Trimble MS750 GPS Alıcı Nasıl Test Edebilirim ?

Başlatan gevv, 19 Kasım 2009, 16:53:58

gevv

Cihaz hakkında detaylı bilgi
http://www.graftek.com.tr/MS750%20GPS.htm

http://www.tecnogps.com/ms750pp.pdf

bu cihazı nasıl test edebilirim ? test donanımına sahip birileri varmı

elimde sadece cihaz var sanırım beslemesi ayrı

ipek

gevy bunun anteni dual gasfet 3.3 volt dual hemt 12 volt ta versen çalışır ama kendi anteni ve 75 ohm low loss kablosu yok ise mümkün değil çalıştıramazsın bende de bir tane var ebay'dan aldım anten bulamadım trimble'nin kendi sayfasında bunun anteni 300 euro'dan fazla anten bulur isen banada haber verir isen sevinirim...

BenC

@gevv hocam bu GPS çift frekanslı olduğu için daha çok haritacılıkta kullanılıyor. DGPS (ikinci frekanstan alır) özelliği olduğu için çok hassastır.

Test derken nesini test edeceksiniz? Konumlandırma hassasiyet testi mi?
Eğer bunu test edecekseniz önceden hassas bir biçimde konumlandırlılmış bir noktanın üzerine anteni hassas bir biçimde kurup ölçüm yapmanız gerek. Bu hassas noktaları da genelde Harita Genel Komutanlığından bulabilirsiniz ama ücreti karşılığı oluyor diye biliyorum.

HGK bu hassas ölçümü iki şekilde yapmaktadır. Birincisi ( eski yöntem ) açı ölçümü ile noktadan noktaya (poligon döşeyerek) koordinat bilgisi hesap kitap yöntemiyle taşınır.  Bu şekilde tüm Türkiye  nirengi (nokta) ağıyla döşenmiştir.  Bilinen bütün topoğrafik haritalar bu şekilde yapılır.

İkinci yöntem ise DGPS özellikli bir GPS alıcı ile uzun süren ölçümler ile  noktanın hassas koordinatı bulunur. Ne kadar uzun ölçü  yaoarsanız o kadar hassas olur konum bilgniz. Sonra DGPS düzeltme verilerinide eklersiniz konum hassasiyetiniz çok fazla olur. Milimetre hassasiyetinde.

Siz iki kalem ölçü yapacaksınız ( ölçüm süresi çok uzun olacak örnek vermek gerekirse 1 gün boyunca) Sabit bir nokta seçip üzerine anteni saıkı sıkı yerleştirip 1 gün boyunca ölçüm verileri alacaksınız sonra bu verileri (genelde aritmetik ortalaması olur) kullanıp noktanızın hassas koordinatını bulacaksınız. O nokta artık sizin hassas nirengi noktanız.  

Aynı GPS alıcısı ile bir başka gün yine ölçüm yapacaksınız. Bu ölçümden de yine bir konum bilgisi elde edeceksiniz. Bu bilgi ile ilk yapılan ölçüm bilgisini karşılaştırın aradaki fark sizin hassasiyetiniz olacaktır.
ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!

gevv

ipek hocam ne yazıkki sadece cihaz var  başka  bir şey yok  ama  aklımızda olsun  olurya  denk  gelir

benim  cihazın çalışıp  çalışmadığını test etmek istememin sebebi cihazı  satmayı düşünüyorum

içini açtık kontrol ettik çok temiz  dışında  fazla bir eskime yok büyük ihtimal sağlamdır diyoruz  ama emin olmak  lazım

Fakat bir  türlü test edemedik  sanırım  yine  hurda  fiyatına  gidecek :D