LPC1768 ARM CORTEX M3

Başlatan ahmet2004, 15 Mayıs 2010, 00:22:01

ahmet2004

Arm cortex m3 LPC1768 deneme1:

P2.0 - P2.7 Led Efekt denemesi
#include <string.h>
#include <LPC17xx.h>
#include "type.h"

int main (void)
{	    		
	uint32_t j;
	uint8_t i;

LPC_GPIO2->FIODIR = 0x00003FFF;		/* P2.xx portları çıkış */
	LPC_GPIO2->FIOCLR = 0x00003FFF;		/* Bütün ledler kapalı */

while(1)
	{
		for(i = 0; i < 8; i++)
		{
			LPC_GPIO2->FIOSET = 1 << i;
			for(j = 100000; j > 0; j--);
		}
		for(i = 8; i > 0; i--)
		{
			LPC_GPIO2->FIOCLR = 1 << i;
		}
		LPC_GPIO2->FIOCLR = 0x000000FF;

}
}

arslan74

Merhaba,

Bu kodu hangi Derleyici ile derlediniz?

Derleyici secimi ve çalıştırması hakkında kısa acıklayici bilgiler verebilirmisiniz?

Selamlar

ahmet2004

Derleyici olarak RL-ARM Version 4.11  demo kullanıldı. https://www.keil.com/update/sw/rl-arm/4.11

Kiti programlamak için ise FlashMagic kullanılarak comport üzerinden programlandı. http://www.flashmagictool.com/

Pek bir anlatacak bir şey yok aslında ISP_reset ve reset butonlarına birlikte basarak Lpc1768 in boot programının devreye

girmesini sağlıyoruz.FlashMagic ile Comport 115200 baud üzerinden hex dosyamızı kite atıyoruz.

PROTECH_

hocam lpc1768  kiti hakkında bilgi verebilirmisiniz?

kolaygelsin
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

PROTECH_

hoş bir kit 
uyuglamalarınızın devamını bekliyoruz :)

ahmet2004

Herkes değilde senin öğrenmen lazım bence.Geç bile kaldın.Armların İnterruptları çok kolay ve güzel sorunsuz çalışıyor. DMA yapısıda cabası.

Şu sıralar ARM'lı FPGA'ları inceliyorum.Ben hiç boş durmuyorum.Boşta kalınca hemen bir kit çıkartıp birşeyler yazıyorum tekrar yapıyorum.

Tek bir işlemcide kalmıyorum hiçbir zaman.3D programlarındada durum böyle.Ne kadar çok şey öğrenirsem kar kardır diye düşünüyorum.

ahmet2004

Şöyle bir açıklama cortex'e iyi gider.

Cortex-M3 İşlemci

ARM Cortex-M3 işlemcisi Yoğun işlem gerektiren uygulamalarda ve gerçek zamanlı uygulamalar için endüstrinin ihtiyaç duyduğu 32-bit işlemci

özellikli geliştirilmiştir bir mikroişlemcidir.

Araç içi elektronik yapı ve cihazlar için geniş ve düşük maliyetli platformlarda yüksek performanslı işlem sağlamak için,

endüstriyel kontrol sistemlerinde, kablosuz ağ ve sensörlerinde kullanım alanı vardır.

Düşük dinamik ve statik güç özellikleri bulunması, üstün hesaplama performansı ve olaylara olağanüstü cevap vermesi bu işlemciyi öne çıkarıyor.

Kod büyüklüğüne göre göreceli karşılaştırma  (EEMBC CoreMark testi)

PROTECH_

Alıntı yapılan: ahmet2004 - 28 Mayıs 2010, 00:29:01
Cortex-M3 İşlemci
gerçek zamanlı uygulamalar için... 

Hocam bu işlem için CORTEX-R serisi üretiliyor diye biliyorum...

ahmet2004

Evet M3 için de geçerli o özellik.Nerede yazıyor M3 Cortex gerçek zamanlı uygulamalarda kullanılamaz diye.

Gerçek zamanlı uygulamalar diyor ama şekli inceledi isen o diğer bizim eski kullandığımız işlemcilere göre kıyaslanmış

Genel bir tanımlama yaptım.Ne olduğu anlaşılsın diye.Yeni işlemciye geçeceklere bilgiler bunlar.

http://www.arm.com/products/processors/cortex-m/cortex-m3.php

ahmet2004

PROTECH_:

Sen bu yazına göre mi konuştun. O zaman şöylede diyebiliriz neye göre Gerçek zamanlı uygulamalar.

Alıntı Yap
ARM cpu lar daha önce arm7, arm9 vs. gibi modellere sahipti bunların hepsinin uygulama alanları farklıdır.
Bu uygulama alanları embedded sys., realtime, ve application vs. alanlarıdır.

Son dönemde ARM cpu'lar  A,R,M harfleri ile başlayan seriler olarak piyasaya sürülmüştür. Bunlarda kullanım alanları bakımından   3 sınıfa ayrılmıştır:
1-Application
2-Realtime
3-Microcontroller

1. Application processor uygulama işlemleri için kullanılır yüksek performanslı cpu lardır

2. Realtime processor, gerçek zamanlı işlemler için geliştirilmiş cpu çekirdeğidir

3. microcontroller , daha çok microcontroller bazlı sistemler için geliştirilmiş bir cpu çekirdeğidir.

not: link i zaten  vermişsin hocam ne ararsan orda 

PROTECH_

@ahmet2004

Kendi yazdığım yazıdan ziyade arm sitesinden okuduğum ve edindiğim bilgilerden aklımda kalana göre konuştum. Spesifik olarak
realtime işlemler için cortex r serisi üretiliyor die biliyorum.

Dediğin gibi realtime uygulamalar da yapılır ama realtime r4 processor varken m3 kullanmazdım heralde :)
yanlışmıyım?

ahmet2004

Senin yazdıklarında şu noktaya dikkat etmiyorsun Cortex R serisi Gerçek zamanlı mikroişlemci diye geçiyor.

Benim anlattığım Cortex M3 işlemci serisi Gerçek zamanlı uygulamalar için kullanılır diye geçiyor.

Anlaştıkmı bu konuda.

PROTECH_

deal! anlaştık  :)

ama biraz uygulamalı olarak farklarını görmek isterim aslında

ahmet2004

Bende görmek isterim uygulamaları.

http://www.keil.com/mcbtms570/