1W-2W Mono Audio Amplifier

Başlatan bymrz, 04 Mart 2010, 13:07:56

bymrz

Arkadaşlar aşağıda linkini verdiğim entegreye muadil, piyasada bulabileceğim başka bir entegre var mıdır acaba. İstediğim özellikle

DC volume kontrol(işlemci ile dijital olarak ayarlayabilmem lazım)
Audio amplifier(1W~2W)
Kulaklık ve normal hoparlör ile çalışabilecek.Kulaklık çıktığında hoparlöre ses verilecek ve takıldığında hoparlörün sesi kesilecek.Yani headpohe switch özelliği olacak.

LM4865

Linkteki IC tam aradığım şey, fakat Türkiyede bulabileceğim bir şey olmalı.

Teşekkürler...

ipek

piyasada TDA7052 var bu çıplak pot gerektiriyor bunun A,B sinde elektronik dc volum mevcut ....

bymrz

Alıntı yapılan: "ipek"piyasada TDA7052 var bu çıplak pot gerektiriyor bunun A,B sinde elektronik dc volum mevcut ....

Evet hocam, fakat A,B sini bulamadım ben de...

gladi

en yakın bir tamirciden hurdalarına bir göz at ... envai çeşit millet çözüm bulmuş ...
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

bymrz

Alıntı yapılan: "gladi"en yakın bir tamirciden hurdalarına bir göz at ... envai çeşit millet çözüm bulmuş ...

Hocam o kadar da değil, biraz adetli lazım  :D

gladi

tamam gene bak ... parça ismi tutmakta beynim eğitimli olmadıgından ... isim ezberleyemiyorum ...

bir kaç ay önce arkadaşıma yardıma gitmiştim ... çok değişik m.setlerinde her biri çok değişik sistem çözümü yapmış ... ve hemen hemen piyasada mevcutlar ... adetlide alırsın ... sen bir dolaş ... gerçek diyorum ...  ;)

bymrz

@gadi hocam;

Bir de şunu sormak istiyorum,

Şimdi farzedelim ki TDA7052 yi anpflikatör olarak kullandım. Kulaklık girişini nasıl algılayabilirim ki, kulaklık takıldığında hoparlörü susturayım.
LM386 gibi bir IC olsa ses çıkışının bir ucu şase. Onda yapabilirim, fakat TDA7052 de hoparlörün iki ucu da TDA'ya giriyor. Kulaklık soketinde de, kulaklık takıldığında bir tırnak speaker (-) ucu arasında kontak açıp kapatıyor. Normalde o ucu direk işlemciye girip, eğer şaseye deyip deymediğini anlayarak(kulaklığın takılı olup olmadığını anlayarak) hoparlörü aç kapa yapabilirim fakat,
TDA'da hparlörün hiç bir ucunu şaseye bağlayamıyorum???

Bunun çözümünü nasıl yapıyorlar acaba? bilginiz var mı?

Bu arada benim sistem mono olacak...

gladi

kulaklıgı madem mono jakın girdigi soketi stero soket tak ...anahtarlar olur ... hem işlemci ile neden ilişkilendiriyorsun ki ..

gevv

Alıntı yapılan: "alone_lover"@gadi hocam;

Bir de şunu sormak istiyorum,

Şimdi farzedelim ki TDA7052 yi anpflikatör olarak kullandım. Kulaklık girişini nasıl algılayabilirim ki, kulaklık takıldığında hoparlörü susturayım.
LM386 gibi bir IC olsa ses çıkışının bir ucu şase. Onda yapabilirim, fakat TDA7052 de hoparlörün iki ucu da TDA'ya giriyor. Kulaklık soketinde de, kulaklık takıldığında bir tırnak speaker (-) ucu arasında kontak açıp kapatıyor. Normalde o ucu direk işlemciye girip, eğer şaseye deyip deymediğini anlayarak(kulaklığın takılı olup olmadığını anlayarak) hoparlörü aç kapa yapabilirim fakat,
TDA'da hparlörün hiç bir ucunu şaseye bağlayamıyorum???

Bunun çözümünü nasıl yapıyorlar acaba? bilginiz var mı?

Bu arada benim sistem mono olacak...

bazı mp4 oynatıcılarda  

kulaklık takılı değilken  hoparlöre  ses  veriyor  kulaklık takınca  hoparlörü  kapatıp kulaklıga ses  veriyor    ama   bozuk  bir  kulaklık  ya da boş  jak takarsanız   kulaklığı  algılamıyor hoparlörden  devam ediyor

sanırım sistem kulaklık hoparlörün omajını  yada yük olayını  denetleyerek sesi  kesiyorlar

bymrz

Alıntı Yapkulaklıgı madem mono jakın girdigi soketi stero soket tak ...anahtarlar olur ... hem işlemci ile neden ilişkilendiriyorsun ki ..
gladi hocam, sistem dijital olarak ses ayarı yapabilecek bir sistem olacak, o yüzden mikroişlemci şart zaten. Ayrıca hparlör çıkışı devrenin ayrı bir yerinden olacak, anahtarla yapma gibi bi ihtimal yok, anca 4016 gibi bir enegre ile yapabilirim, sesi etkilerse onu da kullanmadan direk role ile halletmeye çalışacağım.

Alıntı Yapbazı mp4 oynatıcılarda

kulaklık takılı değilken hoparlöre ses veriyor kulaklık takınca hoparlörü kapatıp kulaklıga ses veriyor ama bozuk bir kulaklık ya da boş jak takarsanız kulaklığı algılamıyor hoparlörden devam ediyor

sanırım sistem kulaklık hoparlörün omajını yada yük olayını denetleyerek sesi kesiyorlar

haklısın gevv hocam, fakat nasıl yapabiliriz acaba o işlemi? Malum sabit bir dc akım geçmiyor ki...

gevv

orasını  uzman  abilerimiz bilir  sonuçta kullaklığın bir direnci var pic ile hesaplama vb gibi bir şey yapılır belki

ama aklıma gelen  yine  anahtarlı  soket   kullanmak  sonucta kullaklık  takıldığında  anahtar  açılacak , kapanacak  yani  kulaklığı  algılamak  için  hazır sistem  zaten  var  gerisi  bu  açılıp  kapanmayı denetleyiciye uygulamak

anahtar bölümüne bir  transistör  koyarsınız  jak  takıldığında  tr. picin x pinini 1  yapar  çıkartıldığında 0  yapar  buna göre  ne  komut  verildiyse  işlemci  onu  yapar vb.  yada  direkt  beslemeden  x pine  5..10k  direnç  koyarsınız  anahtar direnci  şaseye çeker 0  yapar vb.

gladi

anladım dediğini şimdi ... hani pc lere jak taktıgımızda otomatik algılıyor ... onun gibi değilmi ?... ses kartına bir bakayım ...

gevv in dediğine bakılırsa sanki oraya bir akım sensörü konmuş gibi ... (kulaklık kopuksa )

devre buna benzer bişemi

bymrz

hocam burda olay daha da bi farklı gibi...

Ben kafamda şu şekilde planlıyorum...

---Sesi volume kontrol devresine gireceğim
---Daha sonra ufak bir anfi devresine gireceğim(tda7052 gibi)
---Bu çıkışı da anahtarlayarak ya kulaklığa ya da hoparlöre yönlendirmeyi düşünüyorum.
---Yani 7052 çıkışı hep 8ohm uhafk bi hoparlör için hem de kulaklık için uygn olur mu onu da bilmiyorum ama öyle yapacağım.

@gladi hocam, senin devrede olaylar nasıl gerçekleşiyor, anlatabilir misin? Görüldüğü üzere iki adet yükselteç devresi var. Neden? Ve hoparlörün sesi nasıl kesiliyor?...

gladi

kulaklıgı tda7052 girişinden alabilirsin ... hoparloru iki türlü kaparsın ... bence en güzeli volümden kapamak ... cünkü pat pat gibi sesleri önlersin ... opamp yerine tr ilede sıfıra çekebilirsin ... tr yide mcu dan kont edersin ...gibi

bilemiyorum acizane böle geliyor dahada zengin veya fakir veya fakir ama daha etkin yapabilirsin  :?

ipek

alone_lover şimdi anakartlarda nerede ise standat olan ALC serisinden ALC882'nin data sını indirdim baktım jak dedection için özel fişler kullanılmış bu dişi fişe bir fiş girer ise özel olarak tasarlanmış soketteki
iki pin kısa devre oluyor ve codec çipine bilgi veriyor öne kulaklık takıldı arkadaki line out hoperlor gibi araçları sustur diye.