Çin malı telefon ekranları

Başlatan serdararikan, 05 Mart 2010, 22:39:33

serdararikan

Alıntı yapılan: Elektroemre - 24 Eylül 2010, 23:24:34
Benim devremdede arasıra oluyor öyle rastgele atlamalar ama çok nadir.

@papylon,
Güç kaynağı olarak ne kullanıyorsun? Çok parazit varsa düşük bi ihtimalde olsa besleme voltajındaki parazitlerden kaynaklabilir.
Seçtiğiniz ADC referans kaynağına göre AREF bacağına uygun kapasite bağlamanız gerekebilir.
Ek olarak kullandığımız ekranın alt tarafı komple metal kaplı, o kısmı şaseleyip deneyin.

@serdararikan,
Hocam konuyu başlattığınız için ayrıca teşekkür ederim. Hep TFT'lerle çalışmak istemişimdir.
Açtığınız konu vesilesiyle bu günlere kısmetmiş :)

İyi çalışmalar...

metal kısmı şaselemenin bi faydası olacağını sanmıyorum.Ayrıca bu konu benimde çok ilgilimi çeken bi konuydu.bu şekilde bi tft ekran kullanmaya karaköye malzeme almaya gittiğim bi arkadaşımın monocrom 128x64 glcd almak istemesi ve elektronikçinin bu üfürükten lcd ye 25TL gibi bir fiyat çekmesi vesile oldu.önce nokia 7210 ekranı ile başladım fiyatları araştırınca 15 tl ye 256k lık tft leri görünce  bi çekim kuvveti başladı ;D
yanlız bu ekranlara resim basmak,yazı yazmak tek derdimiz olmamalı.öyle bir kütüphane oluşturmalıyızki  tasarlayacağımız cihazların operator paneli olmalı bu ekran,klavyesi olmalı,mebran switchi olmalı,sisteme SD kart falan ekleyip yazılım güncelleme işlemi yapabilmeliyiz.RTOS fikirlerimizi visual RTOS haline getirmek için uğraşmalıyız.hedef bunlar olmalı bence.
ayrıca senin uygulamanda bizi aydınlattı ben SD kart olayını çok düşünmemiştim açıkçası.şimdiki hedefim SD kart ile ekranı bütünleştirmek.....

papylon

Güç kaynağı olarak, bir printer'a ait SMPS ve çıkış gerilimini de 3v3'e düşürmek için LM317 kullanıyorum.

Referans gerilimi olarak da şu anda dahili referansı kullanıyorum fakat her 3'ünü de denedim.

serdararikan

Alıntı yapılan: papylon - 24 Eylül 2010, 23:33:49
@serdararikan, söylediğinizi şu anda hemen denedim fakat sonuç maalesef olumsuz.

Ve daha da berbat oldu, ben ekrana bir çizgi çiziyorum zebranın üzerindeki çizgiler gibi 2şer 3er 5er tane yan yana çizgiler oluşuyor ve daha büyük sıçramalar oluyor.

Bende farklı bir uygulamada X+ Y- ve Y+ X- arasına kapasitör atıldığını görüp denemiştim fakat sonuç yine aynı şekilde hüsran olmuştu.
bilmiyorum datasheette öyleydi şema.istersen kondansatörleri 10pF olarak dene birde.rakamı doğru hatırlamıyor olabilirim.

papylon

Az önce ADS7846 AN'unu inceledim ve söylediğiniz şekilde 100n kapasitör bağlamış faka nafile.

Elektroemre

@papylon,
Hocam şuan başka pek ihtimal gelmiyor aklıma.
Beslemeyle ilgili bir sorun olma ihtimali çok düşük ama yine imkan varsa başka bir güç kaynağıyla test edin.

@serdararikan,
Haklısınız hocam. Bende daha güzel uygulamalar peşindeyim. Görselliği severim, güzel menülü cihazlar için çok iyi olur öyle bir kütüphane.
Ancak bazı donanımsal sınırlara takılıyoruz. Alpha blending ve transparan efektler, güzel menüler için bol miktarda ram gerekiyor.
Yok ram kullanmayayım ekrandan pixelleri okuyup işleyip tekrar ekrana basalım desek bu seferde hız rezalet oluyor.
İnternette inceliyorum bazı çalışmalarda sade ama güzel menüler oluyor, çok resim vs uğraşmayıp menünün çoğu kısmını programsal olarak halletmek şart gibi.

SD kartta firmware güncellemede bi süredir benimde aklımda vardı, AVR'ler için biraz araştırdım ancak bootloader yazmak başlı başına bir iş.
Bu arada multitasking sayılabilecek bazı uygulamalarım oldu ama RTOS işinede el atmak lazım tabi. Elektronik derya deniz hepsine vakit olmuyo hayırlısı :)

İyi çalışmalar....

fatihinanc

Alıntı yapılan: Elektroemre link=topic=27569.msg204795#msg204795
Ancak bazı donanımsal sınırlara takılıyoruz. Alpha blending ve transparan efektler, güzel menüler için bol miktarda ram gerekiyor.
Yok ram kullanmayayım ekrandan pixelleri okuyup işleyip tekrar ekrana basalım desek bu seferde hız rezalet oluyor.

Harici RAM'ler ile bu problem aşılamaz mı ?
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

Elektroemre

Alıntı yapılan: fatihinanc - 25 Eylül 2010, 00:14:03
Alıntı yapılan: Elektroemre link=topic=27569.msg204795#msg204795

Harici RAM'ler ile bu problem aşılamaz mı ?

Ram olayını araştırdım geçen gün hatta dorukanda bikaç model buldum gibi sipariş verip denemeyi düşünüyorum. Daha önce hiç harici ram konusunda deneyimim olmadı. Genelde 'SRAM' kullanılıyor galiba, fakat çok fazla I/O gerekiyor. Harici ram olduğundan yine işlemler yavaşlayacak. Deneyip sonuç alabilirsem burada bildiririm. Yinede söz konusu 320x240 renkli TFT olunca işlemci değiştirmek farz oluyor gibi. ARM kiti gelince ondada denemeler yaparız. Birde XMEGA AVR'ler var hız için ama Türkiye'de bulabilene aşk olsun... Karaköyde bi araştırmak lazım.

İyi çalışmalar...

fatihinanc

RAM için en az 8 i/o bir de cs uçlarının bağlanması gerekiyor galiba.
Aslında Atinny ler de fena değil. geçen bir incelemiştim de...
xmega nasılmış?
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

Elektroemre

@fatihinanc hocam,
Sizin önerebileceğiniz bu işe uygun ram modelleri var mı? En az 8Mbit (1Mbyte).
Attiny'ler ATmega'lrında alt seviyesidir yani bu işe uygun değiller.

XMEGA serileri;
http://www.atmel.com/products/AVR/default_xmega.asp

4 DMA kanalı, daha fazla ram, 2 kat hız (32 MHz - 32 MIPS)
12bit ADC ve 12bit DAC(WAV çalmak için ideal) dual SPI vs...

Mesela ATXmega64a4:
http://www.atmel.com/dyn/products/product_card.asp?part_id=4309&ListAllAttributes=1
Ayrı bir konu açıp Karaköyde bulunup bulunmadığını soracağım.

İyi çalışmalar...

X-Fi

bende bu tür uygulamalar için sağlam bir işlemci aramaktayım ATXmega fiyatları nedir acaba ATXmega32 veya 64 iki kat fiyat farkı olmaz heralde.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Elektroemre

Alıntı yapılan: X_Fi - 25 Eylül 2010, 12:16:36
bende bu tür uygulamalar için sağlam bir işlemci aramaktayım ATXmega fiyatları nedir acaba ATXmega32 veya 64 iki kat fiyat farkı olmaz heralde.

Hocam fiyat karşılaştırma ne kadar doğru olur bilmiyorum ama farnell'de;

ATmega32-16AU (SMD) tek adet 10.48 Euro
http://tr.farnell.com/atmel/atmega32-16au/8bit-32k-flash-mcu-smd-tqfp44/dp/9171274
ATXmega32a4 - AU (SMD) tek adet 4.03 Euro
http://tr.farnell.com/atmel/atxmega32a4-au/mcu-8-16bit-xmega-32k-flash-44tqfp/dp/1748557

Yani ATXMega çok daha ucuz normal serilere göre.
Ama güzel yurdumda perakende olarak nerden buluruz temin ederiz muamma...

İyi çalışmalar...

serdararikan

Alıntı yapılan: Elektroemre - 25 Eylül 2010, 12:36:49
Alıntı yapılan: X_Fi - 25 Eylül 2010, 12:16:36

Hocam fiyat karşılaştırma ne kadar doğru olur bilmiyorum ama farnell'de;

ATmega32-16AU (SMD) tek adet 10.48 Euro
http://tr.farnell.com/atmel/atmega32-16au/8bit-32k-flash-mcu-smd-tqfp44/dp/9171274
ATXmega32a4 - AU (SMD) tek adet 4.03 Euro
http://tr.farnell.com/atmel/atxmega32a4-au/mcu-8-16bit-xmega-32k-flash-44tqfp/dp/1748557

Yani ATXMega çok daha ucuz normal serilere göre.
Ama güzel yurdumda perakende olarak nerden buluruz temin ederiz muamma...

İyi çalışmalar...

atmega olayını pek bilmediğim için soruyorum.
xatmega serisi daha hızlı ise neden daha ucuz?normal seriden daha az özelliğe sahip olabilirmi?

X-Fi

garip olan şuki daha fazla çevre birimi olan işlemci diğerinden daha ucuz neden böyle acaba eğer bi yanlışlık yoksa xmega almak çok daha mantıklı ayrıca usart,sdı,dac gibi birimleri istediğimiz pinlere atayabiliyoruz buda çizim sırasında büyük kolaylık.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Elektroemre

Alıntı yapılan: serdararikan - 25 Eylül 2010, 12:46:57
atmega olayını pek bilmediğim için soruyorum.
xatmega serisi daha hızlı ise neden daha ucuz?normal seriden daha az özelliğe sahip olabilirmi?

Hayır kesinlikle daha üstün xmega'lar ve daha fazla özelliğe sahipler. Fiyata bakıp aldanmamak gerek.
Mesela 16F84A neden 16F628A'dan daha pahalı? Oysa 16F628A her açıdan daha üstün?
Şirket politikaları, ayrıca ATXmega ATmegalara göre daha yeni bir  seri bence bu sebebi.

İyi çalışmalar...

serdararikan

sayı oluşursa ben getirtebilirim.madem bu kadar üstün ve ucuz hiç başka işlemciye bulaşmayalım.bu konuyla ilgilenenler aynı işlemciyi kullanırsa iyi bir geliştirme platformu oluşur.