Acer Aspire 5100 Sorunu - HDD ve bazen DVD düzgün açılmÄ

Başlatan elt42at, 22 Şubat 2010, 22:49:48

elt42at

Merhabalar!

Acer 5100 serisi (5101) dizüstü bilgisayarım bir anda öldü :D

Batarya artık 5dk gitmiyor. Ama asıl sorun şu: açılışta bios sabit diski st96812a-pm olarak okunması gerekirken st9v,,,,,,,,,, ,,,,, gibi ilginç bir biçimde okuyor ve hdd hatası diyip açılış yapmıyor. f2 tuşu ile devam etsem bile saatlerce bekliyor kara ekran.

hdd yi çıkartıp live os ile açılış yapmak istersem de DVD sürücü görülmemekte.

Nette bi kaç araştırmada genel bir sorun olduğunu gördüm. Bir çok kişi, tamire giden cihazlarının anakartının bozulduğunu söylemiş yada güç entegresinin.

Çok yaygın bir hata olarak gözüme çarptı.

Bios güncellemesi ve hatta ilk en eski bios ile değiştirmeler yaptım ancak nafile.

sizce eeprom gibi ömürleri olan bazı birimler miladını doldurduğu için mi toplu olarak bir acer isyanı yaşanmakta? Goca anakartı değiştirmek yerine birimlere yönelmek gerek :D

aslan_korhan

Harddisk'in bozulmak üzere olabilir.
Birkaç kez başıma geldi.
En son bir arkadaşın PC'si sendeki gibi bir hatta ile karşılaşmıştı. Bende garantili olduğu için servise ver demiştim. Servis ise virüz demiş ve Format atmış (Bende denemiştim ama olmamıştı).
Yaklaşık 1 hafta sorunsuz şekilde kullandıktan sonra yine ayni arızayı yapmış ve Servis HDD'yi değiştirdikten sonra olay düzeldi.

HDD problem çıkarıyorsa DVD ROM'uda etkileyebiliyor.

Nedendir bilmiyorum ama yeni SATA arabirimli diskler sanki eski PATA disklere nazaran çok daha fazla sorun çıkarıyor...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

elt42at

HDD yi her türlü denedim. Seagate tool ile normal pc de dönüştürücü ile de denedim. Sorunsuz. Teknik servise gönderdik parası ile :D ram bozuk denildi geri geldi. Ramlari arkadaşımın pc de test ettim sorunsuzlar. Memtest86+ da hiç bir hata çıkmadı 7 saatlik testte.

Zaten hdd yi çıkartıp laptop u dvd den boot etmek istediğimde çıldırttı beni. Bilmiyorum. Ben faturayı anakarta çıkarttım ama güney köprüsü ile alakalı bir problem bu bence. Yada bu taraftaki elemanlarla. Zaten bataryanın ömrünün bir anda bitmesi bile çıldırtacak birşey.