Yardım ederseniz sevinirim.

Başlatan galid, 28 Ekim 2009, 22:13:42

galid

16f84a ile kronometre yapmam lazım yanlız devreyi hazırladım. ama jal ile yazamıyorum. 7 segmentli olucak yanlız cıkıs LCD ile kabul etmiyor hoca pazartesi vize miz var bu konudan uygulamalı sınav olucaz yardım ederseniz sevinirim kolay gelsin

galid

wsxwsx

Önce 7 segment i sürmeye çalış. kronometre kısmını boşver. 7 segmet üzerinde istediğin bir sayıyı yazdırabilmen gerek. 45 yazdın diyelim.

Sonra kendin basitçe kronometre programı yazabilirsin.  
Programin taslak olarak şöyle olacak

yinele:
  1sn bekle
  zaman= zaman +1 
  numarayı 7 segmente gönder
  silme tuşu basıldıysa sayıyı sıfırla
goto yinele

ya da LCD kodlu hazır devrede numarayı LCDye göndermek yerine 7 segmente gönderirsin.

Nasıl yapacağını ben bilmiyorum. ama JAL ile çok kolay olsa gerek.
Bunu yaparken projeyi anlamış ve öğrenmiş olursun. Daha sonra istersen kendin saat bile yaparsın.

http://ultronik.net/jal-dili-ile-pic-programla-ve-ornek-uygulamalar-t361.html?s=41e12a8f7278c2aca0e5cba3d5bd9247&s=5d981a0febc0afc81d5cca0f7c4d1a2a&

Alıntı YapYEDISEGMENT.JAL ORTAK ANOT-KATOT DISPLAY KUTUPHANESI

Yedisegment kütüphanesi, gelen verinin yedisegment displaylere uygun hale getirmek için tasarlanmıştır. Gelen Byte veri yedisegmente uygun hale getirildikten sonra Byte olarak aktarılır. Geriye dönen değer direk olarak porta gönderilirse display sürülmüş olur.

ORTAK_ANOT_AL KOMUTU
ORTAK_KATOT_AL KOMUTU

https://320volt.com/jalturk-turkce-jal-programi/

galid

include 16f84_4
include jlib
port_b_direction = all_autput
pin_a0_direction = input

port_b = 0
forever loop
if pin_a0 == high then port_b = ( port_b + 1 ) & 0x0f end if
if pin_a1 == high then port_b = ( port_b - 1 ) & 0x0f end if
end loop

Böle 0 dan F kadar sayıyor
Anatları ortak alıp topraga bagladıgımda hepsi birden calısıyor :)
A0 ve a1 den transistör bahlayıp yaptıgımda 9 dan sonra 2 ci displaya gecmiyor aslıda F dende sonra gecmiyor ya :) saatlisini buldum devrenin saatti saniyeye cevireyim diye ugrastım bu seferde 0000 başlıyıp saymıyorda tek tek komut veriyor yani 1 yanıp digerine geciyor 1 0 0 0 , 2 0 0 0 , 3 0 0 0 ,..... diye devam ediyor. Lcd ile ccalışan kronometre bulsam displayda çalıştırması kolay yanlız verdiginiz örnekte üstat 16f628a ile yapmış  Yinede yardımlarınız için elinize kolunuza salık hocam.