ARÇELİK CRT TV problemi

Başlatan OptimusPrime, 22 Ocak 2010, 16:34:19

OptimusPrime

bir çatırdıdan sonra içini açmak zorunda kaldım. önce smps katında bir sorun var diye aradım ama bulamayınca tv nin kapağın kapamadan fişe takdım. yüksek girlim trafosu çıkışını kendi nüvesine atlarken gördüm aynı şekilde bir atlamada tüp kartında fark ettim.

bu olaydan sonra yüksek gerilim katına el attığımda yüksek gerilim trafosunu anahtarlayan transistörün ( 2SD1877 ) bozuk olduğunu fark ettim.

transistörü yenisi ile değiştirecem fakat aklımda bazı sorular var;
- madem transistör bozuktu neden yüksek gerilim çıkarmaya devam etti?
- yüksek gerilim trafonun nüvesine atladı ve tüp kartın dada bazı atlamalar gördüm. bu olayda başka bir yerde zarar görmüş olabilir mi?
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

floresan

transistör kısa devre olduysa trafoya anlık dc gerilim gelmiş olabilir. sonrada kesime gitmiştir. trafoda dc ile indüklenince çıkışta yüksek gerilim oluşmuştur diye tahmin ediyorum.  yada önce sağlamdı sonradan bozuldu.

yüksek gerilim şaseye atlamıştır herhalde başka arıza yoktur. ama belli olmaz genede. sağlam transistörü takıp denemek lazım. trafonun çıkış ucu boştaysa ondan da atlama yapar. tüpün üstündeki vantuz takılı olması lazım. onu sökecek olursanız önce şaselemeyi unutmayın. biliyorsunuzdur tüpte yüksek gerilim kalıyor.

elektronik

yüksek gerilim trafosunda kaskat devresi var o bozulmuştur ondan atlama yapmış olmalı. transistörüde son anda yakmıştır yani atlama yaptığı anda transistör sağlamdı.

gladi

trafoyu değiştir ... deneme yanılma yapmana gerek yok ...( focus ve screen kablolarını karıştırmadan ... tak ... kalın olan fokus )

edit : birde transistoru takmadan önce beslemeyi kontrol et ... voltajlar normal mi ? ayar yapıyormu ... ve orada mutlaka 1-10.47 uf gibi kondansatorleri değiştir ...
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

ilker_32

Yüksek gerilim trafosu yada kaskat'da çatlak varsa tv tamircilerinde bulunan adını mühür diye tabir ettikleri, aşırı sıcakla kalın sıvı hale dönebilen genel olarak rengini kırmızı gördüğüm bir madde var. Aynı sıcak silikonu kullanır gibi kullanıp çatlak bölgeyi kapatıyorsun. Bu yöntem uzun bir süre gidebilir.

solidus

ilker doğru söylüyor. Ayynı yöntemle ben evdeki show marka tv mi sıcak silikonla tamir ettim.2 yıldır çatırtı gelmedi.. Ama illede beslemedeki küçük kapasiteli elektrolitikleri değiştirmek lazım..
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

OptimusPrime

şu ana kadar bozuk transistörü almaya vaktim olmadı.
gelişmelerden sizleri haberdar edip fikirlerinizi alırım.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

OptimusPrime

5 ay lık bir aradan sonra yanan transistörü değiştirim. :)

tv yi tekrar fişe taktım fakat yüksek gerilim trafosu daha önce bahsettiğim yerden yine ark yapmaya başladı. bende o kısmı elektrik bandı ile sardım :) tekrar fişe takdım oldu diye sevinirken ekrana baktığımda ekranda 5cm boyunda ve tam ekran genişliğinde bir resim gördüm.

bu arklardan yüksek gerilim trafosu bozulmuş olabilir mi acaba veya başka bir yerde mi sorun var?

p_rof

slm;crt monitör ve tv'lerde yüksek gerilim katında atlama var ise eht(emilsiyon high transformatör) trafonuzun içerden kaskat tarafı arzalı demektir.eger uzun süre bu atlamaya maruz bıraklırsa sistem kontrol veyahut horızantal osc kontrol sürücü entegrenizi yanında 5 voltluk besleme ünitenizdede sıkıntı olabilir bunun için ilk başta eht trafonuzu degiştirin ve sürücü transistörünüzüde degiştirin ve sürücü transistörünüzün collektörünüze şase ile baglı 2 kv'lık kondansatörü muhakkak degiştirin unutmayın eht trafosu ve anot şapkasında sürekli uzak durun unutmayınki tv ceya crt tüpler daime içerisinde elektrik fişine takılı olmasa dahi voltajı tutarlar.atlama yapan yerin bant gibi slikon gibi dolgu malzemeleri ile kapatmak sorununuzu çözmek kaskatdaki kondansatör veyahut diyolardan birisi bozuk saygılarımla
FEDAKARLIK OLMAZSA ZAFER'DE OLMAZ (soundimpacttechnology@windowslive.com)