arayüz programları için hangi c dilini tercih edersiniz..

Başlatan picman, 29 Ekim 2009, 17:39:32

picman

arkadaşalr c de pc den kontrol edilebilen elektronik devreler için basit arayüz programları yapmak istiyorum. siz hangi c dilini tercih edersiniz bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim. (c, c++, c hangisi)
Bilgi paylaştıkça artar..

F493

Selam,

C#  .NET C bilmenize gerek kalmadan c dilinde proğram yazabilirsiniz. Bakmayın ismine ;)  Ama bu C ögrenmeyin demek değil tabiki. C bilipte kullanırsanız, sınır yok. Aynı zamanda ASP .NET ilede C#içinde web sitesi tasarlayabilisiniz.

C# ve dahası Kaan Hocamın sitesini ziyaret ediniz.
http://www.kaanaslan.com

Esen kalın.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "F493"Selam,

C#  .NET C bilmenize gerek kalmadan c dilinde proğram yazabilirsiniz. Bakmayın ismine ;)  Ama bu C ögrenmeyin demek değil tabiki. C bilipte kullanırsanız, sınır yok. Aynı zamanda ASP .NET ilede C#içinde web sitesi tasarlayabilisiniz.

C# ve dahası Kaan Hocamın sitesini ziyaret ediniz.
http://www.kaanaslan.com

Esen kalın.

hocam c#net ile web tasarimi yapabilyiormuyuz ?

birde c#.net de nasil oluyor c bilmeden program yazabiliriz ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

F493

Selam,

C bilmeden derken az çok kitaplardan okumuş olmak lazım tabii. İşin gerçegi çok zor değil C#.Net tabiki. O manada yani. Eger C# .NET biliyorsanız aynı platformda ASP.Net ile web projeleri yapabilirsiniz. Çünkü ikiside . NET platformunu kullanıyor.

Esen kalın.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "F493"Selam,

C bilmeden derken az çok kitaplardan okumuş olmak lazım tabii. İşin gerçegi çok zor değil C#.Net tabiki. O manada yani. Eger C# .NET biliyorsanız aynı platformda ASP.Net ile web projeleri yapabilirsiniz. Çünkü ikiside . NET platformunu kullanıyor.

Esen kalın.

hocam tesekür ederim cevap icin bi sey daha sorcam bende visual studio 2008 var sanirim standart c#  yani .net değil arada cok fark varmi ? var ise .neti indirebilmem icin ( kürekli) link verebilirmisiniz rica etsem ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

F493

Selam,

Eger  visual studio IDE'si kuruluysa, ilk önce yeni bir c# projesi oluşturun. Sonrasında  ALT + F7 tuşuna basın. Oradan istediğniz .NET Framework 'ü  seçin. Normalde 3.5 seçili olması gerekir. Eger yüklü değilse Microsoft'un sitesinden indirip kurun. Bu şekilde artık .NET platformunda proje geliştirmeye hazırsınız demektir. Eger web projesi geliştirmek istiyorsanız, file->new-> web site... seçeneginden ASP .NET web site seçenegini işaretleyin ve proje dosyasını oluşturun.

Yanlış anlamayın ben c dilini ileri düzey biliyorum diyebilirim ve halada öğrenmem gereken yeni şeyler olduğunu fark ediyorum. C bilme konusuna gelince piyasada okadar C# proğramcısı gördümkü C dilinin kurallarından bi haber. Yani C# tamamen bir tasarım dili, modelleme dili. Tabiki C dilini ileri düzey bilipte C#kullanıyorsanız çok çok iyidir. En azından arka planda bir bağlı liste, dinamik dizi(C++ da Vector), cache mekanızması vb... yapılarının nasıl çalıştığını bilirsiniz ve daha verimli program yazar daha çözüm odaklı olursunuz.

Esen kalın.

teknikelektronikci

hocam cevabiniz icin tesekür ederim

sizden ögrencegimiz cok sey var artik basinizi agritirsak simdiden özür dileriz

su an visual studio yu kurulu diil silmistim simdi kurcam ve dediklerinizi uygulayacam

amacim sadece elektronik uygulamalar icin pc arayüzü gelistirmek özelikle usb ki sanirim usb destegi (kütüphanesi oluyor sanirim ) vardir birazdan kurup deneyecem saygilarimla

teknikelektronikci

malesef diskde yer olmadigi icin kuramyiorum :S zaten sirf bu yüzden silmsitim fazla yer kaplyior diye bakalim yer bosaltmaya caliscam ilginize tesekürler

teknikelektronikci

hocam merhaba

alt+f7 ye bastim active tool windows cikyior f7 ye bastikca degisior ama .net ile ilgili bir sey yok bu duurmda ne yapmam gerek ? kurulumu yaparken .net diye yazilar cikti

muhittin_kaplan

@teknik
eğer visual studio 2008 yüklü ise
bu programı çalıştırın. daha sonra gelen start penceresinden create project diyin. karşınıza solda programlama dilleri olan sağdada bu dillerle yapabileceğiniz projeler gelir. çoğunluk ilk sırada visual basic vardır. soldan c# seçin. bu seçimden sonra sağdaki bölümden windws application seçin. windows altında çalışacak programı seçmiş olursunuz.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "muhittin_kaplan"@teknik
eğer visual studio 2008 yüklü ise
bu programı çalıştırın. daha sonra gelen start penceresinden create project diyin. karşınıza solda programlama dilleri olan sağdada bu dillerle yapabileceğiniz projeler gelir. çoğunluk ilk sırada visual basic vardır. soldan c# seçin. bu seçimden sonra sağdaki bölümden windws application seçin. windows altında çalışacak programı seçmiş olursunuz.

hocam oraya kadar geldim form acildi ama kullandigim c# mi ? yoksa c#net mi ? onu ögrenmek istiorum  ilginize tesekürler

muhittin_kaplan

hiashua

/*  Merak ilmin hocasıdır.  */

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "muhittin_kaplan"visual studio 2008 se c#.net tir..

öylemi tesekürler hocam simdi bi netten c# kitabi bulmaya calisiyorum bulunca artik ona bi el atacaz sanirim ( insalalh) :) saygilarimla kolay gelsin  

@hiasua   " QT " derken ?

XX_CİHAN_XX

Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.