Biyolojik hesap makineleri

Başlatan bunalmis, 20 Ocak 2010, 12:11:36

z

Zaman zaman TV lerde kafadan (kağıt kalem kullanmadan) 6 basamaklı sayıları toplayıp çıkartan hatta çarpan kişileri izlemişsinizdir.

Öğrenciliğim sırasında da böyle bir kişiyle tanışma fırsatım oldu ve elimizde hesap makineleri ile kendisini bayağı bir zorlamış ve hayretle başarısına tanık olmuştuk.

Çok ısrar etmemize rağmen bunu nasıl yaptığı konusunda en küçük bilgi alamadık. Bize tek söylediği, babam ve dedem de bu işleri yapabiliyor olduğuydu.

Bu tip insanlar bu işlemleri nasıl yapabiliyorlar bilgisi olan varmı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

İlave olarak,

Televizyonlarda köpeklere, kedilere hatta atlara toplama ve çıkartma işlemi yaptırabiliyorlar.

Gerçi ben bunlara inanmıyor ve basit üçkağıt numaraları olduğunu düşünüyorum.

Örneğin bir köpeğe matematik işlem yaptırmak çok basit bir işlem.

Seyircilerden birisi sorulan soruyu duyacağı mesafede durur. Soru sorulduğunda bir butona bastığında ortama ultrononik ses yayar. Sorunun cevabı kadar parmağını butona basıp basıp çeker. Bu sesi her duyuşunda havlamaya eğitimli köpek cevabı havlayarak verir.

Yada daha değişiği, köpeğin uzun tüyleri arasına basit bir şok cihazı konur uzaktan kumanda ile köpeğe havlaması için uyarı yollanır.

Fakat kafadan işlem yapan insanlar için herhangi bir üçkağıt düşünemiyorum çünkü üçkağıda kapalı bir ortamda bunu bizzat denedik.

Klein

mustafa_cmbz

metafizik olabilirmi sizce?

z

Bu dunyada metafizik diye bir sey olamaz.

Evreni tasarlayan kurallarini da koymus. O halde hic bir olay bu kurallara aykiri olamaz.

Aciklanamayan olaylarin sebebi metafizik değil bilgisizligimiz.

bymrz

Alıntı yapılan: "bunalmis"Bu dunyada metafizik diye bir sey olamaz.

Evreni tasarlayan kurallarini da koymus. O halde hic bir olay bu kurallara aykiri olamaz.

Aciklanamayan olaylarin sebebi metafizik değil bilgisizligimiz.

Metafizik, açıklanamayan bir durum değil ki, açıklanamayan olaylara metafizik diyelim...

fractal

metafizik olamaz.coğu kişinin beğeniyle izlediği prestij filmini izleyenler bilir 2 ilizyonistin kapaışması anlatılmış.coğu iyi saklanmış açıklanabilir bir yöntemdir.coğu kişi metafiziği yada bu tür varlıkları kabul eder.ama şuda bir gerçektir. türev integral alan fourier açılımı yapan yada fermat teoremini cözen böyle bir güç yoktur.neden acaba..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

fatihkuzucu

Kendisine şu türevi çöz diyen olmadığı için olabilirmi ?
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

tyildizak

the boy with the incredible brain (belgesel/ing.)

Kafadan 100 basamağa kadar çarpma yapabilen, 1 haftada 1 dili öğrenebilen
Daniel Tammet'ın hikayesi..

fractal

şunu anlamadım 1 haftada 1 dil öğreniyorsa bu kişi burdaki dil öğrenmeyle kasıt ne?3 -5 kelime ile basit bir anlatımmı yoksa yoksa o dilin en yaygın kullanım şekli ile normal bir konuşma mı.en basit dilde bile en az 10 bin kelime var.her gün  1000 kelime ezberlese 10 gün yapar.birde o dilin yapısını işeleyişini anlama zamanı var..pek inandırıcı gelmedi..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

SiVRiSiNEK

hocam nesi inandırıcı gelmedi 1000 belki daha az kelime bilsen cümle yapısınıda çözsen birazda pratik yapsan dili konuşursun

haa bakma biz 15 sene ingilizce dersinden sonra hala konuşamıyoruz ayrı :)

bymrz

Alıntı yapılan: "fatihkuzucu"Kendisine şu türevi çöz diyen olmadığı için olabilirmi ?

süper  :D

Cetinal

fotojenik hafızalı insanlar da diyebiliriz ....

cetinkaya

ya hazir konu acilmisken benim söyle bi sorunlarim var ögrendigim seyleri cock cabuk unutuyorum buna nasil bir care bulabilirim? beyin jimnastigi nasil yapilir tavsiyeleriniz neler olur ?

mustafa_cmbz

uykusuzluk stres bunun sebebi olabilir...bunun haricinde devamlı bişeyleri takıp kendini üzüyorsan akşam yediğin yemeği bile unutursun...tipik depresyon hali olabilir...!