!! ARKADAŞLAR 10 HANELİ HEX KODU PBP DE İŞLEME???

Başlatan gulbey84, 18 Kasım 2009, 23:15:28

ete

Senden cevap beklemeden bazı önerilerde bulunacağım.

Bir defa bu sistem 4 MHz de kesinlikle çalışmaz. En az 10 Mhz kristal olmalı.
Bu nedenle programın değişen kısımlarını hem 10Mhz hemde elind olduğunu söylediğin 16 Mhz için vereceğim.

Önce 16 MHz'e göre programı veriyorum.

INCLUDE "MODEDEFS.BAS"

'***********************DEFINITIONS***************************************
DEFINE Osc 16
'--------------------------------------------------------------------------------------------
'***********************SERIAL COMM DEFINITION**********************

DEFINE HSER_RCSTA 90h ' Enable serial port & continuous receive
DEFINE HSER_TXSTA 20h ' Enable transmit, BRGH = 0
DEFINE HSER_SPBRG 12  ' 19200 Baud @ 16MHz, 0,16%
DEFINE HSER_CLROERR 1 ' Clear overflow automatically

DEFINE LCD_DREG PORTb
DEFINE LCD_DBIT 4
DEFINE LCD_RSREG PORTb
DEFINE LCD_RSBIT 0
DEFINE LCD_EREG PORTb
DEFINE LCD_EBIT 3
DEFINE LCD_COMMANDUS 2000 'Command delay time in us 
DEFINE LCD_DATAUS 50 'Data delay time in us 

cmcon=7
trisb=%00000010
trisa=%00000001

a var byte
b var byte
c var byte
d var byte
e var byte

ANAPROGRAM:

hserin [hex2 a,hex2 b,hex2 c,hex2 d,hex2 e]
pause 50
LCDOut $fe, 1,hex2 a,hex2 b,hex2 c,hex2 d,hex2 e
pause 10

goto anaprogram

Şimdide 10 MHz e göre programı veriyorum.

INCLUDE "MODEDEFS.BAS"

DEFINE Osc 10
'--------------------------------------------------------------------------------------------

DEFINE HSER_TXSTA 24h ' Enable transmit, BRGH = 1
DEFINE HSER_SPBRG 32  ' 19200 Baud @ 10MHz, -1,36%

DEFINE LCD_DREG PORTb
DEFINE LCD_DBIT 4
DEFINE LCD_RSREG PORTb
DEFINE LCD_RSBIT 0
DEFINE LCD_EREG PORTb
DEFINE LCD_EBIT 3
DEFINE LCD_COMMANDUS 2000 'Command delay time in us 
DEFINE LCD_DATAUS 50 'Data delay time in us 

cmcon=7
trisb=%00000010
trisa=%00000001

a var byte
b var byte
c var byte
d var byte
e var byte

ANAPROGRAM:

pause 50
LCDOut $fe, 1,hex2 a,hex2 b,hex2 c,hex2 d,hex2 e
pause 10

goto anaprogram

Dene bakalım ne olacak.

Ete

Not LCD için command gecikmesi koydum tekrar bak programlara.

Şayet 12 Mhz için kullanacak isen;
Define OSC 12 yazman lazım.
Bir de aşağıdaki satırları değiştir.

DEFINE HSER_SPBRG 38  ' 19200 Baud @ 12MHz, 0,16%
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

gulbey84

ALLAHIM ALLAHIMMMMMMMMMMMMM OLDUUUUUUU OLDUUUUUUUUUUUUUUUU!!!!!!!!!! :D:D:D:D:D HOCAM SANA BEN NE DİYİM BİLEMİYORUMKİ!!!!!!!! HOCAM ALLAH SENDEN BİN KERE RAZI OLSUN YA....OLDU HEMDE SÜPER ÇALIŞIYO HOCAM..:D:D ABİ ARADA HİÇ TRN FİLAN YOK....ATTİNY NİN 3 BACAĞINI DİREK PİCİN RX İNE GİRDİM...SONRA  
SENİN YARDIMINLA HSER TANIMLAMALARINA BANA GÖNDERDİKLERİNİ EKLEDİM İNANILNMAZ ÇALIŞYO!  :D:D:D:D HOCAM ÇOK SAĞOLUN..
HABURDA KARŞILANANLAR YALNIZCA O BEBEK KATİLLERİ,VATAN HAİNLERİ DEĞİLDİ!!AYNI ZAMANDA YALANLAR VE KARANLIKLAR İMPARATORLUĞUNUN YOKOLUŞUNUN KARŞILANMASIYDI! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

gulbey84

HOCAM ŞİMDİ ARTIK PROJELERİMİ HAYAA GEÇİREBİLİRİM...ÖNCE KARAKÖYDEN Bİ ESNAF ABİMİN İSTEĞİ VAR...10 AYRI KART İLE 10 RÖLE ÇALILACAK....SONRA DA KULLANICI TANIMLAMALI RFİD KİLİT....SAYENİZDE BU PROJELERİME BAŞLAYABİLECEĞİM...BİTTİKTEN SONRA DA SİZİN ŞEREFİNİZE BURADA YAYINLAYACAĞIM...ÇOK TEŞEKKÜĞREDERİM ABİ... :)

SAYGILARIMLA
HABURDA KARŞILANANLAR YALNIZCA O BEBEK KATİLLERİ,VATAN HAİNLERİ DEĞİLDİ!!AYNI ZAMANDA YALANLAR VE KARANLIKLAR İMPARATORLUĞUNUN YOKOLUŞUNUN KARŞILANMASIYDI! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

gulbey84

HE ETE ABİ BİRDE ORADAKİ 12 RAKAMI 19200 BAUND VE 16MHZ Yİ GÖSTYERİYOR SANIRIM...BUNU BANA ANLATIRMISINIZ HOCAM...YANİ BEN 20 MHZ KULLNAIR İSEM NASIL BELİRLEYECEĞİM...

SAYGILARIMLA

gulbey84

HOCAM HEM KONUYU TAKP EDEN ARKADAŞLAR VARSA ONLAR İÇİN HEMDE SİZDE Bİ BAKIN DİYE GÖNDERİYORUM..BU KODLAR İLE 10 ADET YADA SAYISI ARTTIRABİLİR RFİD 125 KHZ KART İLE KULLANICIYA AİT RÖLE DEVRESİ YAPILIYOR ŞİMDİ BORDDA DENEDİM HARİKA ÇALIŞIYOR...BİLİYOSUNUZ HOCAM BU RFİD KARTLARIN HERBİRİ AYNI PARMAK İZİ FARKLI İD NUMARALIYLA ÜRETİLİYOR...BENDE GELEN BİLGİ ŞU ŞU ŞU İSE 1.RÖLE ÇEKSİN ŞEKLİNDE BİR SENARYO YAPTIM...KODLAR ŞÖYLE

INCLUDE "MODEDEFS.BAS"

DEFINE Osc 16
DEFINE HSER_TXSTA 20h ' Enable transmit, BRGH = 0
DEFINE HSER_SPBRG 12  ' 19200 Baud @ 16MHz, 0,16%

trisa=0
trisb=%00000010
portb.0=0
portb.7=0
cmcon=7

a var word
b var word
c var word
d var word
e var word

role1 var porta.0
role2 var porta.1
role3 var porta.2
role4 var porta.3
role5 var portb.0
role6 var portb.3
role7 var portb.4
role8 var portb.5
role9 var portb.6
role10 var portb.7

porta.3=1:pause 400:porta.3=0:pause 400:porta.3=1:pause 400:porta.3=0:pause 400

BASLA:
if a=$1C and b=$00 and c=$C7 and d=$4F and e=$72 then
role1=1:pause 1000:role1=0
endif
if a=$1C and b=$00 and c=$C7 and d=$4F and e=$DD then
role3=1:pause 1000:role3=0
endif
if a=$1C and b=$00 and c=$C7 and d=$46 and e=$54 then
role5=1:pause 1000:role5=0
endif
if a=$1C and b=$00 and c=$AE and d=$9E and e=$29 then
role7=1:pause 1000:role7=0
endif
if a=$1C and b=$00 and c=$C7 and d=$86 and e=$A2 then
role9=1:pause 1000:role9=0
endif
GOTO BASLA
END

İLGİLENEN ARKADAŞLAR VARSA FAYDALANABİLİR...

SAYGILARIMLA

ete

Gulbey84,

20 Mhz kullanırsan değişecek satırlar şunlar olacak.

Önce programın kristal frekansını belirlemen gerek.
Define OSC 20

Sonra 20 MHz için hesaplanmış Hserin parametrelerini değiştirmen gerek.
DEFINE HSER_SPBRG 64  ' 19200 Baud @ 20MHz, 0,16%

Başka bir şey yok.

Sonunda başardın. Tebrik ederim. Ama epeyce tecrübe sahibi oldun değilmi. Uğraştın ama değidi doğrusu. Tebrik ediyorum.

Hadi bakalım Kolay Gelsin
ETE

Bu RFID sistemi kaç paradır. Alıcı kısım kaç para ve her bir okutulacak RFID kartı kaç para?.

gulbey84

ete abi çok haklısın...özellikle seninde katkılarınla baya bi tecrübe sahibi oldum...bizim meslekte tecrübe hayati değer taşıyor gerçekten...çok sağol abi :) abi bu rfid okuyucu devre bir italyan adamın projesi linki şu http://www.electronics-lab.com/blog/?tag=rfid bu siteden italyanca bi siteye yönlendiriyo...ama ordan devrenin resmine bakarak dosyaları indirebilirsin.abi bu devrede pek bişey yok...attiny2313 var...osilator kısmı var bide güzelce bi bobin sarıyosun...ama tabi bobin ayarı çok önemli...ingilizceye çevirip bakabilirsin abi..bu devrede rfid kartı okuttuğunda hem bir çıkışı 2 saniye boyunca lojik 1 oluyo (röle mesela) aynı anda da 3.bacağından okunan kartın id sini yolluyo....tabi devreyi bu şekilde kullanmak taktir edersinki çok basit olacaktı..bende ne yaptım öncelikle senin yardımların sayesinde sonra da biraz uğraşarak bu gelen seri bilgiyi başka bir işlemciyle alıp istedğim gibi işlemeyi öğrendim...böylece yüksek güvenlikli  rfid kontrol sistemleri tasarlayabilecektim... hocam rfid okuyucu kısmı 10 kağıdı geçmez...pic ile alıcı kısmı da zaten birlikte konuştuk hep....rfid okuyucu kartı bana veren esnafla samimiyetim yok selanik pasajında yeni açtı çünkü adam kartı da bitek ondan alıyorum 2 tl....ama tabi miktarlı olursa daha az fiyat der...tabi başka yerlerde 50 kuruşa kadar varmış abi...rfid alıcı kısmı benim için 10 lira tutuyo...ama normal müşteri gibi düşünsende en fazla 20 tutsun! kartda tanesi 2 lira....e pic kısmıda zaten malum hocam...hocam ben bu devreyi çok küçük yaptım smd lerle (osilator kısmını) birde öle bi kutu buldumki tam rfid devreleri için tasarlanmış küçücük bişey oldu..bakın resimlerini atıyım buraya...duvar tipi...eğer yapmaya niyetlenirsen attiniy yükleme konusunda tecrüben yok ise ben sana yardım ederim abi...

gulbey84

ete eğer istersen şimdiye kadar hazırladğım bütün dosyaları püf noktalarını sana bi dosya halinde yollarım abi....tabi bur da da paylaşırız....birde abi şu 20 mhz hser olayını tam anlamadım.abi mesela 4 mhz için ordaki rakam kaç olacak...yani hesaplama nasıl oluyor abi orda

saygılarımla

gulbey84

DEFINE HSER_SPBRG 64 ' 19200 Baud @ 20MHz, 0,16%

yani abi buradaki 64 20 mhz ve ayrıca 19200 baund demek...neye göre 64 rakamı ki abi...meslea 4 mhz kullancam zaman oradaki rakamın kaç olması gerekir..sevgilerimle

gulbey84

hocam burada hem takip eden arkadaşlar varsa yanlış anlaşılma olmasın...bahsettiğimiz rfid alıcı modül bu bildiğimiz parallax gibi hazır rfid alıcı modül değil...bir italyan mühendisin tasarlamış olduğu attiny2313 le yapılan rfid alıcı modül...yani herşey el yapımı...işte tek skıntı adam kaynak kodu vermemiş..ama neredeyse 1,5 aydır üzerine çalışıyorum..değişik şekillerde tasalayıp uyguladım ve demo olmadığını göürdüm..üstelik performansıda çok yüksek..bobinin tur sayısına göre maximum 6 cm de çekiyor kartı...hocam birde resimlerde gördüğünüz gibi o kutuda bobini dikdörtgen şeklinde sarıp üst kapağın kenar kısımlarına güzelce yerleştirip silikonladım...işlemci haricinde diğer birçok malzemeyi smd koyup küçücükte bir röle koydum...resimdeki devrede dc 12 volt ve röle çıkış kabloları var...uygulamak istedğiniz anda bana bir mesaj atarsınız size kutuyu alıp gönderirim..yada diğer arkadaşlar için yerini söliyim selanik elektronikte en alt katta GRUP elektronik.. hocam buda benim hazırladığım pcb ve devrenin diğer dosyaları buyrun

http://www.dosyaupload.net/download.php?file=878ef150.rar

saygılarımla

ete

İstediğin değerler 16F877 data sheet 100. sayfada gösteriliyor. Bilgileri oradan alıyorum. Aslında bu konuda bir de program var. Bazen ordan da bu değerleri alabiliyorum. Programın adı PicMultiCalc Bu programın bazı diğer faydalı seçenekleride var. Tavsiye ederim.

4 MHz de bu devre çalışmaz. 19200 Baud bayağı hızlı bir haberleşme olup 4MHz kristal frekansında hata oranı %8 civarın yükseliyorki buda okuma hatası olasılığını bayağı artırır. O nedenle en az 10 Mhz kullanmak gerekir.

Ete

gulbey84

indirdim ve çözdüm hocam...gerçekten çok faydalı olabilecek bir yazılım....hocam birde dediğiniz gibi 4 mhz de sorunlar çıkabilir..ayrıca zaten attiniy2313 devresinde kullanılan kristal de 16 mhz...bende devremi 16 mhz ile kurduğumda süper çalışıyor...teşekkürederim

saygılarımla

gulbey84

değerli meslektaşlarım ve sevgili ete hocam...

ete hocam bu konuda bana verdiğiniz bilgiler sayesinde baya bi ilerleme katettim...fakat haftalardır uraşmama rağmen yine de bir konuda yetersiz kaldım...

hocam şimdi ben bir sistem tasarladım..burada rfid okuyucu devreden aldığım kart id sini alabiliyorum...işleyebiliyorum....fakat okuttuğum kartı eeproma keydetmeyi ve daha sonra da okutup doğrulatmayı bir türlü yapamadım...ama tabi bu basit anlamda bir okuma ve yazma işlemi değil...bir kere aldığım bilgi 5 ayrı değişkende geliyor...yani şöyle anlatayım..

basla:
PAUSE 10
PAUSE 20
if a=$1C and b=$00 and c=$C7 and d=$4F and e=$72 then
goto kaydet
else
goto oku
endif
goto basla

burada önceden tanımladığım kart diğer kartları eproma kaydetmem için anahtar kart olacak hocam...ben bu kartı okutmadığım sürece sistem sürekli normal şekilde çalışacak..yani okunan kartı doğrulayacak epromda varsa bir iş yapacak(röle çekecek) yoksa yapmayacak(hata verecek)
dahası ben bu şekilde düşündüm hocam çünkü devrede hiç buton olmayacak...eğer buton kullansaydım butona basılıyken eproma okunan idleri kaydet basılı değilse normal şekilde çalış gibi yapabilirdim..ama hiçbir şekilde buton olmaması gerek...yani belirledğim bir kart ile eproma kaydetme işlemini gerçekleştireceğim...bu kart okunmadığı sürece sistem normal işleyişine devam edecek (okunan kartı doğrulama) sizce nasıl başlamalıyım nereden başlamalıyım..tmro kesmesi ile mi yola çıkmalıyım.... yada hocam mesela tmr0 kesmesi kullarak 15 saniye içinde şu işi yap 15 saniye dolunca o işi kes ve şuraya atla şeklinde nasıl yapabiliriz...eproma kayıt okuma kısımlarını sonraya bıraktım..çünkü önce burayı çözmeliyim hocam

saygılarımla

gulbey

ete

İşe önce karşılaştırma meselesi ile başlayalım.
Sen zaten nasıl bir karşılaştırma olabileceğini yazmışsın.
Bu işin iki yolu var. Birincisi gelen 5 adet byte bilgisi ile hafızadaki yada eepromdaki 5 adet byte bilgisini birer birer karşılaştırmaktır.
Eşitlik var ise istenen iş yapılır yok ise iş yapılmaz yada bir mesaj verilir.

Bu işin ikinci yolunda ise madem gelen byte lar 5 adet o haşde 2 şerli gurup yapılır ve  ilk iki byte word'e çevrilir. Sonraki 2 adet byte da worde çevrilerek 2 word ve 1 byte karşılaştırılır. Ama bu işleme sanırım gerek yokçHem karışık hemde işi uzatacak.

Anladığım kadarı ile bir Master kard ile bazı işlerin yapılmasını sağlamak istiyorsun. Master okutulup ardından belli bir süre içinde ikinci kart okunursa ikinci kartı kayıt edeceksin. Doğru anlamışımdır umarım.
Bunun için tabiiki Timer1 veya timer0 çalıştırılmalıdır. Anak hiç birisinin süresi sana 15 sn gibi uzun bir süre sağlamayacaktır. O halde yine kesme ye başvurup ayrıca bir sayaç değişkenide çalıştırmak gerekecektir. Örneğin her 500 ms de bir kesme çalıştırıp her kesmede sayac değişkenini bir artıracaksın. Böylece sayac=30 olduğunda hala ikinci kart okutulmamış ise okuma bekleme işlemini iptal edip normal çalışma moduna döneceksin.

Şayet kart zamanında okutulmuş ise gidip eeproma yazacaksın.
Yazma işinde write adres,byte  ve ardından 10ms lik bir gecikme vermek gerekir. Bunu yazdıktan sonra adres değerini bir artırıp diğer byte yazılmalı ve bu şekilde 5 adet byte kayıt edilmelidir.
Ete

gulbey84

ete abi daha bugün bakabildim abi...abi arada yine bayağı bi uraştım burada belirttiğin şekilde de yapmak için uraştım ama bir türlü bir yazılım ortaya çıkaramadım.....abi işin özeti şudur...

ben rfid kartı okuttuğum anda pic in rx ine 1CAE007854 (BU FORMATTA) BİR SERİ BİLGİ GELİYO.... ve ben bu kart id sini

a var byte:b var byte:c var byte:d var byte:e var byte

hserin[hex2 a,hex2 b,hex2 c,hex2 d,hex2 e] şekilde alabiliyorum

ayrıca gelen bilgiyi

hserin[hex2 a,hex2 b,hex2 c,hex2 d,hex2 e]
write 0,a:pause 10
write 1,b:pause 10
write 2,c:pause 10
write 3,d:pause 10
write 4,e

şeklinde eeproma kaydedebiliyorum ve okuyabiliyorum...

FAKAT BURADA BECEREMEDĞİM VE SORMAK İSTEDĞİM ŞEY BİRDEN FAZLA OKUTTUĞUM KARTI EPROMA KAYDEDİP VE SONRA DA OKUTUP DOĞRULAMAK..YANİ SENİN DE DEDĞİN GİBİ TANIMLI TANIMSIZ OLAYI:..MESELA BİR BUTON OLACAK...BUTON 0 OLDUĞU SÜRECE SÜREKLİ READ YANİ OKUMA VE DOĞRULAMA MODUNDA ÇALIŞACAK BUTON 1 OLDUĞU SÜRECE İSE OKUNAN HER KARTI EPROMA KAYDE DECEK...MESELA MAKSİMUM 10 KART KAYDEDCEK...

ETE ABİ..SİZ BANA ÇOK YARDIMCI OLDUNUZ...AMA BU KISIM DA DA OLDUKÇA YETERSİZ KALDIM...BURADA DA BANA Bİ KOD RUTİNİ ŞEKLİNDE YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ...?

YANİ GELEN XXXXXXXXXX ŞEKLİNDEKİ 10 HANELİ 40 BİTLİK KART İD SİNİ 5 AYRI PARÇA HALİNDE EPROMA KAYDETMEYİ DAHA DOĞRUSU 10 ADET KART İD SİNİ EPROMA ALMAYI VE SONRA OKUTUP DOĞRULAYIP NETİCEYE KAVUŞTURMASINI BANA ANLATABİLİRMİSİNİZ

SAYGILARIMLA