imagecraft iccavr ile programlama

Başlatan gandal, 28 Eylül 2009, 14:07:43

gandal

s.a arkadaşlar http://www.microsyl.com/ sitesinde sanırım iccavr yapılmış çok güzel uygulamalar var.Ben bunların içinden LC metre ve Frekansmetre projelerini yapmak istiyorum,açık kaynak kodları verilmiş olup,anlamaya çalışıyorum.Ayrıca http://www.imagecraft.com/devtools_AVR.html sitesinden compilerin 45 günlük demosunu indirdim.compilerı inceledim ve kodu derleyemiyorum compilerda <shortnametype.h> gibi başlık dosyalarını bulamıyorum sizce nasıl yapılabilir.ayrıca çok saçma bi soru olacak mesela delay.c ile delay.h arasında ne gibi fark vardır?delay.h başlık dosyası olduğunu biliyorum ama delay.c ne anlama geliyor bilmiyorum. saygılar...

gallavi

fonksyonların veya classların ön tanımlamaları (predefination) header (*.h) dosyalarında asıl tanımlamalarıda c (*.c) dosyasında tutulur main.c içinde gerekli header dosyalarını çağırman ve headerlara ait c dosyalarını da projene eklmen gerekir.
genelde işlem basamağı şu şekilde
1 - bi klasör oluştur
2 - compiler dan yeni proje oluştur ve gerekli ayarları yap işlemci tipi seçimi v.s.
3 - main.c yi oluştur ve projeye dahil et
4 - gerekli headerları main.c içinde çağır ve headerlara ait c dosyalarınıda projeye dahil et
5 - derle ve çalıştır.
DemirHan=gallavi;

gandal

teşekkürler hocam cevap için kafamda biraz daha netlik kazandı.yani programımızda delay.h diye başlık dosyası tanıttık ama işlemlemleri arka planda delay.c yaptı.
sitedeki LC metre projesinde

#include <iom32v.h>
#include <shortnametype.h>
#include <macros.h>
#include <stdlib.h>
#include <stdio.h>    başlık dosyaları tanımlanmış fakat deleyicide bitürlü bulamadım.çözümcem inşallah

gallavi

derleyicinin kendi içinde gelen header dosyalarını <header.h> şeklinde çağırılırken kendi oluşturduumuz header dosyalarını "header.h" şeklinde çağırmamız gerekiyo çünkü çağırma şekline göre compiler onları farklı yerlerde arıyo <> işaretleri arasında çağırılanlar derleyinin kurulduğu klasörün içindeki lib veya h dizininde aranırken "" işaretleri arasında çağırılanlar proje klasöründe aranıyo
DemirHan=gallavi;

gandal

project kısmından dosya aç gibi bişey çıkıyor tıkladığımda sağ konsolda görünüyor ama başlık dosyalarını imagecraft ın içinde göremiyorum

ahmet2004

shortnametype.h
#ifndef __SHORTNAMETYPE_H
#define __SHORTNAMETYPE_H   1

#define short  signed char
#define ushort unsigned char
#define uint   unsigned int
#define ulong  unsigned long

#endif

icc v6

ipek

http://rapidshare.com/files/286308939/lcm.rar.html
C den anlamadığım için baya uğraştım isis'te sadece rc osc 8 gibi çalıştı 16mhz yapamadım kristal ayarları pic gibi basit değil galiba???

Ahmed hocam paylaşımınıza sağlık bu header dosyasını epey bir aramış idim

gandal

ipek hocam haklısınız gerçi simülasyonu yapmadım ama atmel mikrodenetlicilerin konfigürasyon ayarları pice nazaran biraz zormuş.ayrıca ahmet hocanın verdiği kod içinde teşekkürler çok sağolun.LC metre projesi biraz ağır geldi bana fakat bu tür projeler işin içine girince en azından hangi fonksiyonlar kullanılmış,kendi yazmış olduğu fonksiyonları anlamaya çalışıyorum.help'i biraz karıştımam gerekecek