bios save yapmıyor galiba ömrü bitti

Başlatan erkan614, 14 Nisan 2010, 09:52:01

erkan614

iyi günler
7 senelik bi bilgisayarım var işyerinde akşam çıkarken şarteli kapattığımız için tüm enerjisi kesiliyor
geçen hafta sabah geldiğimmde bios ayarlarının resetlenmiş olduğunu gördüm pili bitmiştir deyip yenisini aldım (sonuçta 7 sene) ama problem devam ediyor.
ayarları yapıyorum save yapıp çıkınca elektrik kesilmediği sürece o ayarlarda devam ediyor ama elektrik kesilince fabrika ayarlarına dönüyor acaba bios'un eeprom yazma ömrümü bitti?
işlemci amd2500
anakart asus A7NX3

Tagli

Bu türden bir parçanın ömrü için 7 sene bana çok kısa göründü. Bende yaklaşık 15 senelik olduğunu tahmin ettiğim bir makine var (Windows 3.1 var içinde), sorunsuz çalışıyor.
Gökçe Tağlıoğlu

Analyzer

Selam,

Pilin yatağı oksitlenmiştir, temizleyip takmanızı; dikkatli biçimde kontakları ölçmenizi tavsiye ederim.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

RcALTIN

Bir flash biosun 7 yıl boyunca her gün bios save yapılsa dahi sorun çıkaracağını sanmam; sorun hala pildeymiş gibi görünüyor, yukarıda da belirtildiği gibi yatağın oksitlenmesi gibi bir sebepten temassızlık olabilir veya laptop ise anakart üzerindeki pil soketine giden yollarda çatlak v.s de olabilir tabi düşük bir ihtimal dahilinde...
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

erkan614

evet sorun pil yatağındaymış oksitlenme değilde temazsızlık gibi birşey pin uçlarını iyisce kaldırdım bide üstten trimpot çubuğu ile sıkışterınca  çözüldü Yardımlarınız için teşekkür ederim