100KV kaskat bobin

Başlatan fractal, 28 Eylül 2009, 11:09:07

fractal

arkadaşlar elimde toz boya yapıştırmada kullanılan bir bobin var.ama yapısını tam çözemedim.elimde devre şemasıda var.

1.mje 3055 ve mje 2955 transistörleri bir opamp ua741 ve bir kaçtane ayar potu var. bir pot ile bobin besleme gerilimi 0-24 vdc arasında değiştiriliyor ve bobinde 100kv kadar gerilim oluşuyor.bobin polyester gibi bir malzeme ile kapl olduğu için içi gözüküyor.giriş kısmında bir trafo var ondan sonraki kısım kaskat .12 adet gerilim katlayıcı var.uç kısımında ise 20Mohm 6 adet 1 wat direç var.

şimdi soru şu:bu trafo nasıl çalışıyor.trafoya dc giriyor.trafo förmülüne göre yüksek frekans ile yüksek gerilim elde edilmiyormu?burda nasıl oluşuyor yüksek gerilim?trafoya giren en fazla 24 vdc frekansıda yok.bu nasıl çalşıyor anlamadım?

2.bir pwm kaynağı ile solid state röle kullanrak bobini besledim.oda da bir çok yere ark yaptı metalleri çekti.mavi renkte kıvılcımlar oluştu.sonra güç kaynağım bozuldu.bobinin akımını nasıl sınırlayacağım.kaç wat kaç ohm direnç kullanmam lazım?

ihtiyaçı olan varsa devre şemasını ekleyebilirim...

teşekkürler...
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

amuhurcu

... valla süper olur.. tam çalışan prof yüksek voltaj devresi olacak elimizde ..
teşekürler..

fractal

bu bobine direkt 24 dc veriyorum 5w 220 ohm takarak direnç gidyor.4.7k takıyorum yanıyor.cok ısınıyor.daha büyük takıncada bobin çalışmıyor.bu akımı snırlayacak direnç ve değerlerini nasıl bulaçağım....

OG

Bobine özel ve bazı durumlar dışında direk DC verilmezki. Hızlı şekilde Aç-Kapa Anahtarlama yapman gerekir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

fractal

bende bunu anlamaya çalışıyorum.denedim çalıştı.ama uzun süre çalıştrmyorum her tarafa kıvılcım saçıyorum.fena çarpıyor.dokunmadan sıçrama yapıyor.kot pantolundan gecip çarpıyor.

E = 4.44 x N x f x (fi)max formülü bu bobinlerin çıkış noktası olarak biliyordum.f artırark cok yüksek gerilim elde etmek.kaskad kısmı ilede bunu katlayarak dahada büyütmek.ama burdaki denklem ac gerilim için geçerli.

bendeki bobin nasıl oluyorda dc gerilim ile çalışıyor.acaba benim siviç mod güç kaynağı kullanmam dan dolayı olabilirmi?çünkü bu güç kaynakları 40khz de çalışıyor bildiğim kadarıyla.ama yine çalışmaması lazım cünkü akım yada gerilim  hiç bir zaman negatif olmadığı için.bunun trafonda gerilim yada akım idüklemeyecektir.yukarda elkediğim şemda ise skop ile baktım bobin çıkışında dc çıkıyor?bir npn bir  pnp transistör ile bobini sürüyoalr.bu iş nasıl oluyor?

bendeki bobinin kastkad kısmıda aynen böyle....

http://img.donanimhaber.com/image.aspx/upfiles/43566/C8790D99AC3F49E9825117E73E2BEE76.gif

askuzucu

bobin ac ile sürülür.muhtemelen devrede kullanılan transistorler dc-ac dönüştürmeyi yapıyor.
senin güç kaynağına bağlayınca çalışmasına gelince, güç kaynağın kısa devre korumalıdır.bobine bağlayınca bobin üzerinden akım geçer, kısa devre koruması devreye girerek akımı keser.bir süre sonra tekrar açar, geçen yüksek akım neticesinde tekrar akımı keser.böylece bobin üzerinde oluşan sürekli manyetik alan değişimi ile yüksek voltaj oluşur.

z

Elektronik anahtarlama devresini polyesterli blogun icine yerlestirmislerdir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

şu soruyu defalarca burda daha öncede sordum.tekrar sorayım arkadaşlar bobini yada trafoyu çalıştırmak için akım yöndeğiştirmesi şart değilmidir.yani ben +vdc -0 arası pwm uygulasam bobin çalışmaz.ama -Vdc ile +vdc arası ygulasam bobin çalışır.bu böyle değilmi?

yukardaki şemada Bobini süren kart var.kartı okuyabildiğim kadaryla şöyle 24 acv giriyor köprü ile doğrultuluyor.sonra mje 3055 ile mje 2955 transistörlerinden  bobine gidiyor.

burda taş dirençler var cok ısınıyor transistörlerde.bu pnp -npn transistör kullanmanın mantığı nedir?bu şemayı yorumlayamadım ben?bobine giden uçları ölçtüğümde dc gerilim var.frekansıda yok.bu bobinleri parçaladım sadece kaskad haricinde nüveye sarılmışsargısı var.içinde tetikleyici birşey yok.....

z

Devrende T6-T7 devresi zaten anahtarlama isini yapiyor.

Bobine uyguladigin gerilimin illaki -V..+V arasinda salinmasi gerekmiyor.

Gerilim 0...+V araliginda degisse de olur.

Onemli olan bobinden degisken akim akmasi.

Nuvenin doyuma gitmemesi acisindan gerilimin +/-V degismesi tercih edilir ancak sart değil.

Flayback mantiginda gerilim sadece 0..+V araliginda degisir. Senin devren de flyback calisiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

drmp

arkadaşlar yeri gelmişken söyleyeyim bende geçenlerde bir dc motor hız kontrol devresi yapmıştım ( tek mosfetle)  bir trafoya bağladım  12/220  12v tarafından bağladığımda 2000v oltu gördüm hatta dhada artırdım sonra trafo izalasyonu delindi  yani demek istediğim arkadaşım illaki dediğin gibi bir polarite gerekli değil sadece  palsler yeterli hatta kare dalga bile yeterli

fractal

t6 ile t7 anahtarlamqayı nasıl yapıyor?neden biri npn biri pnp transistör?anahtarlama frekansı nasıl ayarlanıyor?bu devreyi nasıl analiz edebilirim?skop ile neden frekans göremiyorum?

bu kart yerine bir adt plc ile pwm üretip solid state röle ile bu bobini süremezmiyim?bu bobinlerin çalışma gerilimi max 100kv ile 100uA bobine takılacak direnç ne olmalı.bobinin direnci 4 ohm.kaskad ucundaki 6 adet direnç 1watlık-20Mohm. toplamda 120Mohm.nasıl bir direnç koymalıyım benim koyduklarım taş dirençti coğu yandı.değeri yüksek olanlarda çalıştıermadı...

OG

Alıntı Yapt6 ile t7 anahtarlamqayı nasıl yapıyor?neden biri npn biri pnp transistör?anahtarlama frekansı nasıl ayarlanıyor?bu devreyi nasıl analiz edebilirim?skop ile neden frekans göremiyorum?
T6, T7, T8 kendi aralarında bir osc olarak çalışıyor. Salınım frekansını belirleyen elemanlar o devredeki R ve C değerleri, aynı zamanda bobinin L değeri.

Skop ile ölçüm yapabilirsin fakat yüksek gerilim probun olması lazım. Skoba zarar verebilirsin.

Osc bölümünü analiz etmene gerek yok, gerilimi gördümü kendi başına salınan bir devre. Diğer bölümlerden bağımsız.

Alıntı Yapşu soruyu defalarca burda daha öncede sordum.tekrar sorayım arkadaşlar bobini yada trafoyu çalıştırmak için akım yöndeğiştirmesi şart değilmidir.yani ben +vdc -0 arası pwm uygulasam bobin çalışmaz
Akımın yön değiştirmesi şart değil, primerden sekondere transfer için bobinden geçen akımın değişken olması yeterli, yani akım yön değiştirmeden de transfer yapar.

Aslında daha da doğrusu açma ve kapama anında L de bobin akımı yön değiştirir. Akımı kaynaktan bobine basarken geçen akım yönü ile, devreyi açtığında bobinin devam ettirmek isteyeceği akımın yönü terstir.

fractal

og hocam açıklamalar için sağolasın.ama bu bobini süren kartta yüksek voltaj yok.kartı elledim çarpardı yoksa yada kart üzerinde arklar oluşurdu.bobinin takılı olduğu çıkışı ölçü aleti ilede ölçtüm 0 ile 34 vdc arasın da bir gerilim var.bu gerilimide aynı karta bağlı bir pot var onla ayarlanıyor.bobin takılı olsada olmasada kartta aynı gerilim var.kartta bir osilasyon bulamadım.bobinde resmdeki gibi bir bobin ve kaskat uc kısımdada 6 adet 20Mohm dirençten oluşuyor.bu karttaki seramik dirençler ve transistörler cok ısınyor.kart cözemedim bir türlü...

video yada cektim ekleyebilirim..başka resimlerde var..bobinin uc kısmına yakın yere cay kaşığı koydum onuda toprakladım.

http://img32.imageshack.us/img32/2273/sdc13336.jpg

OG

Alıntı Yapbu bobini süren kartta yüksek voltaj yok
Evet, esas yüksek gerilim bobin ucunda meydana gelen darbeli akımlar ile elde edilir. Bobine düşük bir DC gerilim uygulanır ama bu gerilim anahtarlama yapıldığı için bobin uçlarında yüksek gerilim oluşur. Anahtarlamayı bahsettiğim self osc devresi sağlar. OSC, bir yere bağımlı olmadan kendi başına bobin gerilimini hızlı bir şekilde açar kapatır.

Kaskad zaten bir gerilim çoklayıcı devresi, bobin uçlarında elde edilen yüksek gerilimi hem katlar (kaskat hücre sayısı kadar), hemde DC ye çevirir.

Bir bobine DC gerilim verirsen ve bunu anahtarlarsan bobin uçlarında yüksek gerilim palsleri elde edersin. Eğer bobin bir trafo ise yani sekonderi de varsa yükseltme oranı kadar sekonderden katlanmış voltaj elde edersin. Oto ateşleme sistemleride böyle çalışır.