ETE Projeleri

Başlatan ete, 13 Ekim 2009, 12:04:27

ete

3310 LCD ile yapılan projeyi deneme fırsatım oldu ve LCD nin kötü yanlarınıda böylece öğrenmiş oldum. Tecrübeyi sizinle paylaşayım istedim.

Birincisi bu LCD nin koıntrast ayarı programdan yapılıyor ve ben kafadan bir değer vermiştim. Daha doğrusu benzer uygulamalarda verilen değerleri dikkate alarak bir değer vermiş idim. Önce LCD yi nasıl hazırladım onu belirteyim.
LCD yi yerinden söktüm. 8 adet kontak pini mevcut bu pinlerin her birine direnç bacağı tipinde çıplak tel lehimledim. Yaptığım kart üzerinede bunları lehimledim. Pek sorun olmadan çalıştı. Ancak kapkara bir ekranla karşılaştım.
Hemen anladımki kontrast değeri çok fazla geldi. Programda verdiğim değer ile bir iki oynayarak uygun değeri $B0 olarak buldum ve tatmin edici bir görüntü yakalamış oldum.
Lehim yaptığım pinleri sağlamlaştırmak için tam üzerine sıcak plastik sürdüm. Soğumasını bekleyip devreye voltaj verdim. AMa ne yazıkkı LCD bir daha çalışmadı. Tabiiki sorunun sıcak plastik değilde temassızlık yada kısadevre gibi bir sorun olduğunu düşünerek plastiği geri çıkarmaya ve ne olup bittiğini görmeye çalışayım derken pinleriden biri yerinden çıktı ve LCD bir daha kullanılamaz hale geldi.
Hemen ikinci LCD yide söküp aynı işlemleri yaptım. İkincide direk camın üzerinde lehim padlari var idi. Lehim yapmaya daha müsait bir LCD idi. Demekki LCD lerde farklı yapılarda imiş. Her neyse lehimleme işinden sonra bağladım oda çalıştı. KOntrast falan gayet güzel. Ancak lehim noktaları bana çok sağlam gelmedi ve onuda sağlamlaştırmak için sıcak plastiğe müracaat ettim. Hemen anlayacağınız üzere LCD bir daha çalışmadı. Anladımki sıcak plastikLCD yi bozuyor. Nasıl bozar diye araştırınca lehim padlarinin dibinde bayağı küçük bir malzeme olduğunu fark ettimki bu kontrol entegresinden başka bir şey değildi. Aslında entegreye benzer bir halide yok ama başkada bir şey olamaz çünki Philips in bir entegresi olması gerekiyor. LCD nin başkada bir yerinde entegre falanda yok.

Bu arada hemen belirteyim. Bu devrede Pic 16F88 kullanmış idim. Bu entegre harika bir şekilde 2,5V ile bile çalışabilmekte. Devreyi 2 adet AA pil ile 3 V vererek çalıştrırdım. Sonuç olarak pil ömrünün bayağı uzun olacağını düşünüyorum.
Tabiiki elimde başka LCD kalmadı bulursam pil ömürünüde deneyeceğim.
Unutmayın kontrast değeri bende her iki LCD de de $B0 olarak gayet güzel tutmuş idi. Deneyeceklere hatırlatırım. Bu değişikliği yapmak için programın sonlarına doğru ;
LCD_AC: şeklinde başlayan bir satır var onun iki altında Lcd_Data=$C8 gibi bir satır ve yanında  Vop(Contrast) gibi bir açıklama olması gerekiyor.
İşte burada yer alan C8 (veya bşkada olabilir) değerini $B0 olarak değiştirin.

Yine programda MCLR bacağını kullanımını sigortalardan off yapın yada devrede MCLR bacağına 4K7 lik bir direnç ile pullup yapın.
Yeniden derleyip Pice hex dosyasını yazın. Hepsi bu kadar.
Kolay Gelsin
Ete

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

kafa1500

ETE hocam 3310 lcdli termometreye birde saat özelliği ekleseniz çok süper olacak :)
Güzelin nazına, Ford'un ara gazına hastayım.

ete

Saatli olan devreler var piyasada zaten. Benim amacım ekranda b üyük yazılı bir termometre yapmak idi.

Saati koyunca yazılar küçülecek mecburen onuda istemiyorum.
Ete,
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

murbay

Sayın Ete,
3310 ve havya projelerinin isis section dosyalarını ekleyebilirseniz memnun olurum...
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

kafa1500

Devreyi denedim ama maalesef çalıştıramadım. Lcd'yi başka bir devrede denedim çalışıyor, 16F88'e  basit bir program attım (led yakıp söndürme) o da çalışıyor. Ama bir türlü bu devreyi çalıştırmayı beceremedim. kontrast ayarlarıyla, sigorta ayarlarıyla oynadım, bağlantıları gözden geçirdim olmadı. ETE hocam eksik bişey olabilir mi?
Güzelin nazına, Ford'un ara gazına hastayım.

ete

Bizzat deneyip çalıştırdığım için özellikle söylüyorum devre çalışıyor. Eksik olanları bir önceki mesajımda açıklamış idim.
1. si MCLR off yapılacak yada MCLR bacağına 1 K direnç  ile pullup yapılacak.
2. si Contrast ayarı $B0 civarında bir değer verilecek.
Zaten devre çalışıp ta kontrast tutmaz ise kapkaranlık bir ekran çıkıyor. Hemen anlamanız gerek kontrastın fazla geldiğini. Değeri 10 ar 10 ar düşürüp uygun bir değerde bırakmanız gerekir.

Başkada bir eksik yok maalesef. Devreye mümkünse 3V veriniz fazla vermeye gerek yok. Bir çok yerde LCD nin 3,3V ile çalıştığı ve yin ebir çok yerde 5V ile çalıştığı belirtiliyor. Kararsız kaldım. Ama bizzat 3V ile denedim hem pic hemde LCD gayet güzel bu voltajda çalışıyorlar.

Not: elinde fazladan LCD olan var ise ihtiyacım var. Bu kadar uğraştıktan sonra çalışan bir devrem olsun istiyorum...................

Yinede çalışan programın linkini yeniden veriyorum. Programın en son hali ile PCB dosyası ile sec uzantılı dosylarıda ekledim. Programda bazı rakamların görünüşlerini düzelttim.
http://www.4shared.com/file/140509801/130505be/3310_lcd.html

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

murbay

3310 model dosyası elinde olan var mı?
3310'lu projeyi çalıştırmak istediğimde benim proteus PCD_8544.DLL dosyası yok diyor
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

kafa1500

Hocam sonunda çalıştırdım, devre için tekrar teşekkürler.
Güzelin nazına, Ford'un ara gazına hastayım.

ete

Bu gün bir led animasyon devresi ve programı vereceğim.

Her şey açık.  Biraz karmaşık gelebilir ama dikkatlice incelerseniz her şey anlaşılır sanırım.

Ete


http://www.4shared.com/file/145442081/6e2a03cd/led_show.html
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

ete

Düzeltmeye gerek yok . İsteyen istediği gibi oynasın.
Bekleme muhtemelen iki bekleme komutu üst üste geliyordur ondandır.Benim dikkatimi çekmemiş idi.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

ete

Epey bir zamandır benden sürekli basit saat devresi ve programı isteniyordu.
Bende forumlarda bir sürü var diye pek ilgilenmiyordum ama son gelen bir kaç mesaj üzerine bu konuda program yazmaya karar verdim.

Pic ile yapılabilecek en basit saati yaptım . Tabiiki 7 segment display ve taramalı çalışan sistemle. Benim saat projelerinin geleneksel bir özelliği vardır. Ayar menüsü hemen hepsinde aynıdır ve ayar menüsüne girildiğinde ayar yapılan hane flash yapar. Bu projede de gelenek bozulmadı.

Bu projenin bir diğer özelliğide displayi süren pinlerin aynı zamanda buton girişlerinde de kullanılıyor olması. Tabiiki zaman paylaşımlı bir sistemle ilgili pinler giriş haline getirilip butona basılmışmı kontrol edilmekte ve iş bitince ilgili pin çıkış olarak ayarlanmaktadır.

Her zaman olduğu gibi Programın açık kodları pek çok kişinin işine yarıyacaktr.

http://www.4shared.com/file/150324600/fcc5701c/saat_Basit.html

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

seco06

Projeler için teşekkür ederim.Ben bunları açamadım.Sanıyorum benim kullandığım proteusla uygun versiyon değiller.Siz hangi versiyonu kullanıyorsunuz?

ete

Dosya içinde SEC uzantılı dosyalar vardır. Versiyon farklılığı var ise dosyaları bu sec uzantılı dosyaları kullanarak açabilirsin.
Bunun için isisi çalıştır. File menüsünü aç ve import section seçeneğini seç.
ilk sec uzantılı dosyanın yerini göster ve yükle. Sonra kayıt edersen bir daha ki sefere normal yükleyebilirsin.
Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

teknikelektronikci

artik yeni proteus eski versionlar icin farkli kadet secenginde 7.0 secenegi sunuyor
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ete

Bugün bir başka proje veriyorum.
Proje konusu; aralarında 100-1000 m kadar mesafe olan 2 ayrı sistemin bir biri ile RS485 kullanılarak haberleştirilmesidir. Bu sistemde bir tarafta 24 adet buton 24 adet Led sürme sistemi, diğer tarafta ise 24 adet röle bulunmaktadır.
Buton tarafından hangi butona basılır ise ona ait led hemen yanacak siz elinizi butondan çekseniz bile led yanmaya devam edecektir. Aynı şekilde butona karşılık gelen röle de diğer tarafta çekili hale gelecektir.
Aynı butona tekrar basılır ise hem led sönecek hemde röle bırakacaktır.

Bir nevi kablolu uzaktan kontrol sistemi dir bu.

Gerekli dosyalar aşağıdaki linkte  sunulmaktadır.

http://www.4shared.com/file/152507651/df06ba75/Buton_Role24.html


ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com