Elektronik saglıgımız acısından ne kadar tehlikeli

Başlatan stlg, 26 Temmuz 2010, 13:58:03

stlg

Uzunca suren iş hayatımdan geriye donup soyle bir baktıgımda elektronikle ilgili pekcok işler yaptıgımızı goruyorum, bu işlerle ugrasırken saglıgımıza ne tur etkileri olacagını dusunuyorumda, kullandıgımız malzemeler oldukca tehlikeli ve zararlı ,bunlardan aklıma gelenlerden bazıları sunlar

lehimdeki maddeler ve cıkardıgı gazlar
plaket zımparalarken ortada ucusan bakır tozları
iceriklerini bilmedigimiz kompenentlere surekli dokunmak
plaket delerken soludugumuz fiber, belkide daha tehlikeli malzemeler
plaketi asite attıgımızda meydana gelen tehlikeli gazlar
vs vs
sizler bu konuda ne dusunuyorsunuz onlemler alıyormusunuz tum arkadaslar bu konuya cok dikkat
etsinler saglıklarını korusunlar
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

parda

Bu konu benimde hep aklımdadır ama ama amama...

gazlı, tozlu işlerde tişörtümü burnumun üstüne kadar sündürüyorum.
dumanlı işlerde nefesimle hafifçe üfleyerek dumanı bertaraf ediyorum.
gülmeyin ciddiyim ben

radyasyon sızıntısından koşarak kaçmaktan hallice :)

Tanrıya şükür bu işlerden hiçbiri benim işim değil seri olarak yapmıyorum (kendime evde yaptıklarım haric) iş yerimde sadece prototip lehimliyorum gerisi dışarıda yaptırılıyor. Seri olarak lehim yapılan kaç tezgahta duman emme makinası gördünüz ??

Biz millet olarak bu tür konularda cahil DEĞİLİZ lakin "bana bişey olmaz", öz güvenimiz doğuştan olsa gerek.

Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

eLectronbLue

Çalışma masamın dört bir yanında kaktüs var :D

erhanmete

birde elektronikçilerin hep kızları olması mevzusu var.
benimki 4 yaşına geldi :)

Ankaralı

@ NEXYS2

eLectronbLue

Radyasyonun yayılmasını önlediği söyleniyor.

BenC

Alıntı yapılan: erhanmete - 26 Temmuz 2010, 19:10:04
birde elektronikçilerin hep kızları olması mevzusu var.
benimki 4 yaşına geldi :)

Allah bağışlasın.

Evet böyle bir inanış var.(bende inanıyorum) Elektronikle uğraşanların, muhaberecilerin vs elektronikçilerin, doğan  ilk çocukları genelde kız oluyor. İstisnalar hariç. Benim kız 2.5 aylık ellerinizden öper.
ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!

stlg

Ben bunu yeni duyuyorum benimde ilk kız ,ikincisi erkek ama oglan duymasın kızımı dunyalara degismem kızlar babaya cok duskun oluyor tabi bizlerde onlara ALLAH cc hepisine saglık ve uzun omur versin ,hayırlı evlatlar etsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

parda

Kız çocuk meselesinin RF ten kaynaklandığını duymuştum. Kısmet olursa yakın gelecekte çocuk planım var sonucu yazarım :)
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

ipek

ilk çocuk kız değilse daha elektroniği öğrenenememişsin demektir 35 yıllık piyasa hayatımda şaşmaz kural.

firmaya yeni bir arkadaş girmişti abi çocuğum olacak diye pek hevesli idi ataerkil bir aile olsa gerek çocuğa
isim arıyorlar atıyorum ali murat hasan gibi ayşe'ye ne dersiniz dediğimde bozulmuşlardı gelen nurtopu ayşe idi.... :D

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: ipek - 27 Temmuz 2010, 10:53:16
...şaşmaz kural...

Kuralları bozmaktan büyük zevk alıyorum. :)
Atalar ne demiş ?
At sahibine göre kişner !

35 de evlendim , ilki Musa Ali , ikinci Hatice Yaşar , üçüncü Mehmed Ali ...

Kimyasalları iyi tanımak lazım.
Bazıları uzun sürelerde etki ederken bazılarının tek bir teması dahi  aşırı tehlikelidir.
Mesleğimizin tehlikeleri sadece magnetizma gibi konularla sınırlı değil.

İş yaptığımız işe gittiğimiz yerlerde ortam ve kullanılan teknolojilerde çok önemlidir.

Çoğu zaman yanımda vantilatör taşırım.
Tıpkı pense tornavida yankeski havya gibi.
Hem serinletir hem solunumla ilgili sorunlarda yardımcı olur.

Bakır tozları , fiber tozları çok zararlı değildir ama asbestin adı bile tehlikelidir !
Kanserin henüz yara sanıldığı zamanlarda tozundan levha yapan bir tesis kurmuştum.
Henüz tehlikeleri bilinmiyordu.

Asitler doğrudan ve şidletle etki etselerde çok aşırı doz değilse hasarları telafi edilebilir olabilir ama mesela dimetil asetamid gibileri çooook aşırı dikkat ister.
Hemen anlamaya bilirsiniz ama sonuçları vahimdir.

Bu demektirki illa klinik çalışmalarla bilinsin.
Bazı konulardaki tehlikeler bazı tüccarların işine gelmez ve bu konudaki üniversite-prof gibi matah sanılan kurumların araştırmalarını bile manipule eder.
Bu tüccarların gücü yabana atılmamalı ve neyi savunuyorlarsa tersine karşı tetik olunmalıdır.
Zararsız derken sesleri ne kadar çok çıkıyorsa , ne kadar çok araştırma sonucu ve belge sunup tvlere hocaları çıkarıyorlarsa o kadar korkun ve tabii uzak durun.
Her zaman ve mekanda dikkat etmek gerekir.
Elektriğin doğrudan etkilerini atlamamak gerek.
30kV ile yandığı halde yaşayan 3 kişi tanıyorum ama 220 ile muhatap olup bir kaç günde ölen çok kişi gördüm.
Mesleğimiz hem kendimiz hemde muhatap kişiler için çok tehlikeli ve tüm sorumluluk bizde.
Hem koruyacağız hem yol göstereceğiz.
Tehlikeli durumlardaki acil müdehaleleri hor görmeyin ve mutlaka talimli olun.
Daha çok şey yazılabilecek bir konu...

Bu vesile ile kız babalarına hürmetlerimi sunuyorum. ::)

stlg

Kullandıgımız malzemeler icinde asbest varmı yada sakınacagımız malzemeler

KAZIMUGUR

Elektrikli ısıtıcılarda ve yalıtım levhalarında maalesef teknik açıdan yeri zor doldurulur bir malzeme oluşu nedeni ile rastlanabilir.
Uzun zamandır çok ülkede kesin yasak.
Bu nedenle eski olanlarda ve ya yasak tanımazlar tarafından kullanıldığında karşılaşılması muhtemel.
Aslı taş-kaya-kayaç. Hatay ve Eskişehir de sık rastlanır.
Değirmende kırılıyor , lifli - kağıt mendil az eridiğindeki gibi lifli bir hali var.
Soba arkalarında - radyatörlerde duvara levha gibi çok kullanıldığı zamanlar oldu.
Açık gri renkli gözükür.

Halen sıvı yalıtımında - motor kapaklarında contalarda kullanılıyor

ipek

oto fren balatalarında kullanılıyordu ulaştırma ve sağlık bakanlıklarınca kullanımı men edildi.
peki men kararından önceki stoklar ne oldu??????

t2

Alıntı YapElektriğin doğrudan etkilerini atlamamak gerek.
30kV ile yandığı halde yaşayan 3 kişi tanıyorum ama 220 ile muhatap olup bir kaç günde ölen çok kişi gördüm.
Gerilim tekbaşına öldürücü etki yapmıyor. verilen enerji miktarı önemli.
Yani
Gerilim x Akım x Süre

Vücut direnci de sabit değil. Duruma göre değişiyor Yani sabah kalktın akşam yattın, moralin bozuk, direnç değişir. Yüksek gerilime  kuru elinle temas ettin, elini az bastırdın çok değdirdin fark eder.

Komple suya girdin. Suya toprak verdiler.  Islak elini dışarı çıkardın  +100V bakırlı plaketi komple çıplak elinle tuttun. Ölüm tehlikesidir.  Tabi bu arada gerilim kaynağının yeterli akımı uzun süre verebiliyor mu mesele o. 

Tek 1.5 V çinko kalem pil ile  +100V elde ettin. 1 uF kondansatöre depoladın. Elledin, çarpıldın, pek tehlike olmaz, Çünü enerji yok.  Akım söndü gitti. Öldürmez.