Elektronik saglıgımız acısından ne kadar tehlikeli

Başlatan stlg, 26 Temmuz 2010, 13:58:03

KAZIMUGUR

Alıntı Yap...Yüksek gerilime  kuru elinle temas ettin, elini az bastırdın çok değdirdin...

Yok o pek samimiyeti sevmez.
Dokunmadan "dokunur"

Ark tek seferden oluşan bir olay değil.
Ortama ve oluşan plazmaya göre herbiri farklıdır.
Ve akımı yüksek frekanslıdır !
Kurtulanların bir şansı budur.
Diğer şanslarıda giriş çıkış noktalarının hayati önemi olmayanlar oluşudur.
Atlamanın , beline doğru olanlarının 3-5 gün yaşadığını ve ızdıraplı bir şekilde öldüğünü gördüm.

Bazıları için yüksek gerilim tvlerde olur hani enerjisi olmayan , olsun.
Siz her çeşitinden uzak durun.
Enerjisi az da olsa çok da olsa.

Ha bir tavsiye daha , suya toprak verenlerle arkadaşlık yapmayın.

Gökhan BEKEN

Elektrikten çok korkarım kimisi 220 ye anlık eleyip çeker felan ama elektrik benden uzak allaha yakın olsun :D
Alıntı yapılan: KAZIMUGUR - 27 Temmuz 2010, 23:39:25
Ha bir tavsiye daha , suya toprak verenlerle arkadaşlık yapmayın.
Hocam suya kimler toprak veriyor ev tesisatının toprağında öyle birşey olmaz değil mi?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

KAZIMUGUR

Alıntı Yap...suya kimler toprak veriyor...

Her şeyi ciddiye alma.
@t2 nin senaryosuna bir gönderme idi.

Ama evlerdeki tesisatlar-korunma -kurallar-uygulama ve kontrollerde başlı başına sorun.

İsteyenin istediği gibi istismar ettiği bir konu ve aslında çoook önemli.

Andromeda

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

Incik boncuk devrelere dikkatlice bakmak, bilgisayar basinda saatler gecirmek gozleri oldukca yoruyor.

Aramizda 40 li yaslara gelip de gozluk kullanmayan varmi?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

floresan

Alıntı yapılan: KAZIMUGUR - 27 Temmuz 2010, 20:30:02
Elektrikli ısıtıcılarda ve yalıtım levhalarında maalesef teknik açıdan yeri zor doldurulur bir malzeme oluşu nedeni ile rastlanabilir.
Uzun zamandır çok ülkede kesin yasak.
Bu nedenle eski olanlarda ve ya yasak tanımazlar tarafından kullanıldığında karşılaşılması muhtemel.
Aslı taş-kaya-kayaç. Hatay ve Eskişehir de sık rastlanır.
Değirmende kırılıyor , lifli - kağıt mendil az eridiğindeki gibi lifli bir hali var.
Soba arkalarında - radyatörlerde duvara levha gibi çok kullanıldığı zamanlar oldu.
Açık gri renkli gözükür.

Halen sıvı yalıtımında - motor kapaklarında contalarda kullanılıyor
hocam bu saç kurutma makinelerinde rezistansın sarılı olduğu gri renkli bir kağıt var. on dada asbest varmıdır? hatta o rezistansın etrafını da onunla kapatıyorlar. http://www.elektrikariza.net/sac-kurutma-makinesi-ariza-ve-tamiri.html

birde kondanatörlerin içinden bir sıvı çıkıyor. bu nedir zararlı mıdır?

erhanzeynel

Pozlama masalarında uv ışınlarına dikkat edin, direkt bakmayın. 2 dakikalık ışıma yüzünden 2 gün 2 gözümde patatesle dolaştım. Daha ilerisi katarakta sebep olur. Toprağa kaçak rölesi kullanın.

KAZIMUGUR

O levhaların adı mikanit.
Mika ve reçine gibi şeylerle yapılıyor.
Mikada yanlış bilmiyorsam alümino silikat gibi bir şeylerin bir şeyleriydi.
İyi bilmeyince böyle. :-[

Yağ gibi şey yalıtım özellikleri yüksek-kolay okside olmayan yağ.
----
Alıntı yapılan: bunalmis - 05 Aralık 2010, 00:00:34
... 40 li yaslara gelip de gozluk ...
52 den sonra taktım...

muuzoo

Alıntı yapılan: KAZIMUGUR - 05 Aralık 2010, 02:58:42
O levhaların adı mikanit.
Mika ve reçine gibi şeylerle yapılıyor.
Mikada yanlış bilmiyorsam alümino silikat gibi bir şeylerin bir şeyleriydi.
İyi bilmeyince böyle. :-[

Yağ gibi şey yalıtım özellikleri yüksek-kolay okside olmayan yağ.
----
... 40 li yaslara gelip de gozluk ...
52 den sonra taktım...

Sizin iyimiş. 24 Yaşındayım 10 yıldır bilgisayar kullanıyorum. Son 6 yıldır yoğun biçimde kullanıyorum.2 yıldır gözlük kullanıyorum :)
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

KAZIMUGUR

Göz doktoru bir arkadaşım demişti ki , göz görmek içindir , görürken aşınmaz ama uygunsuz şartlar onu yıpratır.
Örneğin ince şeyleri görmek için yani flu olmaması için perdenin kısılması -sadece optik özelliklerin en iyi olduğu mercek eksenine yakın yerlerden(dispersiyon) - görme yapılması gerekir.
Böyle bir durumda azalan ışık miktarı görüntü kalitesini bozar ve perde büyütülmeye çalışılır.
Bu ikilem gözü çok yoruyormuş.
Özet , her zaman iyi-kaliteli-doğru ışıklandırma ortamında çalışmaya çalışın.

mcn

Incik boncuk devrelere dikkatlice bakmak, bilgisayar basinda saatler gecirmek gozleri oldukca yoruyor.

Aramizda 40 li yaslara gelip de gozluk kullanmayan varmi?

ben 14 ümde taktım gözlüğü,yaş 22 oldu,gittikçe büyüyor numaralar,nereye kadar devam edicek bilemiyorum...
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

t2

40 yaşından sonra gözlerin reaksiyon kabiliyeti azalıyormuş. Yani  uzağa bakarken kitap okumaya başlamak imkansız gibi oluyor bu durumda yakın gözlüğü gerekiyor.

Fakat uzağı görme problemi ayrı bir durum. bu daha düşük yaşlarda başlar. Bende vardı yaklaşık 20 sene gözlük ve lens kullandım.  sonra lazer tedavisi oldum. Uzağı görme problemim kalmadı. Tabi bu tedavi öncesi yeteri kadar açıklama yapıldı. "gözün kartal gözü olacak "  diye bir kural yoktur.  Sadece artık şu gözlüğünü ve lensi kullanmamış olacaksın. 40 yaşından sonra yakını görme problemin yine olur. bu tedavi onunla ilgili değil dediler.

gözlük kullanmaya başladığım yıllarda henüz bilgisayarla tanışmamıştım. yani bilgisayar ve elektronikle uğraştığım için gözüm bozulmuş değil. Zaten Tıp çok aciz. bunu çözebilse , gözün şu sebepten bozuluyor diyebilse tedbir alırlar.

benim numara -2.5 idi lazer sonrası 0.25 mine olmuş. ama memnunum. bilgisayardaki tvdeki yazıyı okumak için gözlük lens gerekmiyor. sabah uyanıyorsun masadaki saati görebiliyorsun,  Müthiş bir olay. Peki lazeri tavsiye eder miyim? emin değilim. Mesela aylık lensler varmış 1 ay boyunca çıkarmadan geceleri de onunla uyuyabiliyorsunuz. haftalık lens de oluyor. bu lensleri kullanabilirseniz memnun kalabilirsiniz.  gereksiz yere çizdirmeyin derim. ben lazer tedavisi olduktan sonra teknoloji biraz daha ilerlemiş göz kuruluğunu önleyen bazı sistem çıkmış. Yoksa günde 1 -2 defa gözyaşı damlası kullanmanız gerekebilir. Ben kullanıyorum.

Lens biraz zahmetli olabilir. bazıları hiç kullanamayabilir. lensi göze takarken refleks fazla ise göz aniden kapanır. bu kişiler kullanamaz.

t2

Not: Uzaktan kasıt baya bir uzak değil. 70 cm'den  sonrası uzak sayılıyor

aslan_korhan

RF ile çok fazla haşır neşir oluyorum.
Ben evli olmadığımdan çocuk yok ama benim yanımda takılan evli arkadaşların çocukları istisnasız hepsi kız.
Ve bunlar en az 10-15 kişi  :-\

RF'cilerin genelde çocukları kız olur, işi biraz daha abartanların hiç çocuğu olmaz  ;D 

Ayrıca yüksek güçlü RF transistörlerin içersinde genelde Berilyumoksit vardır. Yani bozulan transistörleri içinde ne var diye açmayın. Çok tehlikelidir...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

erhanzeynel

ayrıca pcb matkaplarınıza da dikkat edin. 22 yaşındaki kardeşim 0.5mm uçla parmağına bir delik açtı.