Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Hangisi? asm-pbp-c

Başlatan Veli B., 11 Ocak 2004, 16:47:54

Veli B.

Merhaba arkadaşlar,
Ben asm ve pbp ile çalışıyorum ama c ile programlamayı da merak etmeye

başladım.
Aklımda bir kaç soru var:
1. Pbp ya göre + ve - leri neler kabaca.
2. Görebildiğim kadarı ile birçok farklı firmanın derleyicisi var. Farkları ne , başlamak için hangisi daha

iyi?
3. Başlamak için neler gerekli. Compiler, programmer, özel bir simülatör vb.
4. En önemlisi öğrenmeli mi?Yoksa gerek yok mu?
Teşekkürler ...

james

bence gerek yok.asmde yapamayacağın şey yok
ARAMIYORUM , BULUYORUM

ise

basicte pointerler yok ama c dilinde var veri yapısı structer public v.s. kullanım kalıpları
misal:
int a;
int

*p;
p=&a;
p=10;    // a sayısını 10 yapar
structer kalem1
{
short int sayisi;
short int bolumu;
}kalem,defter,*ahmet;
ahmet=&defter;
kalem.sayisi=1; //

kalem yapısının altında sayisi olan kısım 1 oldu
defter.sayisi=2; //defter yapısının altında sayisi olan kisim 2 oldu
ahmet.bolumu=3 ;//defter yapısının altında bolumu olan kisim 3 oldu  

bunun gibi bir çok avantajı var
dezavantajıda tabii
misal picc hangi bankada kaldığını bilmiyor fakat picbasic hangi bankada kaldığını biliyor

ise

çok uzun uzadıya işlerde misal tablolamalarda çok işe yarıyor assembler çekilmez oluyor. matematiksel işlemlerdede çok rahat

(hazırcı )

Analyzer

Selam,
Bana göre  asm ile c'yi karşılaştırmak yersiz.Çünkü seviyeleri farklı diller.Yapabilen tabi ki asm'de de yapar

istediğini.Ama 10-20 adımdan sonra asm ile program yazmak, debug etmek ve kontrol etmek güçleşir.
Analyzer.
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

feyzi

Alıntı yapılan: "thief"çok uzun uzadıya işlerde misal tablolamalarda çok işe yarıyor assembler çekilmez oluyor. matematiksel işlemlerdede çok rahat

(hazırcı )
Arkadaşlar !
Hangi pic derleyicileri dll uzantılı dosyaları çalıştırabiliyor? Picbasicpro mu,
Pic C mi veya diğerleri mi?
"insanların hayırlısı ,onlara faydalı olandır."  (H.Ş.)

Erol YILMAZ

feyzi

Alıntı yapılan: "Erol"Hicbiri
Sayın Erol !
Dll  uzantılı dosyaların pic ortamında çalıştırmak imkansız mı ?

cozturk

Kardeş DLLin picle ne alakası var? Picin içinde exe program  mı çalışıyor. windows mu var, işletim sistemi mi var. muhahaha :D

Hadi bazı tabloları filan dışarıdan Ram den okutayım desen haklısın. Ya da daha önce derlenmiş bazı rutinler (pre compiled) kullanarak derlemeyi hızlandırmak istersen. Fakat bunun adı DLL olmaz :lol:  Sadece derleme esnasında olan bir olaydır.
DLL= Dinamic Link Library

feyzi

Alıntı yapılan: "cozturk"Kardeş DLLin picle ne alakası var? Picin içinde exe program  mı çalışıyor. windows mu var, işletim sistemi mi var. muhahaha :D

Hadi bazı tabloları filan dışarıdan Ramden okutayım desen haklısın. Y ada daha önce derlenmiş bazı rutinler (pre compiled) kullanarak derlemeyi hızlandırmak istersen. Fakat bunun adı DLL olmaz :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:
DLL= Dinamic[/u]Link Library
KARDAŞ !   SORMAK AYIP DEĞİL! ÖĞRENMEMEK AYIP!

axanc

asm -> mikroişlemciye hakimiyet...
basic -> kısa zamanda kendi kendine yeten proje geliştirme...
c -> uzman temelli projeler ve sistem uyumlulukları...
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

DumrulBey

Alıntı yapılan: "axanc"asm -> mikroişlemciye hakimiyet...
basic -> kısa zamanda kendi kendine yeten proje geliştirme...
c -> uzman temelli projeler ve sistem uyumlulukları...
Gayet güzel özetlemişsin tebrik ederim. C konusunda bir cümlede ben yazmak isterim:

"Keil C, Assembly'den sonra en hızlı, en kısa kodlama!"(-bkz. http://www.keil.com/benchmks)

Reklamları dinlediniz! :D

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

Erol YILMAZ

@ feyzi kardes;
kusura bakma biraz uzak kaldim bu konudan...
Ama seni anliyorum isin ne oldugunu bilemeyince insan
birseylerle bagdastirmaya calisiyor.
Ama  Cozturk'un dedigi gibi DLL ile pic in icindeki kodun
pek bir alakasi yok.
PIC16 sadece 35 komuttan anliyor.
Ama Compiler'larin sundugu ozel is yapan fonksiyonlarla bu 35
komut guzel isler yapiyor. Senin DLL dediklerinde bu fonksiyonlarin
yaptigi isi yapiyor ama WINDOWS'ta...

Bu arada C dilindeki uyumluluk pekte abartilacak birsey değil. CCS te yazilmis programi Hitech te calistirmak icin baya bir cevrim yapmaniz gerekiyor. Bir de Basic olayini kucumsememek lazim. CCS veya HI-Tech 'e gore dezavantaji pek yok ama avantaji cok...

Benim fikrim; ASM yi bil ama programini tanidigin yuksek seviyeli dilde ve compiler'da yaz !!!

ise

keil c 80xxx ve arm  serisinin  c complieri pici serisini complier etmez.  debug ve complier konusunda en iyisi denebilir. iarın debugger i keile göre daha zor ve proteusta direkt olarak c-spy ile müdahele edilemiyor