Yedi Karat (Arduino benzeri Türk Yapımı Elektronik Platformu)

Başlatan keolerea, 29 Mayıs 2010, 20:24:31

z

Urunun cigirtkanligi yapilmadigi, para, pazarlik konulari dile getirilmedigi surece yapmis oldugunuz ticari bir urunu neden picprojede
tanitip iki satir yazamayasiniz.

Urunumu Picprojede duyurursam uyeler fikrimi alir kendileri de yapip satar mantigi daha mi dogru?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Alıntı yapılan: bunalmis - 30 Mayıs 2010, 14:03:43
Misal,

Bu karti  program yazmaya yen yeni baslamaya baslamis bir ortookul bebesi alacak takacak bilgisayarina
bir kac satir kod yazip oyuncak arabasini kontrol edecek. Basardiginda dusunebiliyormusunuz sevincini.

Bu deneyimdeki basarisi belki onun ileriden sececegi meslegi belirleyecek.

Cocukken, Almanci dedigimiz vatandaslarimiz gelirdi yaz donemi. Beraberlerinde buyuk hoby vs magazalarinin
kataloglarini getirirlerdi.

Icinde  lambalar, TV ler buzdolaplari, oyuncaklar yanisira elektronik kitler, elektrikli minik motorlar, havyalar
vs vs resimleri ve kisa bilgileri de olurdu.

Bu islere merakli biri olarak kiskanirdim Almanlari neden bizde de yok diye.

Sonra sonra aradan bir 15 yil sonra bizde de naylon posetler icinde kitler cikmaya basladi.

Olaylara sadece elektronikci gozuyle bakmayin. Tamam sizler bu kartin daha iyisini yaparsiniz ama elektronikci
olmayip da bu karta itiyaci olanlari dusunun.

Picprojenin mudavimlerinin hepsinin elektronikci yada yazilimci mi oldugunu dusunuyorsunuz?

Burasi istesenizde istemesinizde bir panayir. Satis icin oncu baglanti merkezi.

Evet Hocam çok haklısınız
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ahmet2004

Hocam anlaşıldı kendinizi boşa yormayın sevgiler saygılar.

gevv

açık kaynak olduğu için konuyu kaldırmadım az önce baktım sadece program var 54mb bir dosya bu uygulamanın açık kaynak tarafı sadece bilgisayar programımı ?  ben pcb kod  bekliyordum :)

birde burada ufak bir sorun var kasıtlı olarak ya da olmayarak Türk malı, Türk bayrağı, Türkiyede üretilmesi vb bunların ortaya sürülmesi

Konuyu açanın Yeni Üye olması  2 iletisi olması  vs vs

forumda reklam sorunu uzun süredir var  yönetim izin vermediği sürece bu yasak devam edecek ama daha öncede dediğim gibi konular içinde ihtiyacı olanlar mağdur olmasın diye bazı reklam olabilecek bilgilere yer veriliyor ama direkt reklam konuları siliniyor

bu konu çok hassas ben kendimden biliyorum suistimali çok oluyor   pic proje için şuan çözümü yok gibi bir şey ama bu işin tartışmaya dönüşmesi beni ve bir çok forum üyesini rahatsız ediyor

eskiden forumlarda çok sıkı yönetim vardı en ufak bir reklam linki rakip linkine göz yumulmazdı ya bu sistem gelecek ya da yeni eski farkı olmayan tüm ürünler, üyeler için bir kategori belirlenecek ilanlar orada yayımlanacak

ahmet2004

gevv: Yazdıklarında çok haklısın.Seni destekliyorum işin çok zor amacım seni daha çok terletmek.Biz çözemedik çünkü.

Alıntı Yapüyeler için bir kategori belirlenecek ilanlar orada yayımlanacak

ben bunu çok tuttum.Evet bir İLAN bölümü açalım üyelerimiz rahatlasın eski yasakçı düşünceler devam etmesin.

Herkese eşit davranılmalı artık hemfikir olduğumuza göre iş gevv sana düşüyor bekliyoruz.

Artık gerçekten yeni bir dönem başlasın.Kimse çekinmeden tırsmadan devresini eklesin.Çok iyi oldu böylesi.

Devreleri konuşalım tartışalım işin özüne dönelim.Herkes mutlu olsun.

Moderatörlüktede bir devrim yapalım Modluk isteyen arkadaşlarımızın önünü açalım yenilikçi olalım.

Değişsin eski modlar yeni bir kan gelsin foruma.Oylama yapalım en çok oy alan üyelerimiz mod olsun.

Bunlar bana ait fikirler.

Yaşlandımmı ne çok konuşuyorum!

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

733n

İyi günler,

Konuyu daha yeni gördüm, projeyi 3 kişi olarak biz yapıyoruz, bu proje yeni bir projedir, projenin başlamasında Arduino'nun fiyatı ve Türkiye'de Arduino için oluşturulmaya çalışılınan tekelleşmenin rolü vardır. Fiyatın pek cazip olmaması kargo maliyetinden kaynaklanıyor. Türkiye'de bulunmayan malzemelerin alınması ve bunun kargo maliyeti fiyatı dolaylı da olsa etkilemektedir. Zaten bu projeyi ilk etapta kendimiz için, bir öğrenci projesi tadında başlattık. Elimizdeki imkanlar dahilinde Arduino projesine yakın bir proje çıkartmaya çalıştık. Eğer proje amacına ulaşır ve Karat kullanılabilir olursa, tabiki ileriki sürümleri daha iyi olacak, daha fazla destek verilecektir. Ayrıca tam olarak clon olmamakla beraber, sadece şekili, kullanım rahatlığı, program dili ve pin standartına sadık kalınarak tasarlanmıştır. Daha tam olarak tamamlanmış ve bitmiş bir proje olarak değerlendirmek doğru olmaz. Halen geliştirilme süreci devam etmektedir. Testlerimiz başarılı sonuçlanmıştır ve şu günlerde kullanım klavuzlarının hazırlanması ile uğraşıyoruz. Ayrıca projenin dosyaları subversion'da açık olarak yer almaktadır, sadece 54mb'lık dosyadan oluşmamaktadır.

Teşekkürler
Herkese kolay.

gevv

Alıntı YapDaha tam olarak tamamlanmış ve bitmiş bir proje olarak değerlendirmek doğru olmaz

tamamlanmamış  diyorsunuz neden satılıyor o zaman   

Alıntı YapAyrıca projenin dosyaları subversion'da açık olarak yer almaktadır, sadece 54mb'lık dosyadan oluşmamaktadır.

açık kaynak olayını anlamadım  doyayı indirdim  şema yok   devre hakkında bir döküman yok     

mihri

Bakıyorum da forumda reklam yayınlansın ya da yayınlanmasın diye sadece 1-2 kişi arasında bir tartışma sürüp gidiyor. Oysa tüm forum üyelerinin fikri ile bu problem aşılabilir. Bir anket yapılsın. Anket sonucu neyse ona göre hareket edilsin.
"Eppur si muove!"

aykut54

Alıntı yapılan: gevv - 01 Haziran 2010, 13:22:52
Alıntı YapDaha tam olarak tamamlanmış ve bitmiş bir proje olarak değerlendirmek doğru olmaz

Alıntı YapAyrıca projenin dosyaları subversion'da açık olarak yer almaktadır, sadece 54mb'lık dosyadan oluşmamaktadır.

açık kaynak olayını anlamadım  doyayı indirdim  şema yok   devre hakkında bir döküman yok     

şema dosyaları sakıncası yok ise paylaşalım hocam kendi sitesinden 1 sene önce indirdim her seri programlama deneme bordu var.

serdararikan

Alıntı yapılan: mihri - 02 Haziran 2010, 08:19:29
Bakıyorum da forumda reklam yayınlansın ya da yayınlanmasın diye sadece 1-2 kişi arasında bir tartışma sürüp gidiyor. Oysa tüm forum üyelerinin fikri ile bu problem aşılabilir. Bir anket yapılsın. Anket sonucu neyse ona göre hareket edilsin.

herkes katılırmı bilmiyorum ama olaya baktığıma şöyle bir sonuca varıyorum:

Demekki forumdaki kişilerin bazılarınınbu tarz bir ihityacı var.daha önce bir kaç defa bu tarz bir deneme bordu tasarlanması için bir geliştirme platformu oluşturulmaya çalışıldığını görmüştüm.Fakat nedense bu çalışmalar nihayete ermedi.Ardunio aslında çokta matah bir şey değil oturulsa o tarz birplatform tasarlanabilir.hatta bir firma ile anlaşılıp bord bile bastırılabilir.

733n

Tamamlanmamıştan kastımız, dökümantasyonun ve gerekli birçok bilginin şuan olan eksikliğidir. Satılan kartın testleri yapılmıştır ve görüldüğü kadarıyla çalışmasında herhangi bir sorun yoktur, bi önceki mesajımda da dediğim gibi, şuan döküman ağırlıklı olarak çalışıyoruz. En kısa zamanda dökümların hepsini toparlayıp siteye ekleyeceğiz.

açıklık olarak, herşey subversionda tutuyoruz ve sıklıkla güncellemelerini yapmaya özen gösteriyoruz. subversion'a sitenin içindeki source altından ulaşabilirsiniz.

Kartın fiyatını ve sitesini, ufak da olsa güncelledik.

Teşekkürler,
Herkese kolay gelsin.

serdararikan

bende bir çizim yaptım.Arduino dan esinlenerek.bunu sizinle paylaşayım dedim.
40,28,18 ve 8 pin PIC lerin tamamını kullanmak maksadı ile tasarladım.henüz pcb sini yapmış değilim.tavsiyeleri olan arkadaşların tavsiyelerine açığım.

http://www.2shared.com/file/SR-DcaQa/denemebordu.html

dosyalar yukarıdaki linktedir.ayrıca bunun için çeşitli çevre birimler ve tft borduda mecut.bordlar üst üste takılıp IDE kablosu tarzı b, kablo ile birleştirilecek böylece kompakt bi yapı oluşacak!!!!!!

z

Simdi bunun bir an once baski devresini yapip doseyip ornek PC yazilimlarini yazip ardindan da satis islemlerine gecmelisiin.

Aksi takdirde proje sonuclanmamis demektir.

Su anda 7 Karat en az 3.1 onde.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

serdararikan

Alıntı yapılan: bunalmis - 13 Haziran 2010, 18:49:23
Simdi bunun bir an once baski devresini yapip doseyip ornek PC yazilimlarini yazip ardindan da satis islemlerine gecmelisiin.

Aksi takdirde proje sonuclanmamis demektir.

Su anda 7 Karat en az 3.1 onde.

ben bunu satış amaçlı yapmadım.elimin altında kendi tasarladığım bi bord olsun diye tasarladım.isteyen arkadaşlar çizimleri kullanabilirler.eksikliği veya yanlışlığı varsa bizimle paylaşıp bir geliştirme ortamıda doğabilir....