C,C++,C#,hi-tech C,CCS C, hangisi?

Başlatan mustafa6106, 29 Haziran 2010, 09:38:31

Murat Mert

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 30 Haziran 2010, 01:03:32
Birde
Print At 1,1," HeMan"
var

Bende amatör bir protoncu olarak pic 18 serisine kadar proton ile herşeyi kolayca yapabilirsin pic 2xxx ve 3xxx serileri içinc dilini kullanmalısın. Bende c için alıştırmalar yapıyorum. Elektronikci olmadığım için Pic serisinden yukarı gitme niyetim yok. Bence rutinler için CCS C den başla ve yukarı git. Yada tavsiyem proton kullan. Kolay gelsin.
mert07

RcALTIN

Alıntı yapılan: mustafa6106 - 30 Haziran 2010, 02:15:27
bide hi-tech C ile diğer C dillerinin kodları aynımıdır.C örneklerine baktığımda kodlar aynı gözüküyor.yoksa benmi yanlış görüyorum

C tabanlı tüm diller birbirlerine benzerler, öyleki ANSI C olan hitech ile yazılmış kodlar çoğu zaman kopyala yapıştır ile aktarsanız dahi CCS de derlenebiliyor, tersi durum geçerli değil sanırım(?). Zaten olması gereken de budur, "ANSI" C dili için bir standarttır, bir kodun yaygın kullanılan tüm C derleyicilerinde geçerli olmasına imkan verir...
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

mufitsozen

""ARTI! CCS C'de hazır yazdığın bir fonksiyon var, en basitinden lcd_init demişin. Tıkır tıkır çalışıyor mu eyvallah. Patron geldi dedi ki, aynı özelliklere sahip NEC diye bir firma var, işlemcinin tane fiyatı dirençten ucuza geliyor buna geçicez hadi dedi...."

Iyide patronun sadece NEC ile baska bir MCU karsilastirdiysa ve bu daha ucuz diyorsa ona , iyide oburrundeki toollar, kutuphane ve hazir yazilimlar bunda yok, bunlari yapmasida bir bedel gerektirir demek lazim.

MCU secimi, (isletim sistemi secimi), DIL secimi , Compiler secimi bir sira halinde baska bir sisteme gecmeyi zorlastirir. Bu maalesef butun dunyada boyledir.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

fatihkuzucu

Patron gelir X mcuya gecilecek der çalışanlarda geçer. Beceremeyecekler işten cıkarılır belli bir zaman içerisinde. Kapitalist düzen tüm dünyada böyledir.

CCS e kötü demek de artislikten başka bir şey değil. Anci C destekliyen bir derleyiciyi sırf fazlaca kütüphanesi var ve satıs stratejisini bu kütüphaneler üzerine kuruyor diye kötüdür nitelemesi çok yanlış.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

mustafa6106

şimdi aklımı da karıştırdınız :).CCS C nin çalışmayan kodlarıda mı var?               

SpeedyX

Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp. :)
CCS yi aynı Hi-tech gibi çalıştırmak programcının elindedir, programcı kötü diye derleyici de kötü olmak zorunda değil. CCS nin tek farkı built-in fonksiyonlarının olması ve bu eksi değil artıdır aslında, beğenmeyen istediği kısmı kendi yazıp kullanır.
Hi-tech kodları CCS de derlenebildiğine göre CCS kodları Hi-tech de derlenemiyorsa bu CCS nin ayıbı değildir.

ANSI C nin ne olduğunu bile bilmeyen birileri ortaya bir laf atmış, 40 yeni yetme çıkaramamış. :) Hiç bir gömülü sistem tam anlamıyla ANSI C uyumlu değildir zaten, illa birkaç nokta eksik kalır. Hem birileri ANSI dedi diye istediğiniz şeyin ANSI olması gerektiğini nereden bildiniz... Sanki CCS de PCA, ICA, LDA, EP, EBGM, SVM, HMM... algoritmaları yazılıp zamanı gelince pic ten omap35x e atlayıp codesourcery de derlenecekmiş gibi nedir bu esneklik sevdası. ds1307 nin driverı taşınamasa ne olur sanki.

Web sitesi var derleyicinin, girip bakın karşılaştırmalar var, sonra CCS nin nekadar ANSI desteklediğini de yazmışlar, alın kendiniz karşılaştırıp görün, başkalarının yanlış bilgilendirmesine kurban olmayın. :)

mustafa6106

Sn.SpeedyX yarumunuz için teşekkür ederim.benim aklmdanda gecen CCS C idi zaten+Hi-Tech ile ilgili türkce kaynak pek yok ancak FxDev'in hazırladığı kitabı var güzel olmuş direkt Hi-Techle baslamak beni zorlayacağını düşündüğüm için ilk olarak CCS C ile kendimi geliştireceğim.Eğer kendi kütüphanemi oluşturacak noktaya geldiğimde Hi-Tech'i seçceğim ama ilk olarak temel C yi sonra CCS C ile ilgili bilgiler edinip programlarımı yazmaya başlayacağım.Elinizde hatasız çalısan ilgili programları varsa verebilirmsiniz? yada sağlam bir link.Teşekkürler

sigmoid

Tercih meselesi. Hangi baski devre programi iyidir diye bana soranlara hep hangisine hakimseniz o iyidir cevabini veriyorum. derleyicide ayni şekilde. daha esnek ve bana özgürlük verdiği için hitechi tercih ediyorum. ansi olmasida artisi.

ccs c kütüphane yönünden çok geniş. kütüphneside kapali değil. istediğiniz şekilde modifiye etmenize izin veriyor. ccs c de yazilmiş, sağlam sorunsuz ticari projeler biliyorum. bir müddet sonra programcinin yeteneğine kaliyor.

ccsc ile ilgili birkaç örneği www.teknobakis.com sitesinde bulabilirsin.

iyonosfer

@mustafa6106
Embedded sistemler için program geliştirmeye devam edeceksen basic harici bir dil arayışına girmen doğru karar. Hiç tartışmasız tüm dünyada embedded konusunda en geçerli dil C dilidir. Bunun böyle olmasının kaçınılmaz nedeni C dilinin yapısıdır, C hem insan algısına hem de makina algısına yakın bir dildir ve donanıma erişimi oldukça iyidir.

Benim sana tavsiyem, CCS-C, Hi-Tech, IAR, C18 gibi derleyicilere başlamadan önce C konusunda çok iyi bir noktaya getir kendini. C'ye hakim olduktan sonra bahsi geçen tüm derleyiciler için biraz ön çalışmayla rahat bir şekilde kod yazabilirsin. Bunlar içerisinde en çabuk ccs-c derleyicisini öğrenebilirsin. CCS-C ile yazdığın kodları da başka platformlara taşıyabilirsin ama bunu sağlamak için hazır driverları ve fonksiyonları kullanmaman gerekir.

Blog Sayfam: www.teknobakis.com

mustafa6106

Alıntı yapılan: iyonosfer - 02 Temmuz 2010, 09:38:20
@mustafa6106
hazır driverları ve fonksiyonları kullanmaman gerekir.
kütüphanelermi demk istediniz

iyonosfer

Alıntı yapılan: mustafa6106 - 02 Temmuz 2010, 15:28:47
Alıntı yapılan: iyonosfer - 02 Temmuz 2010, 09:38:20
@mustafa6106
hazır driverları ve fonksiyonları kullanmaman gerekir.
kütüphanelermi demk istediniz

Built-in (dahili) hazır fonksiyonlar ve lcd.c vb. gibi driver dosyaları, sen bunlara kütüphane de diyebilirsin
Blog Sayfam: www.teknobakis.com

ter72z

arkadaslar ben yeni bir uyeyim ve pic ile ilgili proje yapmak istiyorum.C dilini biliyorum,su an ıcın bana hangı dılı onerebılırısnız pic programlamak ıcın ve onerdınız dılı ındırmem gerekecek gereklı lınklere sahıp olan varsa paylasmasını rıca edecem,tesekkurler

XX_CİHAN_XX

Sorduğun sorunun cevabı bu başlık dahil forumda 999999 yerde daha geçmektedir.
Soru yazmadan önce lütfen okuma gayreti gösterelim.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

muhittin_kaplan

birşey dikkatimi çekti. Aşağıdaki kod CCS nin derlediği iki çeşit port yönlendirme işlemi ve ASM karşılıkları.
.................... set_tris_b(0x00); 
0084:  MOVLW  00
0085:  MOVWF  06
....................TrisC=0x00; 
0086:  CLRF   07

biri 1 komut diğeri 2 komut.

XX_CİHAN_XX

İşte CCS den soğumamın nedenlerinden sadece 1 tanesi :)
Klasik C ataması ile 1 komutta yaptığı işlemi,
CCS C ataması ile 2 komutta yaptı.
Kimisine bu fonksiyonellik çok güzel gelebilir. Olabilir de...
Ama benim mantığıma aykırı, sadelikten uzak.
Bu kadar çok detay özellikle asm geçmişi olanlar için pek hayırlı birşey değil.
Bence Asm ye yakın olanlar CCS kullanmamalı...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.