Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Frekans farkı?

Başlatan Ankaralı, 29 Nisan 2010, 22:39:28

Ankaralı

Herkese merhaba.İyi akşamlar.

Bir tesis düşünün elektriğini akan sudan karşılıyor.Yalnız bu adamların sorunu, üretilen elektriğin frekansının 50Hz i aşmasından sonra bütün elektrikle çalışan herşeyi kömür oluyor.Voltajda fazla düşmeler olmuyor ama frekansı nasıl sabit tutulabilir? Bir çözüm yolu veya fikir verebilecek olan varmıdır aramızda?

Teşekkürler.
Umarım konuyu doğru başlığa açmışımdır.

@ NEXYS2

Ankaralı

Üretim o kadar karışık değil FxDev.Basit bir jeneratör ile üretiyor amcamlar  :o.Sıkıntıları her zaman değil ama bazen frekans 50hz i aşıyor.Senin anlattığın sistem barajlarda kullanılan sistemdi benim bildiğim.Bu adamların kullandığı su incecik bir kanaldan akan su hepsi bu.Uyanıklık edip buradan elektrik üretmeyi başarmışlar.
Aklıma ilk önce gelen açıkcası invertör oldu.DC'ye çevirip tekrardan AC ye çevirmek ama farklı basit, ucuz bir yöntem varmıdır.?Bu güne kadar hiç Elektriği sevmedim ama denk geldi işte.
@ NEXYS2

SERRO EFE

3 faz motor sürücüleri olabilirmi frekansı 50 hz sabitlersin.Güce göre maliyeti ne olur araştırmak lazım.

parda

Ben olsam;
1. hareketin aktarıldığı mekanik aksamda hiç olmadı jeneratötün miline fren koymak olurdu frekansı izlerim yükselince frenlerim.

2. olarakta frekansı izlerim 50 hz geçince yükü keserim yada şebekeye veririm. bozuk elektronik cihazlardansa kesinti tercih edilir herhalde:)
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

Ankaralı

Alıntı yapılan: SERRO EFE - 30 Nisan 2010, 09:19:30
3 faz motor sürücüleri olabilirmi frekansı 50 hz sabitlersin.Güce göre maliyeti ne olur araştırmak lazım.

Hocam bu konulara yabancıyım bi sorum olacak bu dediğiniz 3 faz motor sürücüsünü jeneratörün neresinde kullanacağız anlayamadım?
@ NEXYS2

SERRO EFE

jeneratörün çıkışına bağlayacaksın hız kontrol kendi içersinde dc-ac dönüşümü yapıyor.tabi ne kadar verimli çalışır kestiremiyorum . bi invertör(hız kontrol ) satıcısıyla konuşmak lazım.

Ankaralı

@ NEXYS2

SERRO EFE

ben kullanmadım ama çevremdekiler delta ürünlerinden memnunlar.

parda

standart motor sürücülerinin beslemeside  bir çok elektrik aleti ile aynıdır 200-240 V 50/60 hz gibi çıkışları özelliklidir bu cihazların bahsi geçen maksatla kullanılabilineceğini sanmıyorum.
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

SERRO EFE

Çıkış frekansını kendiniz ayarlıyosunuz. Bir ve üç faz girişli modelleri mevcuttur.Çalışma frekansına göre voltajda oynama yapıyormu cihaz bilmiyorum o yüzden uygulamacının biri ile görüşmekte yarar var.

Ankaralı

Alıntı yapılan: parda - 30 Nisan 2010, 16:04:48
standart motor sürücülerinin beslemeside  bir çok elektrik aleti ile aynıdır 200-240 V 50/60 hz gibi çıkışları özelliklidir bu cihazların bahsi geçen maksatla kullanılabilineceğini sanmıyorum.

Ne demek istediğinizi anlayamadım hocam konuyu biraz daha açma imkanı varmı?

Alıntı yapılan: SERRO EFE - 30 Nisan 2010, 17:15:28
Çıkış frekansını kendiniz ayarlıyosunuz. Bir ve üç faz girişli modelleri mevcuttur.Çalışma frekansına göre voltajda oynama yapıyormu cihaz bilmiyorum o yüzden uygulamacının biri ile görüşmekte yarar var.

Çıkış frekansımızı sürücüden mi ayarlıyacağız hocam?Yani giriş frekansımız ne olursa olsun sürücü çıkışından sabit 50Hz mi alıcaz?
@ NEXYS2

necati

Sistemin gücü ne kadar
Frekansa göre kapak ayarı olabilir
Motor düşük frekanstan yanar
off grid invertor işinizi görebilir
veya
Frekansı yüksüz 55Hz yapabilirsiniz
Sistem nerede kurulu İstanbul a yakınmı
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

SERRO EFE

Evet sürücü üzerinden 0-400 hz gibi geniş bi spektrumda ayarlıyabilirsiniz.Bisefer ayarlar bırakırsınız.(sizin alternatör çıkışı ile bağlantı haricinde işiniz yok)

cdurakbasi

ana amaç motor çevirmek değil farklı cihazları çalıştırmak ise ONLINE UPS araştırılıp eğer uygun ise belki düşünülebilir, Onlar da girişlerini her halukarda DC ye çeviriyorlardı hatırladığım kadarıyla...

SERRO EFE

Alıntı Yapana amaç motor çevirmek değil farklı cihazları çalıştırmak ise ONLINE UPS araştırılıp eğer uygun ise belki düşünülebilir, Onlar da girişlerini her halukarda DC ye çeviriyorlardı hatırladığım kadarıyla...

evet ONLINE UPS de çözüm olarak düşünülebilir.