220v AC 'yi 120v AC 'ye dönüştürmek

Başlatan peko, 05 Aralık 2009, 15:30:28

peko

Merhaba ,
120v ile çalışan yurtdışından gelmiş bir ürünün 220v 'ta çalışmasını nasıl sağlayabiliriz ?  (Trafo 100W)

Trafo değiştirmeden, çok yer kaplamadan.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

z

Trafo haricinde öneride bulunabilmemiz için cihazı çok iyi tarif etmelisin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

floresan

220 AC yi triyak ile kirparak yapabilirsin. lambaların parlaklığını ayarlayan devrelerde olduğu gibi.

birde 100wattlik 3 girişli bir trafo bulup, 220 girişinden girilip orta uçtan çikiş alınırsa 110 volt elde edilir.

aliveli

dimmer olmaz cihaz için
adaptör alacaksın en temizi

floresan

Alıntı yapılan: "aliveli"dimmer olmaz cihaz için

dimmer neden olmaz?

birde aklıma gelen başka bir çözüm: girişe seri diyot bağlanabilir. 220v ile çalışan trafoların girişine diyot bağrayınca frekans 25hz e düşüyor ve çıkış gerilimleri de yaklaşık yarıya düşüyor. tabiki çikiş frekansıda düşüyor.

M_B

Alıntı yapılan: "aliveli"dimmer olmaz cihaz için
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Merhaba arkadas
senin önerdigin adaptorun ici Dimmer mantığıyla
çalışıyor. ( icinde Trafo yok )
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

wsxwsx

emin misin? ben aynısından gördüm eşek ölüsü gibiydi ağırdı.  Trafo vardır.

panasonic faks için mi ne kullanıyorduk.

z

Alıntı yapılan: "floresan"birde aklıma gelen başka bir çözüm: girişe seri diyot bağlanabilir. 220v ile çalışan trafoların girişine diyot bağrayınca frekans 25hz e düşüyor ve çıkış gerilimleri de yaklaşık yarıya düşüyor. tabiki çikiş frekansıda düşüyor.

Bahsettiğin düzeneği yaptığında trafodan akan akımın dalga şeklinin neye benzeyeceğini söyleyebilirmisin?

floresan

Alıntı Yapdüzeneği yaptığında trafodan akan akımın dalga şeklinin neye benzeyeceğini söyleyebilirmisin?

220 şebeke gerilimi üstteki gibi. alttaki grafikte diyottan sonraki trafoya giren gerilim.

fakat trafodan akan akımı tam olarak bilemiyorum. bağlanan yüke göre değişir.

z

İşte asıl önemli olan akımın dalga şekli. Transformatöre bırakın yarım dalga DC gerilim uygulamayı, faz kontrollu AC gerilim bile uygulandığında alternanslar arası uyumsuzluk büyük sorunlar yaratır.

Amaç DC bileşen oluşturmamak. Dolayısı ile yarım dalga işi sakat iş.

aliveli

Alıntı Yapdimmer anahtarlar endüktif yüklerde düzgün çalışmayabilirler çünkü dimmer gerilimi kısmak yerine alternanslarda kırpma yaparak çalışırlar. problem olma ihtimali çok yüksektir.

vebsel

peko

Cihaz ses amfisi.
Yurtdışından gelmiş, ve çalıştırmak istiyorlar. ufak bi modfiye ile olur mu diye düşündük, aksi halde bi dönüştürücü trafo yardımı alacağız..
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

z

Bu tur calismalarda basit cozumlere gitmek hata olur. Trafodan sasmamak lazim. Aksi halde hoparlorden  istenmeyen sesler duyabilirsiniz.

supermakarna

Evet haklısınız  tek diyot bağlarsak gerilim ortalama yarıya düşer fakat gerilim AC den DC ye dönüşür ve 50hz olur.