10w lazer icin kullanim izni

Başlatan klax, 12 Ocak 2010, 22:19:05

klax

bilindigi uzere lazer silah olarak kullanim ihtimali uzerine ozel devlet izni alinarak kullaniliyor.10w lazer alacam fakat kac wata kadar izinsiz kullanim var bilmiyorum
TB2EOS

floresan

satılıyormu öyle watlı lazerler? işiginin yakıcı etkisi varmı? böyle filmlerdeki gibi işiğin geldiği yerleri eritiyormu?

Klein

70W lazer diyot getirttim , kimse de izin sormadı.
İzin almanı gerektirecek lazeri satın almak istesen de alamazsın zaten.

serdararikan

normalde bu tarz güçlü laser ler için izin almak gerekiyor bildiğim kadarı ile. fakat bizim ülkemizde bu işler pek kitaptaki gibi olmuyor

Klein

Gevşekliğin türkiye ile ilgili olduğunu sanmıyorm.  Askeri standartta  aptal bir çip alırken bile satıcı birsürü şart öne sürüyor ve siz bu şartları kabul etmeden satış yapılmıyor. Silah yapımında kullanılabilecek bir lazeri kolay kolay satacaklarını sanmıyorum.

http://catalog.osram-os.com/catalogue/catalogue.do?favOid=0000000200020fc100070023&act=showBookmark

teknikelektronikci

valla hocam tehlikeli iş ya bence iyi araştırın her ne kadar bir şey olmaz desekde olur

edit:

benim bildiğim watlı lazerler tüplü müplü olur büüyk olur ki forumdaki romeo da öyle diyor ama bu linkde 75 watt dediği bir led gibi bir şey çıktı bu 75mW olmasın ? :D
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

GreeN

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"valla hocam tehlikeli iş ya bence iyi araştırın her ne kadar bir şey olmaz desekde olur

edit:

benim bildiğim watlı lazerler tüplü müplü olur büüyk olur ki forumdaki romeo da öyle diyor ama bu linkde 75 watt dediği bir led gibi bir şey çıktı bu 75mW olmasın ? :D

http://docs-asia.electrocomponents.com/webdocs/08d5/0900766b808d55b2.pdf

Oluyormuş sanırım. AMa sanırım output power optik bir çıkış gücü. Elektriksel güç olarak algılamak doğru olmaz sanırım. Yada olabilirmi? 40 amperden falan bahsediyor sheet'te..
Terörü Lanetliyoruz.

z

Laserler ikiye ayrilir.

Surekli dalga laserleri.
Atimli calisan laserler.

Atimli calisan laserler cok kisa anlarda buyuk gucte atislar yapar. Ancak surekli calismadigi icin ortalama gucu dusuktur.

Ornegin Her 1ms de bir 10ns lik 100W atislar yapan bir laser aslinda

1E-9*100/1E-3 yani 0.1watt demektir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

klax

cok sukur picproje girebildim ne oluyor bilmem her zaman nasip olmuyor hep sayfa engelli diyor  yonetici arkadaslar su soruna bir el atin artik ya.neyse bugun bir ithalatci firma ile konustum.lazer izinlerini onlar aliyorlarmis.kullanici olarak bizden bir belge istenmiyormus.25W lazer fiyati sordum benim butcemi asan bir rakam geldi onume 3000 dolar neyse lazer artik ruyalarimi susleyecek :)
TB2EOS

klax

kullanacagim alan icin en uygun lazer  karbondiyoksit lazeri oldugunda fiyat yuksek.ayni isi diyot lazer yaparmi bilmem deneme yapak gerekiyor.kulanacagin yer agac isleri
TB2EOS

klax

klean  lazerlerde optik olarak guc soyleniyor.tabiki bu elektriksel olarak 40 amperin yazmasi normal.
TB2EOS

elektronik

50 watlık lazer ile 1 mm 'ye yakın metal sac deliniyormuş bu ledler ilede bunu yapmak mümkünmü acaba?

Cetinal

50W lık o lazer Co2 lazer   50 W için yaklaşık 1Kw besleme oluyor ...
Ve tüp e havalı soğutma uygulanıyor belli bir güce kadar ...

400Wlık lazerin PS si 8.5 KW civarında  ve dk da 7 Lt 22 Derecelik su geçmesi gerekiyor içinden :D

yani harcadığı güç le ışın gücü karıştırmamak lazım ...

ışının dalga boyu türü de önemli   Co2 Yag ,, fiber falan bi çok çeşit lazer var ...

mesela epiasyonda kullanılan lazeri tam hatırlamıyorum sadece siyah rengi yakar  beyazı yakmaz .... kılların kökü beyaz oldugu için kökünü yakmaz ... gibi...

o led lerle kibrit yakılır sadece

Co2

Fiber

yag

diode

Diot olarak hangi alanda kullanılır çok bilmem ama madem bişeyler düşünüyorsanız Coherent Rofin  Universal falan bunlarla çalışın

osram ın ledi bile kötü iken lazeri nasıl olabilir :D:D:D:D

Klein

Alıntı yapılan: "klax"kullanacagim alan icin en uygun lazer  karbondiyoksit lazeri oldugunda fiyat yuksek.ayni isi diyot lazer yaparmi bilmem deneme yapak gerekiyor.kulanacagin yer agac isleri

Deneme yapmana gerek yok ,  çalışacağın materyalin  optik özelliklerini bulursun. Hangi dalgaboyundaki ışığı absorbe ediyor hangisini yansıtıyor ona bakarsın.   En yüksek absorbasyona sahip dalga boyu hangsi ise , o dalgaboyunda çalışan lazer o iş için en uygun lazerdir.  diğerleri ile de yaparsın , ama 10W ile yapacağın işi belki 100W ile yaparsın. Çünkü ışığın küçük bir kısmı absorbe edilerek işe dönüşür , kalan kısmı yansır.

aslan_korhan

Ben geçenlerde 45Watt'lık bir CO2 kesici Lazer'i tamir ettim.
İçersinde 300Watt'lık RF Verici kısmı var ve yaklaşık olarak 500W güç harcıyor toplam olarak.
Bununla ancak 1cm kalınlığında ahşap ve Plastik kesebiliyorsun. Metal falan kesinlikle kesmiyor.
Cihazın marka modeli : Epilog Legent 24tt

70W Lazer diyot bunu bile yapabileceğini sanmıyorum...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.