led driver tavsiyesi

Başlatan erkan614, 02 Ağustos 2010, 19:03:11

erkan614

İyi günler,

Led sürmek için kullanacağım 1500mA sabit akım kaynağı için girişi 24V çıkışı 20V ile 36V arasında olacak devre için hangi led driver'i önerirsiniz?
hv9910 ile yapılmış bir devre var elimde yalnız 1400mA e sabitlemişler onun üstünde değişiklik yapıp 1.5A e sabitliycem birde şunu merak ediyorum datashetinde 8-450V dc girebilirsiniz diyor girişine köprü diyot bağlayım bunu 220 ye bağlayabilirmiyim?
[IMG]http://img443.imageshack.us/img443/6066/114rk.jpg[/img]

normalde bana 450V vin lazım değil girişim sabit 24V buna göre hangi driveri tavsiye edersiniz?

Saygılar.

alikoz

tüm devre elemanlarının değerleri değisir

floresan

bu kadar geniş giriş voltaj aralığı olan bir devre ilk defa görüyrum. ilginç. datasheet inde ilk devre şemasında sets led current  yazan bir direnç var o direncin değerini değiştirerek akım ayarı yapılabilir.
bu haliyle 220v a bağlanabir gibi duruyor ama şebekedeki parazitleri onlemek girişe için filtre koymakta fayda var.

KAZIMUGUR

Resimdeki devreyi uygulayan çok.
Kimi hv yi kazır kimi kazımaz.
Kimi girişine köprü+kondansatör koyar kimi koymaz .
Ama çok satar.
Akım sense direnci değiştirilerek çeşitli uygulamalar yapılıyor.
Dim girişi eklenebiliyor.
Bir pot+kondansatör ile dim yapılabliyor vsvs.
Ama dedikleri gibi 220AC de kullanan görmedim.
Olanların içini açmadım , belkide aynı eleman var.

Erol YILMAZ

HV ile biraz çalışmıştım,
Besleme gerilimin 24V ise MİSAL 18V a kadar düzgün bir akım regulasyonu yapabilirsin.
Step Down modta çalışmış olursun.

Senin bahsettiğin 24V gireyim    20...36V arasında da çıkış verebilsin diyorsan bu daha değişik birşey oluyor,
Araştırman lazım.

Bu arada mevcut devrenin girişindeki köprü diyodun ardında muhtemelen 35-50V luk bi kapasite vardır,
Gerilimini aşınca patlayıverir :)))

1.4A lik sürücüyü 1.5A yapmaya bence! çalışma,  Aynen kullan.

Askere gelmeden önce 5A lik bir led sürücü üzerinde çalıştım. Cillop gibi olduğunu hatırlıyorum :)

BU HV ler fln yalan bence :)
Neden?
Akımı ölçtüğü yere bir bakın, O şöntten düzgün bir akım bilgisi alınabilir mi ?

zenze

hv lerle netteki bir örnek devrenin uygulamasını yapmıştım 220 v giriş sıkıntı yok gibiydi. Asıl sıkıntıyı datasheetine göre yaptığım yeni hesplamaların devrede istediğim sonucu bir türlü vermemesiydi.

floresan

Alıntı yapılan: Allegro - 16 Ocak 2011, 09:29:16
Akımı ölçtüğü yere bir bakın, O şöntten düzgün bir akım bilgisi alınabilir mi ?

neden alınmasın? drenç üzerine düşen voltaja göre akım hesaplıyor.