Yedi Karat (Arduino benzeri Türk Yapımı Elektronik Platformu)

Başlatan keolerea, 29 Mayıs 2010, 20:24:31

keolerea

Arkadaşlar,

Mikroişlemciler ve elektronik ile ilgilenenlerin ismini çok duyduğu Arduino'nun benzerinin Türk versiyonu çıkmış,
geçenlerde Arduino'nun fiyatlarına bakarken rastladım. Biraz daha ucuz görünüyor. Türkiye'de üretiliyor olması gurur verici. Sanırım reklam gibi anlaşılmaz, zaten proje de açık kaynak yürütülüyor.

Google'a "yedi karat" yazınca çıkıyor.

code.google.com/p/yedikarat/

ahmet2004

Türkiyede pekçok şey üretiliyor.

Ama işin içinde ticaret olunca bu sitede yayımlayamıyorsun.Yoksa herkes kendi ürününü sergiler.

Çoğunluk zaten profesyonel elektronikçi ama bir etik içinde götürülmeye çalışılıyor.O yüzden sizin bu eklediğiniz kit

ticari kapsamda.Gördüğüm kadarı ile satışa sunmuşsun zaten.Reklamda almıyor bu forum sitesi.

Erol YILMAZ

Nedense hiç gurur duymadım, hatta üzüldüm bu yedi karat  görünce... :(

muhittin_kaplan

1. ne ş yapar ?
2. pcb de köprü mü var
3. neden almalıyım ?

PROTECH_

pardus tan esinlenerek yapılmış  ;D

uygulanacak adımlar:

1- rengini dil paketini görünümü değiştir

2- boyala millileştir ve kullanıcılara sun
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

Erol YILMAZ

Aurdino'nun ekonomik yollu klonu olması itibari ile aslında fena da değil.
Yalnız fiyatına 50 TL demişsin bence bu biraz pahalı olmuş...

25 TL desen çok daha mantıklı olurdu...
Hem klon, hem tek yüzlü Pcb fln olması itibari ile...
Hem de fiyat avantajı olmalı ya.

Avr'ye başlangıç yapmak isteyen birçok insana önerirdik...

Ayrıca birkaç revizyon sonrasında çok daha iyi olacağını düşünüyorum bu 7 karat'ın..

Üreticisine NOT: Fiyatı cazipleştirin.....

keolerea

Alıntı yapılan: ahmet2004 - 29 Mayıs 2010, 20:40:08
Türkiyede pekçok şey üretiliyor.

Ama işin içinde ticaret olunca bu sitede yayımlayamıyorsun.Yoksa herkes kendi ürününü sergiler.

Çoğunluk zaten profesyonel elektronikçi ama bir etik içinde götürülmeye çalışılıyor.O yüzden sizin bu eklediğiniz kit

ticari kapsamda.Gördüğüm kadarı ile satışa sunmuşsun zaten.Reklamda almıyor bu forum sitesi.

Türkiye'de hiçbirşey üretilmiyor gibisinden bi tavırla açmadım konuyu. Ayrıca bu benim satışa sunduğum bir ürün değildir, ticari bi yanı olduğu doğrudur fakat bunun yanında açık kaynak olarak yürütülen bi projedir ayrıca projenin yöneticisine mail ile ulaştım, kendisi de bu siteye üyeymiş ve yukarıdaki diğer yorumları benim değil onun değerlendirmesi daha doğru olur.

ahmet2004

Alıntı Yapkendisi de bu siteye üyeymiş

Kim bu arkadaşımız?

F493

Selam,

Arkadaşlar bu sitede ARM7 çalışması yaptılar ki ciddi bir çalışma. Ve biz bunu yaptık şöyleydi, böyleydi diye bir slogan yapmadılar. Ama biz bu sitede milliyetçi bir tavır sergilemedik. Ve sizin bu Arduino dediginiz özgün bir tasarım değil birkere. Alsın PIC32'yi çalıştırsın içinde Linux'u eyvallah derim.

Esen kalın.

z

Baskidevrelerimi almaya gittigimde ciplak Yedikarat bordu gorunce cok merak etmis
ve eve gelince board uzerinde yazan web adresine girip inceledigimde  bu calisma
hosuma gitmisti.

Yanlis hatirlamiyorsam bord cift yuzluydu ve jumperlar yoktu. Eger oyleyse resmini
verdiginiz kart ilk versiyon yada prototip versiyon olmali.

Ben sizi degil sizi elestirenleri elestirtirecegim.

Cogunluk profesyonel elektronikcilerden olusuyor denmis.  Eger oyleyse vay halimize.
Vay halimize cunku forumda sorulan ve sorulara verilen cevaplar ortada.

Ticari urun reklami yapiliyor denmis. Eger piyasaya sunulmus herhangi bir urun varsa
bundan da bizlerin haber olmaliysa bu siteye linki ve resmi konulmali, kisa bir bilgilendirme
notu yazilmali elbette. Cizgi asilmadigi takdirde bunda hic bir sorun gormuyorum.
Zaman zaman soyledigim tarzda bilgilendirmeler yapiyorum. Sizin deyiminizle reklam yapiyorum.

Simdi siz reklami vs yi birakin da bana sunun cevabini verin.

Cin'den getirilen ardindan da fahis fiyatlarla elektronik kart satiliyorken, bizim amatorlukle
profesyonellk arasina sikismis kiclarini kimildatmayan elektronikcilerimiz nerede?

Adam kart yapmis ve satmaya calisiyor. Neden bu adama destek olmak varken kostek olunuyor?

Bu tur girisimlere yapilan tepkiler bana hep Devrim arabamizin aci hikayesini hatirlatiyor.

Eger uyeler yaptiklari calismalarin gerekli olanlarini pic projede tanitmiyor yani sizin deyiminizle
reklamini yapmiyorsa ben bunu saman altindan su yurutme diye dusunurum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: F493 - 30 Mayıs 2010, 02:53:37
Selam,

Arkadaşlar bu sitede ARM7 çalışması yaptılar ki ciddi bir çalışma. Ve biz bunu yaptık şöyleydi, böyleydi diye bir slogan yapmadılar. Ama biz bu sitede milliyetçi bir tavır sergilemedik. Ve sizin bu Arduino dediginiz özgün bir tasarım değil birkere. Alsın PIC32'yi çalıştırsın içinde Linux'u eyvallah derim.

Esen kalın.

Elektronik ve yazılım sadece UÇ Noktalardan oluşmuyor...
Buraya gelinceye kadar birçok aşama var.

Bu proje,  her ne kadar tek yüzlü pcb ile ucuzlatılıp sunulmuş bir KLON proje olsa da,
belki farkındasınız yada değilsiniz,,, hizmet edebileceği birçok kişi ve yer olabilir...

Sırf bu yüzden yaşasın YEDİ KARAT !

yalnız dediğim gibi fiyatının ucuzlatılması gerekiyor. Bu fiyatla uygun değil !!! :)

z

Misal,

Bu karti  program yazmaya yen yeni baslamaya baslamis bir ortookul bebesi alacak takacak bilgisayarina
bir kac satir kod yazip oyuncak arabasini kontrol edecek. Basardiginda dusunebiliyormusunuz sevincini.

Bu deneyimdeki basarisi belki onun ileriden sececegi meslegi belirleyecek.

Cocukken, Almanci dedigimiz vatandaslarimiz gelirdi yaz donemi. Beraberlerinde buyuk hoby vs magazalarinin
kataloglarini getirirlerdi.

Icinde  lambalar, TV ler buzdolaplari, oyuncaklar yanisira elektronik kitler, elektrikli minik motorlar, havyalar
vs vs resimleri ve kisa bilgileri de olurdu.

Bu islere merakli biri olarak kiskanirdim Almanlari neden bizde de yok diye.

Sonra sonra aradan bir 15 yil sonra bizde de naylon posetler icinde kitler cikmaya basladi.

Olaylara sadece elektronikci gozuyle bakmayin. Tamam sizler bu kartin daha iyisini yaparsiniz ama elektronikci
olmayip da bu karta itiyaci olanlari dusunun.

Picprojenin mudavimlerinin hepsinin elektronikci yada yazilimci mi oldugunu dusunuyorsunuz?

Burasi istesenizde istemesinizde bir panayir. Satis icin oncu baglanti merkezi.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mihri

"Eppur si muove!"

ahmet2004

Alıntı Yap
Baskidevrelerimi almaya gittigimde ciplak Yedikarat bordu gorunce cok merak etmis
ve eve gelince board uzerinde yazan web adresine girip inceledigimde  bu calisma
hosuma gitmisti.

Yanlis hatirlamiyorsam bord cift yuzluydu ve jumperlar yoktu. Eger oyleyse resmini
verdiginiz kart ilk versiyon yada prototip versiyon olmali.

Ben sizi değil sizi elestirenleri elestirtirecegim.

Cogunluk profesyonel elektronikcilerden olusuyor denmis.  Eger oyleyse vay halimize.
Vay halimize cunku forumda sorulan ve sorulara verilen cevaplar ortada.

Ticari urun reklami yapiliyor denmis. Eger piyasaya sunulmus herhangi bir urun varsa
bundan da bizlerin haber olmaliysa bu siteye linki ve resmi konulmali, kisa bir bilgilendirme
notu yazilmali elbette. Cizgi asilmadigi takdirde bunda hic bir sorun gormuyorum.
Zaman zaman soyledigim tarzda bilgilendirmeler yapiyorum. Sizin deyiminizle reklam yapiyorum.

Simdi siz reklami vs yi birakin da bana sunun cevabini verin.

Cin'den getirilen ardindan da fahis fiyatlarla elektronik kart satiliyorken, bizim amatorlukle
profesyonellk arasina sikismis kiclarini kimildatmayan elektronikcilerimiz nerede?

Adam kart yapmis ve satmaya calisiyor. Neden bu adama destek olmak varken kostek olunuyor?

Bu tur girisimlere yapilan tepkiler bana hep Devrim arabamizin aci hikayesini hatirlatiyor.

Eger uyeler yaptiklari calismalarin gerekli olanlarini pic projede tanitmiyor yani sizin deyiminizle
reklamini yapmiyorsa ben bunu saman altindan su yurutme diye dusunurum.

Cevap:

Zaten yönetim konuyu silmediğine göre ticari bakmıyor.Sizlere kartlarınızla mutluluklar.Tartışmaya bile gerek yok.

Çünkü yapan ortada yok.Bir kuruş bile olsa ticaret ticarettir.

Düşünüyorumda acaba başka kartlarda reklama girecekmi acaba bunalmis bu taktik güzel.