Yeni başlayanlar keil'e nasıl başlar?

Başlatan erkan614, 08 Mayıs 2010, 22:30:09

erkan614

İyi akşamlar,
açıkçası derdimi nasıl anlatacağımı bilemiyorum ama şöyle söyliyim keilin k sinden anlamam

EKK-LM3S9B92 Evalution Kit var elimde içinden keil uVision3 çıktı kurdum açtım baktım baktım kapattım (moralim bozuldu anlamamanın verdiği etki ile uykum geldi)
şimdi tekrar başındayım ama nasıl yapıcam 1. adım olarak basit bi program karaşimşek devresi :) nasıl yapabilirim? takıldığım yer kodu nereye yazıcam kod ne mesela picteki btfss komutu burda ne?
veya "bilmeyenler için keille programlama (türkçe anlatım)" diye bi kitap varmı?

gevv

çok yeterli olmasada  başlangıç için faydalı olabilir görsel videolu anlatım iyidir http://rapidshare.com/files/167733343/keil-proteus-video.rar

Alıntı Yap

Hazırlayan: İsmail Akdaş - 8051 ile yapılan basit bir butonlu led kontrol devresinin proteus isis simülasyon devresisnin kurulumu keil uvision programı ile C kodlarının yazılması ve hex olarak derlenip hex yazılımının isis üzerinde 8051 denetleyicisine yüklenip devrenin çalıştırılması görüntülü olarak anlatılmış swf formatındaki video dosyasını firefox ile açabilirsiniz ya da ie olabilir

muhittin_kaplan

keil ile asm ve c kodlayarak yazabilirsin. ama il etapta bir proje eklemen ve hangi MCU ya yazacağıı belitmen gerek.

erkan614

@gevv önemli olan bir başlangıç yapma gerekliliğiydi bu video ile yaparım
@muhittin_kaplan
LM3s9B92
Cortex-M3 based Microcontroller:
- 80MHz, 256KB Flash ROM, 96KB SRAM, MPU
- 4 Timers
- 8 Motion Control PWM
- 8 Capture Compare Pins
- 10/100 Ethernet MAC and PHY
- USB 2.0 full-speed, Host, Device or On-The-Go
- 2 * CAN
- 3 * UART
- 2 * I2C
- 2 * SSI
- 16 * 10-bit ADC
- Temperature Sensor
- 3 * Analog Comparator
- 65 GPIO Pins
- 2 * Watchdog Timer
- StellarisWare in ROM
- DMA
- Precision Oscillator
- External Peripheral Interface
- I2S
- 16 * Digital Comparator
- Power saving modes, JTAG and Serial Wire debug

bu işelmci diye düşünüyordum hazır elimde kiti de var ama isiste kendisi yok
videodaki örneği önce isiste8051 de denyip sonra bu işlemciye uyarlamaya çalışıcam

garibin yorumu: yarın günleden pazar hava güzel olucak gibi çimlerde koşmak varken keil senin neyine ama ne yazıkki odaya kapanıp bütün o güzel vakitleri çalışarak geçirmek zorundayım

erkan614

Alıntı yapılan: FxDev - 08 Mayıs 2010, 23:16:05
Açıkçası videoyu izlemek istedim ama neredeyse uyuyordum..
Program yazarken iki şeye dikkat etmek gerekiyor, birincisi doğru chip'i, ikincisi genelde default olarak seçilmemiş olan .hex dosyası oluşumunu seçmek.
Keil oldukça rahat bir program, 8051 programlarken, özellikle debug özelliğini çok sık kullandığım güzel bir bir program.

Ayrıca Keil'ın 4. versiyonu var, görünüm ve menüler, testler daha hoş olmuş. Bir sonsivriye bakarsanız bulabilirsiniz.

insanın dikkati iki nedenden dağılır 1 anlamadığı birşey anlatılıyosa (şu an bende olan) 2 zaten bildiği birşey anlatılıyosa (sende olan) neyse geyik yapmiyim soru soruyim

dakka 1 gol 1 benim keil derleyicide at89s51 diye bi şey seçemiyorum sanırım yazılım kitle beraber geldiği için sadece hedefindeki işlemciler mevcut at91xxxx ile giden 32 bitlik işlemciler var sadece
at89xxx serisini keile nasıl entegere ediceğim?

NOT:lpc2104 sectim hem isisde hem bendeki keilde var bakalım deniycaz

PROTECH_

Alıntı yapılan: erkan614 - 08 Mayıs 2010, 22:30:09
İyi akşamlar,
var elimde içinden keil uVision3 çıktı kurdum açtım baktım baktım kapattım (moralim bozuldu anlamamanın verdiği etki ile uykum geldi)

sanırım her programda HELP, getting started  gibi bişiler var hatırladığım kadarı ile  ;)
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

muhittin_kaplan

elimde bişeyler vardı bulup ekliyeyim. 8051 içindi yanlız.

erkan614

#include <LPC210x.H>
void main()
{
while (1)
{
	while(P0_16);
	while(!P0_16);
	P0_7=!P0_17;
}
}

videodakine benzer birşekilde lpc2104 için yazmaya kalktım ama hata verdi
işte hata raporu
Alıntı YapBuild target 'Target 1'
compiling cod.c...
cod.c(2): warning:  #951-D: return type of function "main" must be "int"
cod.c(6): error:  #20: identifier "P0_16" is undefined
cod.c(8): error:  #20: identifier "P0_7" is undefined
cod.c(8): error:  #20: identifier "P0_17" is undefined
Target not created
sonuçta biraz c bilmek gerekiyo ben biraz fazla bilmiyorum :)
@fxdev bende indiriyorum şu an

muhittin_kaplan

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

papylon

Anladığım kadarıyla yukarıda ki verdiğiniz linkler Update ve seri numarası istemiyorlar, bu durumda eski bir sürümün bilgisayarımda kurulu olması gerekiyor.

Sonsivriyi biraz kurcaladım fakat kafam karıştı. Kiminin linkleri silinmiş, kiminde virüs var demişler, kiminde hatalar olduğundan bahsetmişler.

ARM ve 8051 için biraz alıştırma yapmak istiyorum
Elinizde, sizin de kullandığınız stabil çalışan daha önceki sürümlerinden, bir yere upload edebilir misiniz?  Ya da link vermeniz mümkün mü?

teknikelektronikci

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!