TPIC6B595 ve Kayan yazı led bağlantısı

Başlatan picman, 21 Temmuz 2010, 20:31:27

picman

arkadaşlar bir led pano yapıyorum surucu entegresi olarak Tpıc6b595 entegresini kullanmayı düşünüyorum araştırmalardan öğrendiğim kadarıyla bu entegre açık kollektör yapısında ve  benim panomda her pixel de dört tane led var ve pano 96 sutun uzunluğunda ben her pixel deki ledleri paralel mi yoksa seri mi bağlamalıyım karar veremedim .paralel bağladığımda devrenin çektiği akım çok artıyor.. (her led ortalama 20ma akıç çekerse bir pixel deki led 80ma akım çeker tüm satır 0.08x96 = 7.6A yapıyor). profesyonel uygulamalarda bu durum sizce nasıl dır. birde tpic6b595 entegresi açık kollektör olduğu için gerilimi satırdan vermem gerek vede satırları sürmek içinde yine transistör gerekli sizce satır sürme işi için hangi transistörü kullanmalıyım vede ledleri kaç volt ile beslesek daha iyi olur. bu konuda tecrübesi olan arkadaşların önerilerini bekliyorum.. herkese kolay gelsin...
Bilgi paylaştıkça artar..

teknikelektronikci

prof uygulamalarda ben hep seri gördüm siz seri yapin sütünlari direk entegre cikisi sürün satirlarida bir mos driver ve mos üzerindenh direk 12 volt ile sürün denenmisdir (prof uygulamada ve satiliyor)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

picman

ilgin çok teşekkkürler . peki tpic6b595 in her çıkışı için bir akım sınırlama direnci koymam gerekmez mi direk 12v ile süremeyiz değil mi?.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: picman - 21 Temmuz 2010, 20:55:47
ilgin çok teşekkkürler . peki tpic6b595 in her çıkışı için bir akım sınırlama direnci koymam gerekmez mi direk 12v ile süremeyiz değil mi?.

ben satirlarda direnc kullandim bu yöntem ile 3 metreye kadar ( 96-200 sütün) dot matrix ile ve her 4 nokta bir pikseli temsil etti :) gün isigind bile sorun yasamadik tabi tc4427 kullandik yoksa onsuz olmuyor zaten tc4427 li devrede moslar vizildiyor :) tabi bu uygulamayi ben yapmadim semayi cizdim bir reklam firmasi yapti bende gittim gördüm gayet de güzel calisiyordu tabi  adam milyarlari( binleri) götürdü banada 1 aylik bile olamyan yol parami verdi gönderdi :) tabi ögrencilik zamaninda oldu bu :S
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

picman

şimdi devre satır taramalı eğer satırlara direnç koyarsak yanan lamba miktarına göre çekilen akın değişeceğinden lambaların parlaklığı yanan lamba sayısı arttıkça düşmez mi . eğer direnç koyacaksak her sutuna ayrı direnç koymamız gerekmez mi?

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: picman - 21 Temmuz 2010, 21:25:23
şimdi devre satır taramalı eğer satırlara direnç koyarsak yanan lamba miktarına göre çekilen akın değişeceğinden lambaların parlaklığı yanan lamba sayısı arttıkça düşmez mi . eğer direnç koyacaksak her sutuna ayrı direnç koymamız gerekmez mi?

ben satir sütün tarama bilmiyorum :) bilgi satirlardanmi gidiyor sütunlardanmi? ama her halükarda ben tarama sekline göre bakmadim bahsettiginiz problem bendede oluyordu ilk basta yanan led sayisi az oldugu icin parlak sonra yazi uzadikca azaliyordu buna cözüm bende bilmiyorum ama satirlara akim kaynagi konulsa sanirim bir cözüm olur veya yazilimsal hallderek yazi artikca tarama hizi azalacak ve ledler parlak yanacak ama zor olur bence.

picman

arkadaşım şöyle birşeye karar verdim sutun sürücü olarak tpic6b595, satır sürücü mosfeti olarak ırf5305 ve mosfetleri sürmek için tc4427 entegresi her sutuna akım sınırlama direnci olarak 220 ohm luk direnç. satırlardan direk 12v veriyorum. ve de her pixel deki dört led seri bağlı . böyle bir pano tasarımı sizce nasıl olur. birde devrenin 5v problemi var devrede çok sayıda entegre olduğu için bir tane 7805 yeterli gelmez sanırım. bu problemide 7805 i bir güç transistörü ile baypas edip akımını artırmayı düşünüyorum. yada sizin başka bir öneriniz var mı . birde panoda pc den veriyi seri porttan gönderiyorum. ama artık bilgisayarlarda seri port kalkıyor. internette FT232BM adında bir entegre gördüm usb portunu sanal seri porta dönüştürüyor muş. sizce bende panoda bu entegreyi kullansam verimli olur mu bu entegreyi kullanıp proje tasarlayan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırlarsa çok sevinirim.
herkese hayırlı günler çalışmalarınızda başarılar...

teknikelektronikci

selam hocam
Öncelikle haberlesme ıcın ft232bm ile rs485 tavsiye ederim biz 2 km e kadar bılgı gönderdık 7805 ve bypass ben sıcak bakmıyorum lm serısı bır entegre vardı eve gıdınce yazarım su an cepte yazıorum görüşmek üzere bu arada ft232_485 ıcın ıstersenız pcb de gönderebılırım

muratdu

Onur Bilke nin devresini takip edebilirsin...Senin yaptigin devreye benziyor...

http://www.elektrotekno.com/about23618.html

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: muratdu - 22 Temmuz 2010, 20:42:04
Onur Bilke nin devresini takip edebilirsin...Senin yaptigin devreye benziyor...

http://www.elektrotekno.com/about23618.html

evet bu baslikda ki cok güzel yalniz hatalari var benim panoyu test amacli onur bilkenin programini kullanmisdik

hocam lm2576 yi tavsyie ederim 3 ampere kadar akim cekebilirsiniz

ft232 bm ile sn75176 ikilisini tavsyie ederim rs485 haberlesme icin  irf5305 i bilmyiorum ama bende onurbilke gibi irf 9530 veya 9540 kullandim ama mutlaka bunlari t4427 veya mik4420 -29 ile kullaniniz kolay gelsin

picman

arkadaşlar ft232bm li devrelere baktım orada entegreye bağlı bir eprom var bu olması gereken birşey mi kullanmasak ta oluyor mu. bir de ben devrenin satır sürücü kısmını mosfet değilde normal transistör ile yapsam nasıl olur mosfetler ile hiç uğraşmadım problem yaşarım diye düşünüyorum da.

teknikelektronikci

selam eeproma gerek yok takmasanizda olur ama ft232 bl tavsiye ederim ben

mosfet ile problem yasamazsiniz niye yasayacaginizi düsünüorsunuz ?

picman

tamam arkadaşım mosfet kullanalım onur bilke nin devresinde mosfetler pic ile direk sürülmüş arada sadece bir direnç var ben araya tc4427 sürücü kullanmayı düşünüyorum. şimdi bu entegrenin vdd beslemesi sanırım beş volt değil 12v bu vermemiz gerekiyor.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: picman - 26 Temmuz 2010, 23:12:47
tamam arkadaşım mosfet kullanalım onur bilke nin devresinde mosfetler pic ile direk sürülmüş arada sadece bir direnç var ben araya tc4427 sürücü kullanmayı düşünüyorum. şimdi bu entegrenin vdd beslemesi sanırım beş volt değil 12v bu vermemiz gerekiyor.

zaten mosfetler genelikle 6-12 volt ile sürülürler elinizdkei mosfetin en saglikli calisma gerilimi ne ise vdd ye o gerilimi vereceksiniz kolay gelsin

picman

birde arkadaşım şu 232 entegresinin beslemesini usb üzerinden mi versek yoksa ben devreden mi beş volt vereyim bir de entegrenin rx tx uclarını kullanacam sadece bu ucları direk pic in rx tx uclarına bağlasak olur mu yoksa bir tampon entgre mi kullanmak gerek. birde bu 232 entegresinin rx tx ucları ile pic in rx tx uçlarını çaprazlama bağlıyorum değil mi.