MikroC Pro v9 Sorunu

Başlatan aspcibertan, 10 Ocak 2010, 15:10:53

aspcibertan

Merhabalar,

Daha önce MikroC v8.1 kullanıyordum fakat demo sürümü olduğu için büyük programları(>2kb) derleyemiyordum. Bu nedenle de MikroC PRO v9 yükledim. Fakat v8'de derlediğim çalışmalarımı v9'da derleyemiyorum nedenini anlayamadığım şekilde.

İlk defa GLCD uygulaması yapacaktım, yaklaşık 3kb, bu nedenle v9 kurdum ancak v9 ile anlaşamadık:)

MikroC kullanan var mı bu konuda?

(MikroC kategorisi olmadığı için konuyu buraya açtım.)

Amenofis

v9 full sürüm mü? Değilse ondada 2kb sınırı var. Bu yüzden derlemiyor olabilir. Full ise, sağdaki libraries kısmında Glcd nin işaretli olduğuna emin ol.
Hata mesajını yazsaydın daha iyi olurdu.

aspcibertan

15.satır: Glcd_Init(&PORTB,1,0,2,3,4,5, &PORTD);         //glcd pinleri ayarla
16:satır: Glcd_Set_Font(FontSystem5x8, 5, 8, 32);

15. satırda "15 313 Too many actual parameters glcd_ilk.c"
16. satırda "16 324 Undeclared identifier 'FontSystem5x8' in expression glcd_ilk.c"
hatalarını alıyorum.

Glcd işaretli, ona dikkat ettim.

Full sürüm olması lazım, çünkü program 2kb'dan fazla ve derlerken demo sürüm hatası almadım. Ama v8 demo sürüm diye uyarıyordu.

Amenofis

Help e baktım glcd_init() parametre almıyor.Pinleri sbit GLCD_CS1 at RB0_bit; şeklinde global olarak bildirmen gerekiyor. Orada örnek var.
İkincisi karakterler için FontSystem5x8 isminde bir dizi olması lazım onu bulamamış.

aspcibertan

Doğrusu bu bir kısmı netten bulduğum uygulama, help'i de okudum fakat yine de sonuç alamadım.

Evet pin konusunda haklısınız, onu ben de help'e bakınca gördüm, v8 böyle değildi.

Diziye tekrar göz atıyorum, teşekkürler.