com port bilgisayarı kitliyor

Başlatan serdararikan, 25 Mart 2010, 00:05:18

serdararikan

projemde vb ile com port  kontrolü yapıyorum.laptopuma usb-com port çevirici bağlıyorum.port diğer programlar ile çalışıyor fakat vb ile portu açmaya çalıştığımda program kitleniyor ve birdaha vb cevap vermiyor.xp kullanıyorum acaba problem nedir?

Tagli

Port ismi yanlış yazılmış olabilir. C#'taki deneyimlerimden şu sonuca vardım: Bu USB - Seri dönüştürücüyü taktığın USB portuna göre sanal seri portun adı da değişiyor. Yani sen programda COM1'i aç diye yazıyorsun, ama dönüştürücüyü başka bir yere takarsan mesela COM3 oluyor, haliyle program da porta ulaşamadığı için hata veriyor. Benzer hata, dönüştürücü bilgisayara bağlı değilken program çalıştırıldığında da oluyor. Genelde benim gözlemlediğim şey kilitlenme değil, hepimizin bildiği "...geçersiz bir işlem yürüttü ve kapatılacak..." penceresiydi.
Gökçe Tağlıoğlu

Lütfi AYYILDIZ

comport open işleminin en başına;
on error resume next
ekle

serdararikan

Alıntı yapılan: Tagli - 25 Mart 2010, 00:18:23
Port ismi yanlış yazılmış olabilir. C#'taki deneyimlerimden şu sonuca vardım: Bu USB - Seri dönüştürücüyü taktığın USB portuna göre sanal seri portun adı da değişiyor. Yani sen programda COM1'i aç diye yazıyorsun, ama dönüştürücüyü başka bir yere takarsan mesela COM3 oluyor, haliyle program da porta ulaşamadığı için hata veriyor. Benzer hata, dönüştürücü bilgisayara bağlı değilken program çalıştırıldığında da oluyor. Genelde benim gözlemlediğim şey kilitlenme değil, hepimizin bildiği "...geçersiz bir işlem yürüttü ve kapatılacak..." penceresiydi.
malesef bendeki sorun vb donup kalıyor.ayrıca port numarasını özellikle kontrol ediyorum.yani olmayan bir protu açmaya çalışmıyorum.Xp ile ilgili bişeymidir diyorum ama başka programlarda port takır takır çalışıyor.

apollaa

Aynı problem bendede var. Üstelik seri portun kilitlendiği .exe dosyası görev yöneticisinden de sonlandırılamıyor. Ve hatta bu yüzden bilgisayarı normal kapatmak bile mümkün olmuyor. Garip bir durum.
Vatan Sizden Hizmet Bekler ( Her Alanda)

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: cobra07 - 25 Mart 2010, 11:35:40
comport open işleminin en başına;
on error resume next
ekle
Bir Programcı Bunu Yapmaz.

isikyasar

merhaba arkadaşlar
vb de text1.text= "aranan kelimeyi gir"  burada yazılı kelime başka bir text2.text içindeki cümlenin içinde mevcutsa işlemi icra etmesini istiyorum.

örnek:

text1.text=" sistem"
text2.text=" sistem bu bir deneme mesajıdır"

1. text te yazılı kelime text2 deki cümle içinde mevcutsa işlem icra etsin.