analog girişleri izole etmek

Başlatan mcan, 11 Ekim 2009, 23:45:15

mcan

Herhangi bir adc ile birden fazla analog girişleri ölçmem gerekiyor.
Mesela 1. giriş 24-30v dc
2.giriş 0-70v dc
3. giriş 0-50v ac (pp)
vs vs vs....

Normalde adc nin groundu ile dc nin groundunu birleştirip okuma işlemi yapılıyor.Ac ise ya pozitif tarafı okunarak yada 0 üzerine kaydırılarak olmadı doğrultup vs okunabilir...Ancak ben girişlerin ground,negatif vs uçlarını hatta pozitif uçlarını adc nin groundu yada pozitif,giriş ucu ile direk bağlantılı yapmak istemiyorum.

Ölçmek istediğim şekil opto bağlantı şekli gibi.Ancak bildiğim kadarıyla optolar lineer değil bu iş için uygunmu onuda bilemiyorum.En olmadı ucuz bir adc bulup her kaynakdan adc yi besleyip hemde kaynağı ölçüp sonucu opto üzerinden yollamak gibi bişey yapılabilir fakat hem yüksek çıkış empedanslı yükleri ölçmek imkansızlaşacak hem de maliyetli olacak.Röle gibi mekanik elemanlarda kullanmak istemiyorum.

Acaba %0.1 direnç bobin ve hassas bir hall sensoru yada akım sensörü-hassas direnç ile yapılabilirmi?

Adcyi besleyen kaynak ve ölçülecek kaynaklar birbirlerinden yalıtılmış olmalı.

Maxim

linear optocouplar var
aklıma gelmedi kodları ,araştırınız

Logan

HCNR200 bu işi görür. Analog voltajı optik olarak iletir. Aradığınız sanırım bu.
İmza.

salim ALTIN

Merhaba.
Eski konularda da konusulmustu.
IL300
HCPL7840
her ikisinide kullandim bunlar isinize yarar. Yanliz kazanclari farkli serileri var hangine gore tasarim yaptiysaniz regule olarak hep ayni malzemeyi kullanin. Kod numaralarina dikkat.
Eger yapilacak ise bagli olarak hiz fazla değil ise ben olcumler icin ayri birer PIC kullanmani ve datalari seriden ana islemciye vermeni tavsiye ederim. 10 bit ADC li   bir 16F886 1.6 dolar. AC olcmeler icin bir tane koyarsin DC olcmeler icin baska bir tane koyarsin. Haberlesmeyi 2 opto ile izole edersin analog optodan daha ucuza gelir.
7840 4 dolar idi bir zamanlar.
buna da ayri besleme lazim, pic ile yaparsan onada.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

mcan

Aradığım bu tarz cevaplardı sağolun başka fikiri tecrübesi olupda paylaşanlar olursa süper olur.

2 gündür araştırıyorum linner optoları farkettim ancak bunlar genelde akım ile sürülüyorlar 4ma-20ma girişli uygulamalar çarptı gözüme...Ancak fiyat hususu ayrı bir olay yine dün adcsi olan en ucuz mikrokontrolörü 1000 lik fiyatlar için 0.4 usd ye bulabilirken lineer opto için fiyat 3 usd veya bunun biraz altında kaldiki opto direk kullanılamıyor en az 2 tane opa birazcıkda diğer pasiflerden gerek pcb üzerinde bunlar hep yer kaplayacak.....

Ancak mikrokontrolör yada ayrık adc yi beslemek için dc dc modül lazım dual dc dc modüllerde pek ucuz değil özellikle geniş aralıklı olanları.

Akım sensörleri de ayrı bir yol fakat hiç küçüğünü görmedim ve 50a akımı %1 ile ölçüyor..hassasiyetleri düşük akımlar için kötü benim bulabildiklerim..

ugurtarlaci

@mcan

İzole ADC uygulamaları için Lineer optolar düşünülebilir ancak senin de farkettiğin gibi, pahalı, büyük ve zor bulunurlar. Bunun yerine seri ADC ler kullanabilir ve dijital izolasyon yapabilirsin. 4-8 kanal 10-12Bit SPI adc ler tercih ettiğinde SPI hattını izole ederek çözüm sağlayabilirsin.

İyi Çalışmalar....
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

salim ALTIN

Merhaba

Alıntı yapılan: "mcan"
Ancak mikrokontrolör yada ayrık adc yi beslemek için dc dc modül lazım dual dc dc modüllerde pek ucuz değil özellikle geniş aralıklı olanları.

Akım sensörleri de ayrı bir yol fakat hiç küçüğünü görmedim ve 50a akımı %1 ile ölçüyor..hassasiyetleri düşük akımlar için kötü benim bulabildiklerim..

Besleme konusunda DC-DC ye baglanmamak lazim . Benim tecrubem sac trafo konusunda. 2 watt veya 3 watt trafo koy her bir ayrik devreye. Hem 1.5 Tl hem sorunsuz . Ne zaman sac trafo kullandiysam sorun yasamadim. Nicin illa tek besleme tarfosu olacak diye sartlaniyorsunuz ki.
Okulda hoca not vermiyodu piyasada da millet cok trafo olursa parami vermiyo.

:D  
Ben yillarca ugrastiktan sonra anca yeni anladim ne kadar sartlanmis oldugumu. Tasarimlarda bile ozgur dusunemedigimi.

Dier konu siz ne olceceksiniz DC gerilimmi yoksa akim bilgisimi.

Tamam yapacaginiz isi anlatmamak icin istediginiz gibi soylersiniz de yukarda akim demissiniz AC akimi hemde izoleli olarak olcmek kadar kolay bisey yok. DC icinde oyle. Olculecek akim ise optoya ne gerek var ki.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

z

Alıntı yapılan: "salim ALTIN"...........Tamam yapacaginiz isi anlatmamak icin istediginiz gibi soylersiniz de yukarda akim demissiniz AC akimi hemde izoleli olarak olcmek kadar kolay bisey yok. DC icinde oyle. Olculecek akim ise optoya ne gerek var ki.

3 fazli motorun iki fazindan cekilen akimlari olcup islemciye bildirmem gerekiyor. Akimlari an ve an oyle olcmeliyimki olcum degerlerini grafik haline getirdigimde sinusel akim grafikleri elde edebilmeliyim.

Allegronun akim sensorlerini begenmedim.  Bu isi optosuz nasil yapabilirim?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Logan

Üstad, Allegro sana nasıl bir sensör gönderdi bilmiyorum fakat biz genelde Hall Effect sensör ile yapıyoruz. Böylelikle izole etmemize de gerek kalmıyor. Elimizde çekilen akımı ve gerilimi grafik olarak gösteren ve log tutan bir scanner var. O da hall Effect mantığıyla çalışıyor. Herhangi bir yavaşlama veya istenilen hıza ulaşamama gibi bir problem olacağını pek sanıyorum. Denemeni tavsiye ederim.
İmza.

z

Allegronun daha dusuk akimli modelini bulamadigim icin 5A akim sensorlerini su anki projemde kullaniyorum.

Aslinda olcmek istedigim akimin tepe degeri 2A. Durum boyle olunca sensor cikisinda sinyali analog olarak islemem gerekiyor. Hosuma gitmeyen kismi burasi. Cunku sensor cikisini ofsetten arindirip ilave kazancla yukseltip yeniden ofset vermem gerektiriyor.

Su anda mecburiyetten bu sensorleri kullaniyorum.

Olculecek akimin donus yolu sase değil de havada yada yuksek potansiyelli tarafta ise akim olcmek gercekten kabusa donusuyor.

Allegro ve HP nin akim sensorleri pahali ve yukaridaki anlattigim analog islemleri yapmam gerekiyor. Akim bilgisini surucunun cikis katindaki MOSlarin saseye giden ayaklarindan olcmek ve bunu yazilimla yorumlayarak faz akimlarini hesaplayip grafikleri olusturmak  cok pratik ve dogru olmuyor.

salim ALTIN iddiali bir cumle kurunca acaba daha pratik bir yolumu var diye merak ettim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mcan

Alıntı yapılan: "salim ALTIN"Merhaba

Besleme konusunda DC-DC ye baglanmamak lazim . Benim tecrubem sac trafo konusunda. 2 watt veya 3 watt trafo koy her bir ayrik devreye. Hem 1.5 Tl hem sorunsuz . Ne zaman sac trafo kullandiysam sorun yasamadim. Nicin illa tek besleme tarfosu olacak diye sartlaniyorsunuz ki.
Okulda hoca not vermiyodu piyasada da millet cok trafo olursa parami vermiyo.

:D  
Ben yillarca ugrastiktan sonra anca yeni anladim ne kadar sartlanmis oldugumu. Tasarimlarda bile ozgur dusunemedigimi.

Dier konu siz ne olceceksiniz DC gerilimmi yoksa akim bilgisimi.

Tamam yapacaginiz isi anlatmamak icin istediginiz gibi soylersiniz de yukarda akim demissiniz AC akimi hemde izoleli olarak olcmek kadar kolay bisey yok. DC icinde oyle. Olculecek akim ise optoya ne gerek var ki.
Merhaba, akım ölçmek derken asıl amacım voltaj ölçmek fakat değerini bildiğim bir dirence seri bağlı bir akım sensörü ile de voltaj bilgisini alabilirim düşüncesindeydim ,akım sensörünü ondan söyledim fakat akım sensörlerinin ölçüm hassasiyeti pek hoşuma gitmedi yada ben iyisini bulamadım ayrıca tepe akımları çok yüksek benim bulduklarımın bu sebeple düşük akım değerlerinde doğru sonuç veremeyecekler gibi geldi (1-2 ma).Benim yapacağım işin gizli bir yanı yok olay şu şekilde  yapacağım devre ile birkaç farklı gerilim değerini ölçmem lazım ancak ben birkaç farklı devre yapmak istemiyorum.Farklı dc kaynaklar(ups aküleri) var  kimisi 12v akü gurubu kimisi 24v akü gurubu bazı dc çıkışlı sensörler yada lojik olmayan pwm çıkışlı sensörler vsvs.. Devrem de pille çalıştığından ve küçük kolay taşınabilir olaması bakımından trafo kullanamam sanırım.O sebeple dc -dc gibi birşey şart gibi.Birde smd dizgi olayı var trafonun smd olanını bulmam dc-dc nin smd olanını bulmam kadar zor olucak.Aslında flyback tarzı smps devresi kurulabilir fakat o devrenin maliyeti dc-dc kadar olabiliyor.ayrıca pcb den yer kaplıyor.Aslında 1-1 toroid common mode choke bobine ufak bir transistör ile sinüs,üçgen gibi birşey versem çıkışıda linner ucuz bir regülatörleregüle etsem olurmu acaba ama çok basit ve sağlam olmalı.

Adc yine de lineer optolardan daha mantıklı gözüküyor adc çünki ucuz.Muhtemelen güçkatı+opto+adc ,   Lineer opto,opalar dan ucuza çıkar. Lineer opto+opalı devreleride güç kaynağı olmadan sürebilmek için girişin en azından opayı ve optoyu sürebilecek kadar akım basabilmesi gerekiyor.

Adc ile aynı fiyatta hatta daha ucuz adc li mikrokontrolörler var.Ancak gerek varmı yada stabil çalışabilirlermi sürekli kitlenirlermi bilemiyorum.Adc spi ile haberleştiğinden muhtemelen onunda içinde mikroişlemci tarzı bişeyler var acaba adc de kitlenirmi?

salim ALTIN

Merhaba

haaa unutmusum hatirlattigin icin teşekkür ederim... Bisey lazim olursa cekinme tel ac numarami biliyorsun...

LEM  FHS40-P ucuz bir malzeme olabilir.
www.lemusa.com/docs/manuals/KIT%209%20FHS%2040-P.pdf

yada
http://parts.digikey.ca/1/3/allegro-current-sensor
fiyat bilgilerine de goz atin fikriniz olsun.
http://parts.digikey.ca/1/1/1323160-ic-current-sensor-hiside-6mlp-fan4010il6x-f113.html
Zaten biliyorsunuzdur ama ilgilenenler baksinlar derim.

http://www.allegromicro.com/en/Search/index.asp

cdurakbasi

Eğer istenen hassasiyeti karşılar ise lm231 gibi precision V/F entegreleri (fiyatları nedir hiç bilmiyorum) ve konvansiyonel tip bir opto kuplör ile kullanılır ise offset ekleme çıkarma gibi cansıkıcı şeyler de daha kolay yapılabilir belki......