Servo durdurmak

Başlatan 106Tuner, 09 Mart 2010, 18:44:04

106Tuner

Merhaba Arkadaşlar elimde 2 servo var bunları hackleyip 360 derece dönmesini sağladım. Mikro işlemci Arduino kullanıyorum yazılım dilide C/C++ servoları sürekli olarak sağa ve sola döndürebiliyorum fakat bir türlü yazılımsal olarak durduramadım.

sola dönmesi için 0 bilgisini gönderiyorum
sağa sürekli dönmesi için 180 bilgisini gönderiyorum.
öyleki mantıken 90 bilgisi gönderdiğimde bu motorlar durması gerekiyor fakat motorlar cok yavaş olsada dönmeye devam ediyor bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. herkeze cevapları için şimdiden teşekkürler.

106Tuner

Bu sayfadaki gibi yapıldı. pot sokulup sabit direnç eklendi. dişlideki çentik kırıldı.
http://feh.osu.edu/Design-Project/References/servo.html

servonun iptal olması durumu olmaması lazım diye düşünüyorum.

PROTECH_

Alıntı yapılan: "106Tuner"Bu sayfadaki gibi yapıldı. pot sokulup sabit direnç eklendi. dişlideki çentik kırıldı.
http://feh.osu.edu/Design-Project/References/servo.html

servonun iptal olması durumu olmaması lazım diye düşünüyorum.

servoda şaftın bulundugu açının  bilgisi, ona baglı olan pot tan alınıyor! ve pottan gelen bilgi ile istedigimiz konuma gelmesi saglanıyor.
potsuz o sistem işlemez
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

erhanzeynel

hacleme işleminiz hatalı.

Bu hackleme yöntemi genellikle model araç hobicileri tarafından uygulanır ve kumandalarımızdaki trim ayarı sayesinde servoyu durur konumda tutabilmekteyiz.

Servonuzun kaymasının sebebi, bağladığınız dirençlerin tam olarak eş değerde olmamasından kaynaklanmakta. Bildiğiniz gibi her kompanentte, özellikle de dirençlerde töleranslar bulunmaktadır.

Bu yüzden dirençleriniz birbirine eş değerde değil. Çok az bir farklılık olsa da bir taraf ağır çekiyor ve servo da o yöne dönmek istiyor.

Önünüzde iki yol var;
1. servonun potunu geri bağlayın, ne de olsa onu çevirecek pimi kırdınız.
ve 90 bilgisinde servoyu hareketsiz tutacak şekilde ayarlayınız.

2. yazılımsal trim uygulayın.
Ayni 90 değil de 91 92 deneyin. duracağı bir konum vardır. Yalnız bunun en büyük dezavantajı her hacklediğiniz servo için tek tek yazılımla oynamanız gerekir.

Ve en önemli not: her iki yöntemde de ortam sıcaklığındaki değişikliklerde direnç ya da potun değeri kayacağı için tam durma değeri de değişecektir. yani soğuk havada, durması gereken servo yavaş yavaş bir yana kayabilir.

Tagli

Kafama takıldı da, bu hackleme yöntemi neden kullanılıyor? Sağlam bir servo motoru alıp bozmaktansa redüktörlü bir DC motor almak hem daha ekonomik hem de daha kolay olmaz mı?
Gökçe Tağlıoğlu

106Tuner

Alıntı yapılan: "erhanzeynel"hacleme işleminiz hatalı.

Bu hackleme yöntemi genellikle model araç hobicileri tarafından uygulanır ve kumandalarımızdaki trim ayarı sayesinde servoyu durur konumda tutabilmekteyiz.

Servonuzun kaymasının sebebi, bağladığınız dirençlerin tam olarak eş değerde olmamasından kaynaklanmakta. Bildiğiniz gibi her kompanentte, özellikle de dirençlerde töleranslar bulunmaktadır.

Bu yüzden dirençleriniz birbirine eş değerde değil. Çok az bir farklılık olsa da bir taraf ağır çekiyor ve servo da o yöne dönmek istiyor.

Önünüzde iki yol var;
1. servonun potunu geri bağlayın, ne de olsa onu çevirecek pimi kırdınız.
ve 90 bilgisinde servoyu hareketsiz tutacak şekilde ayarlayınız.

2. yazılımsal trim uygulayın.
Ayni 90 değil de 91 92 deneyin. duracağı bir konum vardır. Yalnız bunun en büyük dezavantajı her hacklediğiniz servo için tek tek yazılımla oynamanız gerekir.

Ve en önemli not: her iki yöntemde de ortam sıcaklığındaki değişikliklerde direnç ya da potun değeri kayacağı için tam durma değeri de değişecektir. yani soğuk havada, durması gereken servo yavaş yavaş bir yana kayabilir.

söyledikleriniz cok mantıklı potları takıp dogru direnç değerini bulup durdurmaya çalışacağım sonucu buraya yazıcam en kısa zamanda. yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

PROTECH_

Alıntı yapılan: "Tagli"Kafama takıldı da, bu hackleme yöntemi neden kullanılıyor? Sağlam bir servo motoru alıp bozmaktansa redüktörlü bir DC motor almak hem daha ekonomik hem de daha kolay olmaz mı?

sürücü devresi içinde olan gear-box motor elde etmenin kolay yolu oldugu için heralde

ama dogru düzgün biryerde kullanıldıgınada rastlamış değilim  :?
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

106Tuner

Alıntı yapılan: "Tagli"Kafama takıldı da, bu hackleme yöntemi neden kullanılıyor? Sağlam bir servo motoru alıp bozmaktansa redüktörlü bir DC motor almak hem daha ekonomik hem de daha kolay olmaz mı?

Torkları yüksek sürmesi kolay ekstra bir sürücüye gerek yok pals ile direk mcu üzerinden sürebilirsin. vb.

106Tuner

Alıntı yapılan: "PROTECH_"

sürücü devresi içinde olan gear-box motor elde etmenin kolay yolu oldugu için heralde

ama dogru düzgün biryerde kullanıldıgınada rastlamış değilim  :?

nasıl doğru düzgün yerde kullanılmıyor???? bilip bilmeden konuşmayın lütfen bakınız youtube da yüzlerce servo ile yapılmış robotik proje bulabilirsiniz.

Örnek bir proje
http://www.youtube.com/watch?v=gmD9jYAHOuM

Tagli

Ben yine de ufak bir redüktörlü DC motorun daha kullanışlı (veya en azından Türkiye şartlarında daha ucuz) olacağı düşüncesindeyim. Sürücü devresinin sorun olacağını düşünmüyorum, tek bir L293 ile iki motor sürülebilir. 1 yerine 2 kontrol bacağı gerekiyor olması da sorun değil bence. Yüksek bacak sayısına sahip PIC'ler var.

Ama birileri uğraşıp yapıyorsa bu işi, herhalde benim göremediğim bir faysası olsa gerek. Belki de yurt dışında bu küçük hobi servo motorların fiyatları buraya göre daha uygundur.
Gökçe Tağlıoğlu

erhanzeynel

Alıntı yapılan: "Tagli"Ben yine de ufak bir redüktörlü DC motorun daha kullanışlı (veya en azından Türkiye şartlarında daha ucuz) olacağı düşüncesindeyim. Sürücü devresinin sorun olacağını düşünmüyorum, tek bir L293 ile iki motor sürülebilir. 1 yerine 2 kontrol bacağı gerekiyor olması da sorun değil bence. Yüksek bacak sayısına sahip PIC'ler var.

Ama birileri uğraşıp yapıyorsa bu işi, herhalde benim göremediğim bir faysası olsa gerek. Belki de yurt dışında bu küçük hobi servo motorların fiyatları buraya göre daha uygundur.

işin içine bir de hız kontrolü koymaya kalkarsanız işiniz iyice zorlaşır. Ancak servoların içindeki kontrolörler çalışma mantıklarından ötürü (pwm oranı bulunulan aşıdan uzaklığına göre motor hızı değişir) hacklendiği zaman pwm ile yön ve hız kontrollü bir motor elde etmiş olursunuz.

Servolar zaten redüktörlü dc motora pwm girişli kontrol devresi ve buna bağlı trimpot ile pozisyon geribeslemesinden ibarettir.
İsterseniz redüktörlü dc motora aynı kontrol entegresini bağlayıp aynı düzeneği elde edersiniz. Sonuçta önemli olan minimum maliyetle beklenen işi layıkı ile kotarmak.

Mesele yoğurt yemek olduktan sonra isteyen üstten üstten yer, isteyen yoğurdun derinliklerine iner. Tamamen tercih meselesi.