Çin malı telefon ekranları

Başlatan serdararikan, 05 Mart 2010, 22:39:33

Elektroemre

@papylon,

Direkt olarak portlar üzerinde besledim herhangi bir sorun olmadı. Tek transistor Backlight içindi.
X ekseninin empedansı yaklaşık 700 ohm, Y eksenininki 350 ohm civarı.
3,3 voltta çalışan devrede çekeceği akım 5-10 ma arasında, üstelik bu akım sadece bikaç us liğine çekiliyor.
Portlar bu akımı rahatlıkla sağlar.

Ayrıca mutlaka atlanmaması gereken kısım pull-down dirençleri.
4 pinide en az 47K ile GND'ye bağlayın yoksa ekrana dokunulmasada garip değerler okuyabilirsiniz.

Kolay gelsin...

papylon

Teşekkür ederim @Elektroemre, önümüzdeki birkaç gün içinde denemelere başlayacağım, gelişmeleri tekrar buradan sizlerle paylaşırım.

serdararikan

Alıntı yapılan: Elektroemre - 17 Eylül 2010, 23:27:40
PIC'i bilmem ama ATmega ile tadı fena değil :) Bi çok iş için yeterince uygun hız.

Kendime ATmega64 ile bu ekranı denemek için sd katlı minik bir board hazırladım ve @ahmet2004 hocamın verdiği linklerden yaralanarak yazılımı geliştirdim. Boarda ait resimler:

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

SD'den 320x240 24bit BMP resim okunup 16 bite çevrilerek 0.5 saniyede resim basılıyor. Eğer daha düşük bit derinlikleri kullanırsa ve daha düşük çözünürlüklerde resim olursa hız baya yeterli. Mesela menülü cihazlar için 48x48 8 bit iconların basılması hiç sorun değil.

Hatta  SD karttan okunan 16bit 44100 bitrate stereo  WAV şarkı arka planda 2 adet interrupt ile çalarken (DAC yerine 4 adet 8bit fast PWM çıkışı kullandım) dokunmatik ekran işlemleri kesintisiz yapılıyor. (elm-chan hocamızın FAT kütüphanesi sağolsun :))) elm-chan.org

BMP ve WAV uygulamalarına ait resimler:

Saygılar...

Edit: Atmel forever! :))

@Elektroemre   Atmega64 için hangi programlayıcıyı kullanıyorsunuz?

Elektroemre

@serdararikan,

http://www.fischl.de/usbasp/ adresindeki programlayıcıyı kullanıyorum. ISP programlama yapıyorum.
Hızlı, ucuz ve kaliteli bir programlayıcı. Kolayca yapabilirsiniz. Ben AVR-GCC için Eclipse IDE kullanıyorum, bu programlayıcı kolayca eclipseye adapte edilmekte ve tek tık'la derlenen kod donanıma yüklenmekte.

İyi çalışmalar...

serdararikan

ben bu siteyi biraz incelemiştim teşekkürler

papylon

@Elektroemre,
@serdararikan'nın sorusu üzerine verdiğiniz cevapta uspasp program cihazını kullandığınızı belirtmişsiniz fakat kafama bir şey takıldı.
LCD 3.3V ve usbasp program ciahzının 3.3V programlama kabiliyeti yok, yani 5V ile çalışan işlemcileri programlayabiliyor.
Bu durumda işlemcinizi 5V ile çalıştırıp, gerilim bölücü dirençlerle mi LCD'yi sürdünüz?

Ben, 3.3V sistemlerde SK200 olarak anılan ve LPT portunu kullanan şu basit program cihazını kullanıyorum.

Elektroemre

Selamlar,

@papylon
Tüm sistem 3,3v ile çalışıyor. USBASP programlayıcıyı da komple 3,3v ile besledim.
ATmega8 3,3v voltta 12 MHz'de sorunsuz çalışmakta. Zaten USB içinde 3,3v standart olduğundan devrede zener ihtiyacıda kalmadı.
En kötü ihtimalle esas devreyle programlayıcı arasına bir buffer entegresi konup sorun halledilebilir.

İyi çalışmalar...

papylon

3v3 ile beslemek hiç aklıma gelmedi (Jeton köşeli olduğundan bazen düşmekte zorlanıyor  :) ) buffer aklıma geldi fakat devreyi yaptığım için ondan da vazgeçmiştim. Neyse şimdilik şu basit devre gayet güzel işimi görüyor daha sonra ihtiyaç olursa 3v3 besleme ile yeniden dizayn ederim artık.

Atmega 8-16-32-63-128 güvenli çalışma frekansı 16MHz olmasına rağmen 20MHz 3v3 ile hiç sorunsuz olarak gayet güzel çalışıyor. Çok sevmeye başladım bu Atmel MCU'ları...

Bu arada birkaç güne kadar deneme yaparım demiştim ama bu gün biraz vakit bulunca dayanamadım veATmega32 ile basit bir deneme yapıp X ve Y pozisyon bilgisini ham değer ve gerilim olarak ekrana yazdırdım.

Fakat Touch panele dokunmasam da 0.25V'a kadar gezinmeler oluyor bu normal mi?

Fosc= 12MHz
Prescaler=128
ADC in Pull-down R=10K

Kameranın görüntüsü pek iyi olmadığı için resim ekleyemedim.

serdararikan

papylon

Touch-screen ADC denemesi için ATmega32 kullandım.

serdararikan

atmega serisinin fiyatları hakkında bizi biraz aydınlatabilirmisiniz? geçen sordum fiyatlar yüksek geldi bana.normali nedir acaba?atmega32,48,64,8
???????

aykut54

Hocam geçen hafta karaköyden aldım atmega 8 tane fiyatı; 3.75 tl yakında yine gideceğim isterseniz fiyatları sorabilirim ben şunları alacağım atmega8...attiny2313....atmega32

Zif soketli 8,20,28,40 pinli atmel işlemcileri programlıcak bir programlayıcı yapıyorum onda kullanacağım bittiğinde inşallah forumda vereceğim.

hocam kadiköyde bir kaç yerde var ancak fiyatlar çok uçmuş
kadiköy yazıcıoğlunda atmega8=7.87TL
hesap ortada

sizlerin vesilesiyle atmelede başladık

Gördüğüm kadarı ile atmel tft ve glcd sürmede PIC mcu'dan daha üstün sebebini şuan bilmiyorum?
bilen varsa çok makbüle geçer

serdararikan

şimdi kavak elektroniği aradım atmega8 e 1.85$ dedi.daha fazlasını vermeyin bence şişirmesinler fiyatları

papylon

Yaklaşık 1 ay kadar önce ATmega8 3.5TL, ATmega32 10TL, ATmega128 17TL fiyat ile almıştım.

aykut54

Hocam geçen hafta karaköyden aldım atmega 8 tene fiyatı; 3.75 tl yakında yine gideceğim isterseniz fiyatları sorabilirim ben şunları alacağım atmega8...attiny2313....atmega32

Hocam kısmetseyarın ya da çarşamba soracağım fiyatları
hocam bu arada benim sorduğum sorunun cevabını biliyormusunuz?