikkate alıyor ama bazı converterler bunu desteklemiyor.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

turgut94

Bu osilatorü yaparak elindeki motor sürücü kartına uygulayabilirsin.Bu şema 3 eksen kontrolu içindir.

nusi

hocam step motoru 2 butonla kontrol etmek istiyorum. 1. butona bastığımda 90 derece sağa, 2. butona bastığımda 90 derece sağa dönmesini istiyorum. devre şeması ve kodlar konusunda yardımcı olabilirmisiniz?

parametre

Alıntı yapılan: nusi - 09 Ekim 2010, 18:33:04
hocam step motoru 2 butonla kontrol etmek istiyorum. 1. butona bastığımda 90 derece sağa, 2. butona bastığımda 90 derece sağa dönmesini istiyorum. devre şeması ve kodlar konusunda yardımcı olabilirmisiniz?

Nasıl yani ? sagamı solamı donecek ?