Iki program arasında veri aktarımı

Başlatan z, 26 Ekim 2009, 17:59:05

z

Windows işletim sistemi yüklü bir PC üzerinde iki bağımsız exe program var. (Bu programları kendim yazacağım.)

Programların her ikisini de çalıştıralım.

Programların ram üzerinden birbirine vari aktarmasını istiyorum.

Programları kendim yazacağıma göre bu veri aktarma kısmını nasıl çözerim?

Not: Bu işlemi hard disk üzerinden yapmak hiç işime gelmez.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picusta

- TCP/IP soket
- Shared Mem
- Named Pipe
- DLL yazmak, callback fonksyonlari kullanmak.

z

DLL icinde bir array tanımlasam, daha sonra  iki ayrı program çalışırken bu dll'i kullanabilirmi?

DLL içinde bir array tanımlasam, bu DLL i çağıran programlar array'e erişseler aynı array'a mi erişmiş olurlar.

Eğer cevaplar evet ise hiç sorun kalmayacak.

osanli

dll neden kullanıyorsunuz ki sıradan bir ini dosyasına aç yaz kapa şeklinde yapabilirsiniz. yada register kullanarak olabilir.

muhittin_kaplan

forumda kullanıcı çıkış problemi var. oşanlı ile beraber çalışıyoruz. ve birtürlü userden çıkamadım

xenix

Alıntı yapılan: "osanli"dll neden kullanıyorsunuz ki sıradan bir ini dosyasına aç yaz kapa şeklinde yapabilirsiniz. yada register kullanarak olabilir.

Diskten okuyup yazma işlemi istenmiyor.

muhittin_kaplan

vsalma

Shared Memory kullanmanızı tavsiye ederim. Windows üzerinde oldukça kolay.

z

Alıntı Yapdll nerde ki diskte değil mi ?

Dll elbette diskte duruyor ancak memorye yuklendikten sonra artik diskle baglantin kesiliyor.

Shared Memory nasil kullanilir? Ornek kullanim icin bir seyler onerebilirmisiniz?

vsalma

Hangi dilde ve ortamda geliştirme yapıyorsunuz. codeproject.com da vc++ için wrapper class lar var.

codeproject shared memory diye aratırsanız bir kaç tane sonuç çıkıyor.
Ben bunlardan birini kullanmıştım. Hangisini kullandığımı hatırlayamadığım için yazamıyorum. Eminin c#.net gibi diller içinde bu şekilde class lar vardır.

Eğer visual studio ile unmanaged c++ kullanıyorsanız yazdığım kod parçasını arayım ben?