ETE Projeleri

Başlatan ete, 13 Ekim 2009, 12:04:27

ete

Bu başlık altında bir iki yeni proje yayınlamak istiyorum.

Bunlardan ilki bir Havya kontrol projesidir.
Projeyi normal piyasa havyalarını daha randımanlı kullanmak için yaptım ve halen de kullanıyorum.
Sistem şöyle çalışmaktadır. Havyanızı alete bağlıyorsunuz ve pot'u belirli bir noktaya ayarlıyorsunuz. Genelde orta noktanın biraz düşüğü 30 watt lık havyaları ısıtmak için yeterli olmaktadır.
Bu durumda aleti açtığınız zaman pic pot değerini okumakta ve ona uygun bir zaman hesap ederek bu zaman zarfında havyayı tam güçle ıstmaktadır. Pot daha düşük bir seviyeye ayarlanır ise tam ısıtma süresi azalmakta daha yüksek noktalarda ise bu süre uzamaktadır. Sonuçta havyanızı kullandığınız pot ayarına uygun bir sürede havyanız tam güçle ısıtılarak kullanıma hazır hale getirilmektedir. Bu aşamadan sonra ayarlanan pot seviyesine uygun bir seviyede havya ya puls uygulanarak havyanın belirli bir sıcaklıkta tutulması sağlanmaktadır. Pot düşük ayarlanırsa havya daha soğuk, pot yüksek ayarlanır ise havya daha sıcak çalışmaktadır. Pot bir yerde havyanın çalışma sıcaklığını ayarlamaktadır.
Sistem bu şekilde 30 dak çalışmakta ve sonra havya otomatik kapatılmakta ve kapanış buzzerden gelen bir sinyal sesi ile ikaz edilmekte ve bu ses her dakika değişiminde tekrarlanmaktadır.
Şayet ilk ses ikazından sonra 1 dakika içinde  reset butonuna basarsanız sistem kaldığı yerden işine devam etmektedir. 1 dakikayı geçirirseniz havya yeniden tam güç ısıtmaya tabi tutularak çalıştırılmaktadır.
Bu sistemin amacı hem havya sıcaklığını ayarlamak böylece uç yanması derdine son vermek, hem açık unutulan havyanın 30 dk. sonra otomatik kapatılmasını sağlamak hemde ilk açılışta havyanın mümkün olan en kısa sürede çalışmaya hazır hale getirilmesini sağlamaktır.

Aşağıdaki linkte he devre şeması hem isis simulasyon dosyası hem açık kodlar ile hex kodu hemde PCB dosyaları verilmiştir.
Son olarak şunu ekleyeyim. Ben siyah plastik bir adaptör kutusu aldım. Piyasada satılan havya sehpalarından birini alıp bu kutunun üzerine monte ettim. Kutuya devreyi monte ettim ve ön panele bir açma kapama düğmesi, bir pot ve birde buton koydum. Ayrıca çalışmayı izlemek üzere birde neon lamba monte ettim. Kutunun arkasına bir şase tipi priz taktım ve bu şekilde bir havya istasyonu yapmış oldum. Devre mükemmel çalışmakta olup tek kusuru havya sıcaklığının digital olarak izlenememesidir. Bunun sebebi tabiiki kullanılan hayyanın sensörü olmamasıdır. AMa bu hali ilede ucuz havyalarınızı mükemmel şekilde kullanabilirsiniz.

http://www.4shared.com/file/140509940/1ac9a1b/Havya.html

Kolay Gelsin
ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

ete

İkinci proje bir matrix saat projesidir.
Fazla söze gerek yok. Devre matrix led gösterge üzerinde hem zaman hemde sıcaklık göstermektedir. Daha önce yayınlanmış olan Ete saat projelerine ilave bir projedir.

Link aşağıda olup deneyecek olanlar başarılar diliyorum.
Bu arada devre yalnızca simulsayon ortamında çalıştırılmıştır.

Ete

Link:
http://www.4shared.com/file/140510019/4abe8b4f/saat_Matrix.html
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

teknikelektronikci

elinize saglik hocam güzel calismalar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

hocam havyayi direk dc yi kiyarakmi calistiriyoruz bu devrede normal bizim havyalr ac de calismiormu ? ki dc de de calisir büyük olasilikla yoksa yaniliyormuyum ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ete

Rezistansı olan bütün havyalar DC de çalışırlar. Hatta pek çok havya içinde seri diyot ile doğrultma yapılmış İyi aklıma getirdin. Benimde başıma gelen bir sorunu hemen açıklayayım.
Bazı havyalarda sap içinde seri 1N4007 diyot kullanılmış. Bu şekilde hazırlanmış bir havyayı benim devreye takarsanız havya uç seçer. Şayet havyanız bu devre ile ısınmaz ise mutlaka ya fişi ters çevirin yada diyotu sökün. Başıma geldi ve diyotu söktüm.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

sportmen

hocam devreler için teşekkür ederiz... Saat devresinin PCB si yok sanırım.. İNŞ bi çizen bulunur... Bilgim olsaydı çizer yapardım...

ete

Saat devresinin PCB si yok maalesef. Vakit isteyen bir iş. Bir yapan çıkar mutlaka biraz sabır.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

ete

Bir proje daha vereyim.
Eski Nokia 3310 LCD ni ekran olarak kullanan bir proje yaptım. Şimdi diyeceksiniz bir sürü örnek proje var zaten. Var ama böyle büyük displayli göremedim. Ekran zaten küçük birde yazılar küçük olursa mercekle bakmak gerekiyor. O nedenle büyük fontlu olarak bu programı yaptım.
Grafik LCD nin kullanım şekli ve büyük fontun ekranda nasıl oluştuğunu görmek açısından enteresan olabilir.

http://www.4shared.com/file/140509801/130505be/3310_lcd.html

Bu arada elinde fazla 3310 LCD ekranı  olan varsa almak isterim. Hiç olmazsa bir LCD ekranlı termometrem olsun istiyorum.

Kolay Gelsin
ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

KONYALI

hocam çok teşekkürler ayrıca kaynak kodları vermeniz ayrı bi güzellik sizinle aynı forumda olmaktan gurur duyuyorum

POWER

hocam teşekkürler yine güncel ve güzel projeler yayınlamışsınız
TB6BKG

trademy

ete hocam elimde iki adet 3310 lcd var
hala temin edemediyseniz yollayabilirim....
esen kalın.......

ete

@Trademy,
Lcd için teşekkür ederim Bir arkadaşımız yollayacak.
Sağlam ulaşmaz ise bilgi veririm. Malum kargoda ne olacağı belli olmuyor.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

sportmen

hocam bu LCD li projenin de  PCB si yok sanrım siz de değil mi? ben de bir tane var kullanmak istiyorum...

sportmen

Erol hocam dotmatrix projenize kayan yazı ekleyeblrsnz bizde pcb çizeriz
sonrada bastırırız... çok makbule geçer.. :) saygılar

solidus

8x8 dotmatrix kılıf bulabilirsem ben baskı devreyi yapmaya hazırım..
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..