Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Hangi linux

Başlatan Erhan YILMAZ, 23 Mayıs 2010, 20:53:49

Erhan YILMAZ

linux kısmını fazla araştırmadım belki önceden aynı sorulmuş olabilir kusura bakmayın.Sormak istediğim windowsun tekelinden kurtulup linux çekirdekli işletim sistemlerine geçmek istesek.Hangi işletim sistemini önerirsiniz.Özellikle c++ üzerinde yazılım yazılabilecek kullanıcısı çok olan linux sürümleri hangileridir.Bilen arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.

omerdurmus

tüm sürümleri ile c++ yazılım geliştirebilirsiniz. Yerli malı Pardus dağıtımımız var. Her yeni sürümde daha da gelişiyor. Ben Ubuntu kullanıyorum. Kanaatimce yolun başında dağıtım seçmeye gerek yok. Her dağıtımın deposunda programlama yazılımları mevcut, bir dağıtım seçip bu işe başlayın. Zaman içinde fikirleriniz şekillenir.

Erhan YILMAZ

Aslında pardusa bir kaç kere kullandım fakat biraz yavaş geldi. Ayrıca ubuntunu daha iyi olduğunu duydum. Bu arada bütün sürümlerde kullanılan c++ derleyicileri aynımı? Aynı değilse hangi c++ derleyici daha iyi

elektrotasarim

Merhaba, son 8-9 aydır linux'la uğraşıyorum. Bu süre içerisinde sadece Fedora'yla çalıştım. Gayet memnunum. Memnunum derken windows'tan zorunlu olarak linux'a geçtiğimden bana sorun çıkarmadığı için memnunum.
Yazılım olarak Fedora'da yüklü derleyiciler var (C++ dahil). Ancak ben cross-compiler'la çalışmak zorunda olduğumdan bu derleyicilerle fazla ilgilenmedim.

omerdurmus

Alıntı yapılan: tamirci_erhan - 23 Mayıs 2010, 23:43:29
Aslında pardusa bir kaç kere kullandım fakat biraz yavaş geldi. Ayrıca ubuntunu daha iyi olduğunu duydum. Bu arada bütün sürümlerde kullanılan c++ derleyicileri aynımı? Aynı değilse hangi c++ derleyici daha iyi
Derleyici olarak Gnu c/c++ compiler yani gcc kullanılır.