Differantial opamp girişi için bilgi ?

Başlatan Maxim, 17 Aralık 2009, 10:30:12

Maxim

bu konuda her türlü bilgi, şema, açıklama rica edecektim .

adc girişi için şaseden kaynaklanan offset farkını gidermeyi amaçlıyorum.

Salih

ADC ölçmelerde eğer mümkünse difransiyel giriş tipini ayarlayarak bu problemi çözüyorum.
Eğer sizin devrede mümkün değilse op-amplarla bu yapılabilir.
Aşağıdaki linke bir kaç tane Op-amp anlatan kitap upload ettim.
İhtiyacı olan arkadaşlar indirebilir.
Not: Yanlış anlamayın kitaplarla ilgili linki bu konuyu vesile ederek oluşturdum. :)
http://rapidshare.com/files/322084203/Opamp_kitap.rar

Maxim

Alıntı yapılan: "salih"ADC ölçmelerde eğer mümkünse difransiyel giriş tipini ayarlayarak bu problemi çözüyorum.

bunu anlamadım, hocam açıklarmısınız ?

Salih

PC lerde kullanılan veri giriş kartlarından örnek vereyim.
Diyelimki 12 adet analog ölçme girişimiz var. Eğer bu girişleri difransiyel giriş olarak ayarlarsak A0 ve A1 girişlerinin farkını ölçeriz. Yani A0 girişini şaseye göre değil A1 girişindeki potansiyele göre ölçmüş oluruz. Single ayarda ise bütün girişler A0-Şase, A1-Şase gibi ölçme yapılır. Difransiyel tip bağlantı bilhassa ortak şase kullanarak beslenen birden fazla sensörden gelen analog değerleri ölçme için kullanılır. Eğer ortak şaseli tip sistemlerde önlem alınmazsa yani difransiyel tip giriş yapılmazsa şase potansiyel farklarından dolayı ölçme hatası meydana gelir.

Erhan YILMAZ

Atmega128 tarzı denetleyicilerin adclerinde de bu şekil diferansiyel girişler vardı bende bi anlam vermemiştim bahsettiğiniz şey aynı olaymı acaba eğer öyleyse atmegaların adcsi bayağı iyiymiş

Salih

Bildiğim kadarıyla bütün ADC lerde bu kavram ortaktır.

Erhan YILMAZ

Demek istediğim örneklicek olursak herhangi bir pic ile atmega128 in adcsi arasında çok büyük farklar var atmega da single ended / diferential giriş seçmesi var bu özellik bahsettiğiniz durumlar için mi eklenmiş yani ortak şaseli v.s sistemlerde atmega128 daha iyimi çalışır diferansiyel girişi olduğu için

Maxim

birde AGND yani analog ground büyük piclerde var ,
öyle 16 serilerinde görmedim ben ,
-vref ile agnd farklı şeyler değilmi ,
AGND yoksa veya differential seçeneğin yoksa mecburen opamlı bir giriş devresi yapmak lazım heralde

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: "maxiboost"birde AGND yani analog ground büyük piclerde var ,
öyle 16 serilerinde görmedim ben ,
-vref ile agnd farklı şeyler değilmi ,
AGND yoksa veya differential seçeneğin yoksa mecburen opamlı bir giriş devresi yapmak lazım heralde

Atmega8ede baktım ondan aynı şekilde AVCC pini var açıklamada ise adc modülünün beslemesini sağladığı yazıyor adc kullanılmayan tasarımlarda bu pin boş bırakılarak adcnin gereksiz güç harcamamasını sağlamak için eklenmiş muhtemelen piclerdeki AGND pinide aynı şekilde kullanılıyor birde bir kaç pice baktımda agnd pinli pic göremedim hangi seri piclerde var agnd pini bir kaç tane dspicte gözüme çarptı onlarda da avdd pini var

Salih

Op-amp kullanılmadan difransiyel giriş yapabilmek mümkün değil gibi görünüyor. Denetleyicinin içinde sadece ADC varsa difransiyel giriş olmaz kanaatimce.