Driver bulma sorunu

Başlatan tekniker_murat, 11 Nisan 2010, 15:04:19

tekniker_murat

Arkadaşlar herkese selamun aleyküm hayırlı pazarlar....

Şöyle bir sorunum var ama bu tek bir pc için olan sorun değil öğrenmek istediğim genel mantığıdır.

Bir pc geldi eşiniz dostunuzdan yada bir müşterinizden pc ye format atmanız gerekir adamın pc içinde kurtarmak istediği dosyaları falan da mevcut onları usb to ide yada usb to sata çevirici bir cihaz sayesinde kurtardınız virüslerden ayıkladınız diyelim.Ardından da MaxBlast 4.0 gibi bir program ile hdd yi tamamen sıfırladınız makinadaki hdd tamamen sıfır fabrika ayarlarına geldi diyelim sonra da windows kurdunuz herhangi bir windows yani xp yada vista yada win7 neyse işte buraya kadar da hiç bir sorununuz yok herşey çok güzel.

Ama şöyle birşey var Driver yüklüyeceksiniz pcye yani ses sürücüsü ekran kartı ethernet kartı vs.

Peki bu pc nin hangi marka ve model hangi sürüm sürücüleri kullandığını nasıl tespit etmemiz lazım ? ki direk o marka model ve sürüm sürücüleri bulup yükleyelim yani bu işin genel mantığı nedir bu işi piyasada yapan ustalarımız bu sorunu nasıl çözüyorlar ?

Birde örnek olarak benim pc yi vererek şöyle bir sorunu dile getiriyim asus x61sf modeli bir laptop aldım bu makina bana gelirken windows vista kurulu geldi ve sürücüleri de vista uyumlu muhtemelen fakat ben bunu xp yapmak istedim mesleğim icabı xp vaz geçilmezim oldu ve xp yaptım ama bu pc nin sitesinde bile xp sürücülerini bulamadım yaklaşık 3 gün araştırdım ama maalesef sonuç sıfır.Ardından pc yi aldığım firmaya konuyu söyledim adamlar a pc yi götürdüm iki dakkada buldu ayarladı yaptı yolladılar ama arşivlerinden verdiler peki bu sürücüler nette bu makinayı üreten firmanın sitesinde yok bunun gibi bir dünya sürücü problemi oluyor sizce bu sorunları nasıl aşabiliriz yada piyasada bu işi yapan insanlar değerli ustalarımız bu işi nasıl çözüyorlar biraz konu hakkında bilgi verirseniz çok memnun olacağım bu konudan çok dara kalıyorum....
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

erkan614

1) bulunur merak etme :)
2) bazı işleri windowsa yaptır mesela sürücü güncelleştir seçeneğinden çevrim içi çözümler ara seçeneğinden yararlan otomatik sorun giderme özelliklerinden yararlan (okadar para veriyoruz (benimkiler crack) işletim sistemine çalışsın biraz )
3) vista veya W7 ye geç %99 driverleri kendi içinde var
4) driverini yükliyceğin donanımın adını google'la yaz mutlaka bulursun

örnek dün bi arkadaşın pc'si geldi bu adımlarla driver sorununu çözdüm

F.T

murat bendede toshiba laptop var.vista yüklü idi.toshiba sitesinde xp uyumlu driverlarını bulup yükledim .3 senedir sorunsuz gidiyorum.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Tagli

Bende Acer Aspire 5100 dizüstü bilgisayar var. İnternette XP ve Vista sürücüleri için iki bölüm vardı. Tam hatırlamıyorum ama donanımlarından birinin (galiba kamera sürücüsü veya özel tuşların sürücüsü idi) XP sürücüsünü bulamadım. Ben de Vista sürücüsünü yükledim ve çalıştı.
Gökçe Tağlıoğlu