Çin malı telefon ekranları

Başlatan serdararikan, 05 Mart 2010, 22:39:33

M_B

Merhaba ahmet2004 Hocam;
gevv Hocamızın Hibe ettiği GLCD lerin bağlantı şeklini bulmak için nasıl bir yol izlemem lazım.
Üzerinde pek bir bilgi yok.

LCD şekli linteki gibi.
https://www.picproje.org/index.php/topic,29405.msg201706.html#msg201706

Teşekkürler
Mehmet

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

ahmet2004

*M_B*

Bir bakıyım bulabilirsem yazayım.

serdararikan

Sonunda ekran denemelerimi sonuçlandırdım bağlantı yardımları için @ahmet2004 'e teşekkürler.PIC18F4520 kullandı fakat bişey anladımki tft sürmek için PIC hiç uygun bir eleman değil ele 8 bit bir mikrodenetleyici ile bu işin hiç tadı olmuyor.
[IMG]http://img94.imageshack.us/img94/1360/sdc13220o.jpg[/img]

ahmet2004

Birde touch + 16 bit olduğunda bayaa yavaş oluyor pic32 yani daha hızlı bir işlem gücüne sahip bir işlemciye artık geçiş yapmak gerekiyor

serdararikan

Alıntı yapılan: ahmet2004 - 17 Eylül 2010, 17:33:51
Birde touch + 16 bit olduğunda bayaa yavaş oluyor pic32 yani daha hızlı bir işlem gücüne sahip bir işlemciye artık geçiş yapmak gerekiyor

ben atmel veya ARM a geçmenin daha faydalı olabileceğini düşünüyorum.Artık embedded systemlerde linuz winCE gibi işletim sistemleri çok popüler.PIC ile bu tarz işletim sistemi çalıştırmak imkansız şimdilik.

aykut54

@serdararıkan

@gevv hocamdan aldığınız GLCD'midir?

"PIC hiç uygun bir eleman değil ele 8 bit bir mikrodenetleyici ile bu işin hiç tadı olmuyor."
hocam bu sözünüzü biraz daha izah edermisiniz?
Eğer atmega serisi ile bu işleri yapmış olsaydık hangi seri atmegaxxxxx?

Bunu sormamın sebebi bu pazar kısmetse atmega8 için uygulamalar yapacağım o yüzden sormak istedim

Bütün cevaplarınız için çok teşekkürler

serdararikan

Alıntı yapılan: aykut54 - 17 Eylül 2010, 17:59:48
@serdararıkan

@gevv hocamdan aldığınız GLCD'midir?

"PIC hiç uygun bir eleman değil ele 8 bit bir mikrodenetleyici ile bu işin hiç tadı olmuyor."
hocam bu sözünüzü biraz daha izah edermisiniz?
Eğer atmega serisi ile bu işleri yapmış olsaydık hangi seri atmegaxxxxx?

Bunu sormamın sebebi bu pazar kısmetse atmega8 için uygulamalar yapacağım o yüzden sormak istedim

Bütün cevaplarınız için çok teşekkürler

tft @gevv in dapıttığı tft değil.tahtakalede satılana konunun ilk sayfalarında kodu,bağlantısı,driveri ve initialize kodları verilen tft.
PIC olayına gelince;ekranın özelliği 240x320 pixel e sahip olması yani ekranda 76800 pixel var.her pixel için 2 byte yani 16 bitlik bir renk bilgisini tft içindeki RAM a kaydediyorsunuz.

yani 76800x2=153600 byte lık bir işlem.
1 byte ı ekrana kaydedebilmek için 8 bitlik bir işlemci ile en az 20 komut saykıllık bir kod kullanıyorsunuz(en iyi ihtimalle) .Böylece

ekranın tamamı için 153600x20=3072000 komut saykılına ihtiyacınız var demektir.PIC te 1 komut saykılı 4 clock olduğuna göre

3072000x4=12288000 ~ 12Mhzlik kristal kullanmış olsanız en iyi ihtimalle saniyede 1 kere ekranın tamamını ancak doldurabiliyorsunuz.Film slay gibi işlemler için saniyede en az 16 kare lazım.8 bit PIC ile imkansız yani......

Elektroemre

PIC'i bilmem ama ATmega ile tadı fena değil :) Bi çok iş için yeterince uygun hız.

Kendime ATmega64 ile bu ekranı denemek için sd katlı minik bir board hazırladım ve @ahmet2004 hocamın verdiği linklerden yaralanarak yazılımı geliştirdim. Boarda ait resimler:

SD'den 320x240 24bit BMP resim okunup 16 bite çevrilerek 0.5 saniyede resim basılıyor. Eğer daha düşük bit derinlikleri kullanırsa ve daha düşük çözünürlüklerde resim olursa hız baya yeterli. Mesela menülü cihazlar için 48x48 8 bit iconların basılması hiç sorun değil.

Hatta  SD karttan okunan 16bit 44100 bitrate stereo  WAV şarkı arka planda 2 adet interrupt ile çalarken (DAC yerine 4 adet 8bit fast PWM çıkışı kullandım) dokunmatik ekran işlemleri kesintisiz yapılıyor. (elm-chan hocamızın FAT kütüphanesi sağolsun :))) elm-chan.org

BMP ve WAV uygulamalarına ait resimler:

Saygılar...

Edit: Atmel forever! :))

serdararikan

evet kesinlikle PIC değil.Atmel veya ARM

papylon

@Ahmet hoca konuyu ilk açtığı zamanlar bende bu LCD den alıp PIC ve ATmega ile çalıştırıp deneme yaptım. Gayet güzel bir LCD. ATmel'in performansını PIC ile yakalamak mümkün değil, ATmel ile yaptığım denemeler gayet tatminkâr, birçok proje de ATmel ile rahatlıkla kullanılabilir.

Yukarıdaki son okuduğum yazılarda @Ahmet hoca ve@Elektroemre'nin Tochpad ile ilgili çalışama yaptığınızı gördüm.

Bende 1 ay kadar önce TSC2046 almıştım fakat 4-5 gün öncesine kadar ilgilenme fırsatım olmadı. Bu birkaç gündür ilgileniyorum fakat yabancı dilim yok denecek kadar az olduğu için hiç bir şey anlamadım açıkçası, bu konuda biraz yardımcı olursanız, hatta epeyce yardımcı olursanız çok sevinirim.

picusta

Arkadaslar biraz konu disi olacak ama, elimde çakma Iphone var (Pinphone 3gs). Birkaç gün önce ekraninda söyle bir sorun ile karsilastim : ekranin renkleri degisti, sanki negatif fotograf gibi, çogu beyaz oldu. Dogru düzgün kirmizi ve yesil çikmiyor. Factory reset 'den sonra da durum devam ediyor.
Acaba söksem kolay sökülür mü ? LCD'nin konnektörün!ûn lehimini tazelemesem fayda eder mi ? yoksa komple ekrani mi degistirmek gerekiyor ?

Elektroemrenin uygulamasi gayet güzel. Birkaç sorum olacak : niye 4 PWM ? stereo için 2 yetmedi mi ? Resimden anladigim kadari ile touch olayini da halletmissin.

CLR

Merhaba,

Forumda artık böyle daha ileriye gitmeye çalışan arkadaşlar görmek güzel. 
Tebrikler, @elektroemre
Knowledge and Experience are Power

ferdem

Elektroemre çok güzel bir uygulama yapmışsınız, tebrik ederim. Benzer bir uygulamayı bir süredir ben de yapmaya çalışıyorum ancak PCB yi bir türlü tam çıkaramadım, siz burdaki PCB yi kendiniz mi yapıyorsunuz eğer öyleyse hangi yöntemle yapıyorsunuz? İyi çalışmalar.

Elektroemre

Selamlar,

@papylon;
Dokunmatik paneli ekstra eleman kullanmadan direkt olarak ATmeg64'ün 4 pinine bağlayarak kullandım;
Olayın mantığını anlamak açısından şu dokümandan yaralanmıştım;
https://320volt.com/pic-ile-dokunmatik-panel-grafik-lcd-kullanimi-mikro-c/
ilk olarak x ve y ekseni bilgilerini ham olarak elde ettikten sonra ekranın köşelerine dokunulduğunda min. ve max. değerleri tesbit edip,
tam olarak x ve y değerleini verecek bir fonksiyon kolayca yazılabilir.
Ekranda oluşturulan butoları vs okumak için ise bir miktar analitik geometri bilgisi yeterli.

@picusta;
4adet 8bit PWM kullanmamın sebebi şu; çalınan WAV dosyası 16 bit stereo, kaliteli ses için her kanala 16bit DAC bağlanması lazım.
DAC yerine PWM kullandığımızdaysa, PWM frekansı insan kulağının duyamayacağı kadar yüksek olmalı. Devremde PWM'ler yaklaşık 60 KHz'de çalışıyor.
Bu kadar yüksek frekansta çalışıldığından max çözünürlük 8bit oluyor. Sağ kanal için 16bitin yüksek değerli 8biti bir PWM'ye, düşük değerlikli 8biti diğer PWM'ye gönderiliyor.
Daha sonra bu çıkışları 470R ve 120K dirençle birleştirilerek 16bit DAC işlemi gerçekleşmiş oluyor.
Aynı işlem sol kanal içinde gerçekleştrildiğinden toplam 4 fast PWM'ye ihtiyacımız var.
Devre'nin ses kalitesi bu haliyle neredeyse MP3 kalitesinde.
Her kanal için sadece yüksek değerlikli 8bit DAC'a  gönderilip iki adet PWM ilede iş halledilir ama görece kalite düşer.(8bit DAC işlemi bile tatmin edici sonuçlar veriyor yinede) .

@eemkutay hocam teşekkür ederim. Şuan için kendi çapımda hobi olarak çalışmalarımı sürdürüyorum.
Ama kısmetse bu sene mühendis aday adayıyım. Elo-Hab Müh. 1. sınıfa başlayacağım, umarım hem üniversitede hocalarımızdan destek bulup, hemde picproje'deki sizin gibi değerli üstadlarımızın  bilgilerinden yararlanarak daha güzel uygulamalar geliştirme ortamı bulabiliriz ve iyi bir mühendis olma yönünde adım atabiliriz... Hayırlısı...

@ferdem,
Teşekkür ederim. PCB'yi evde kendim ütüleme yöntemiyle yapıyorum. PCB'yi çıkarırken kırtasıyelerde satılan beyaz elişi kağıdı kullanıyorum. Böyle ince yollar olan PCB'leri çıkarırken püf nokta ütüleme aşaması. Ütülerlerken PCB'ye hiç baskı uygulamıyorum, hatta kolumla azıcık yukarı doğru çekerek ütülüyorum, böylece yollar fazla genleşmeyip birbirine kısadevre olmuyor. Bu PCB'de benim 3-4. çift yüzlü denemem bikaç denmede optimum değerlere ulaşabilirsiniz.

Saygılar...

papylon

@Elektroemre,

Verdiğin linkteki kısa anlatımla mantığı gayet iyi anladım ve TSC2046 ile bu işi yapmaktan şimdilik vazgeçip ADC ile denemelere başlayacağım.

Yalnız bir şey sormak istiyorum.

Verdiğin linkte X+ ve Y+'yı sanırım portlara yük bindirmemek için Transistor üzerinden beslemiş, senin devrenin resimlerinde 1 tane hariç başka transistor göremedim, X+ ve Y+'yı sanırım direk port üzerinden beslemişsin, yoksa ben mi göremedim?

Bu arada çalışman gerçekten güzel olmuş ellerine sağlık...