12 MHz'de çalışan AVR'nin yapabildiklerine bakın!

Başlatan Elektroemre, 22 Mayıs 2010, 13:55:07

gevv

@Allegro abi  bir ara  ATMEL vs PIC diye sormuştum PIC demiştin şimdi konularda yorumların ile atmele teşfik ediyorsun :)

Erol YILMAZ

Kusura bakma şirket değiştirdim de..
Artık Atmel satıyoruz :D

PROTECH_

Alıntı yapılan: Allegro - 24 Mayıs 2010, 14:50:23
Kusura bakma şirket değiştirdim de..
Artık Atmel satıyoruz :D

hocam profil resmin nezaman değişecek ATMEL den bişiler korsun artık  ::)
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

Cetinal

Buyur Erol abi.  (Atmel CEO'su)

Bu arada Source Boost tan dolayı  PIC le arasında duygusal bir bağ oluştu :D   Vazgeçemez...

Erol YILMAZ

RTOS konusunda AVR de o kadar çok opsiyon var ki başım döndü.

Sadece AVRx RTOS bile beni yoldan çevirmeye yetti :)

Sourceboost ta ayrı bir güzellik tabi :)

XX_CİHAN_XX

Bende PIC ten ATMEL' e göç edenlerdenim. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Buradaki video zaten performansını gözler önüne seriyor, üstüne daha ne söylenebilir ki... İlk zamanlar win avr editörünü kullanıyordum şuan AVR studio kullanıyorum. MPLAB gibi bir havası var hoşuma gitti :)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

muhittin_kaplan

bu zamazing nsıl oluyorda 12clk da 12mpıs yapıyor?

XX_CİHAN_XX

"nerdeyse" tüm komutlar 1 clock saykılında gerçekleştiriliyor.
PIC te ise bu 4 clock saykılı oluyor.
Dolayısıyla atmelde 12MHZ, 12MIPS hızını desteklerken, PICte 12MHz ancak ve ancak 3MIPS hızını veriyor. :)
Küçücük (2-3 liralık) ATtinny serileri 20MIPS hızında çalışabiliyor ve 4 kanal donanımsal PWM i var.
Bu özellikleri gördüğüm vakit PIClerle oynamayı bıraktım :)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

THeKiNG

Arkadaşlar ben pic e başlıcaktım. Sizce başlamıyım mı  :) Bu proje aklımı çeldi

KAZIMUGUR

:o sizin gözünüz dönmüş nankörlerrr.
Yakında PicProjenin adını avareproje yapalım  da dersiniz , korkulur sizden . :D

papylon

Kazım hocam nankörlük insanoğlunun yaradılışında var,
Sanırım bende aralarına katılacağım.  ;D

XX_CİHAN_XX

Elektroemre

Atmeller'le ilgilenmek isteyen arkadaşların biraz daha aklını çelelim; :)
ATmega ve ATtiny serisini programlayan basit ucuz(maliyeti 10 TL bile değil) bi USB programlayıcı, board üzerinde denedim sonuç çok iyi;
https://www.picproje.org/index.php/topic,28462.0.html

avareproje.org :)

t2

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 25 Mayıs 2010, 02:17:16
"nerdeyse" tüm komutlar 1 clock saykılında gerçekleştiriliyor.
PIC te ise bu 4 clock saykılı oluyor.
Dolayısıyla atmelde 12MHZ, 12MIPS hızını desteklerken, PICte 12MHz ancak ve ancak 3MIPS hızını veriyor. :)
Pice 12 Mhz kristal takıp 48 Mhzde çalıştırıyorsun. hatta bazı serilerde bu osilatör çok esnekmiş 20 Mhz  kristal takarsan 80Mhzde krallar gibi kullanıyormuşsun.  Sizce bu  bahsettiğim picler kaç $ dır? sadece 1.3 $ hem usb si de içinde  ;)  Yağni demem o ki yapacağınız işe göre pic veya başka bir şey seçebilirsiniz. bunların kendine göre avantajı vardır veya yoktur. Bazısı da avantajlıdır fakat kullanamazsınız. çünkü bilmezsiniz.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: t2 - 25 Mayıs 2010, 14:50:10Yani demem o ki yapacağınız işe göre pic veya başka bir şey seçebilirsiniz. bunların kendine göre avantajı vardır veya yoktur. Bazısı da avantajlıdır fakat kullanamazsınız. çünkü bilmezsiniz.

Tebrikler... Çok güzel bir açıklama yapmışsınız.  Bazen 1 i bazen de diğeri avantajlı olur.
Önemli olan aklımızdakini gerçekleştirip gerçekleştiremediğimiz.
Aklımızda FİKİR namına birşey yoksa AVR den daha hızlısı da olsa bi işe yaramaz :)

yalnız şu esnek osc li, 20 mhz xtal ile x4 PLL = 80 Mhz çalışan PIC MCU lar hangileri ? :)))

DİP NOT :
Kod yazan ve sebepsiz yere daha iyi geliştirme aracı arayan herkese bu NOTUM :
Kullanmayı bilmediğin attan, eşek bile olmaz :D