Hangi yabancı diller?

Başlatan trinitrotoluen, 23 Mart 2010, 22:46:37

trinitrotoluen

Merhaba;
Elektronik sektöründe (akademik&piyasa) faaliyet gösterecek kişiler için ikinci yada üçüncü yabancı dil olarak ne önerirsiniz?

Saygılarımla...
"Gelecek, bu günden gelecek."

muhittin_kaplan

ingilizce dışında çince yada japonca

ilker_32

Sanırım İngilizce'den sonra Almanca'yı tercih ederdim.

Tagli

Almanca'nın daha çok makine mühendislerinin ihtiyaç duyacağı bir dil olduğu söyleniyor, gerçi ben hiç bilmiyorum. muhittin_kaplan'a katılıyorum. İşin ticari boyutu için Çince, teknik boyutu için Japonca faydalı olacaktır düşüncesindeyim. Ben de bir ara Japonca öğrenmek istiyorum (herhangi bir amaç gütmeksizin) ama nereden nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Pek fazla Japonca kursu da yok etrafta  :( Çince kursları daha yaygın.
Gökçe Tağlıoğlu

hasangurlek

Konuşan kişi sayısı 20-30 milyonlarda kısılıp kalmış Almanca, Fransızca vs. dilleri hiç düşünmeyin bile. Tavsiyelerim Çin, Rus veya Hint dili ki her üçündede öğrenmeye bir çocuk gibi alfabeden itibaren başlamanız gerekir. Her üçüde kadirşinas dillerdir, bu dilleri kullananlar tıpkı bizim Türkçe konuşan yabancılara gösterdiğimiz yakınlık gibi kendi dillerini konuşan yabancılara yakınlık gösterirler. Bunların içinde en az kullanılan dil hintçedir ve 400 milyonun üzerinde insan bu dili kullanır. Şu anda pek avantaj sağlamasa bile şu an Çince ihtiyacında olduğu gibi en fazla 20 yıl içinde özellikle yazılım teknolojilerinde çok gerekli bir dil haline gelecek. Birde basitçe Çince Rusça deyip geçmeyin kendi içlerinde 40 çeşite sahipler.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

ensarix

Önümüzdeki yıllarda ABD'nin yerini Çin'in alacağı herkesçe malum. Çince öğrenmek kesinlikle faydalı olacaktır.