MPLAB 8.53 sürümü ve Derleme Problemleri

Başlatan Erol YILMAZ, 05 Ağustos 2010, 12:35:56

Erol YILMAZ

Arkadaşlar,
MPLAB 8.53 sürümü ile çalışırken HI-TECH in aslanlar gibi çalışan derleyicilerinden problemler almaya başladım.
DIV hatası gibi anlam veremediğim şeyler söylüyor. İşin ilginci daha önce derleyip kullandığım projeleri bile
derlemek mümkün olamayabiliyor.

Bu yüzden 8.50 sürümünü indirip deneyeceğim.

Problemin MPLAB tan kaynaklandığını düşünüyorum. Deneyeceğim,
Benzer şeyler yaşıyormusunuz ?

picmanya

daha öncekilerde hata almayıp yeni sürüm mplabide lerde bir kaç tane hata ve uyarılar aldığım program dosyalarım oldu.
bunlardaki hata ve uyarılarıları microchip forum sitesindeki yazılanlardan yardımla düzelttim.

siz kaldırmadıkça bir önceki mplabide pc nizde kalmaya devam eder.
son kurduğunuz mplabide nin desteklediği en alt sürüm Hi-Tech derleyici versiyonuna bakın burdada sorun olmaması gerekir eğer sorun burdansa derlemeye müsade edilen daha üst hi-tech'i kurmalısınız.

Erol YILMAZ

picmanya

microchipin sitesinde verilen ücretsiz hi-tech c derleyicisi indirilip kurulduğunda ve mplab ide altında kullanıldığında ne sorun yaşanıyor bu kısmı sorabilirmiyim?

bence en ufak sorun olmasa gerek eskiden 2 aya kadar bir derleme süre sınırlaması vardı bildiğim kadarı ile artık oda kalktı.
zaten herzaman yeni sürüm mplab-ide indirilp kurulduğunda hi-tech de yükseltilirse en ufak sorun çıkmasa gerek.
microchip forumlarından bunu bu şekilde okuyorum sorun çıkmıyor denilmiş

kendimde bizzat c30 için bunu 5 senedir mplab ide altında yapıyorum.c18 de olmuş olsa sorun yok.
bilmiyorum ama microchipin 16F işlemcileri içinde c derleyicisi varsa olaylar yine aynı şekildedir.

hi-tech ilacı tedavisi rehabilitasyonu bu kelimeleri anlayamıyorum.
çok eski microchip satın almadan önceki bir hi-tech c sürümümü kullanıyorsunuz yoksa?

bu firma işlemci satacaksa ve rakibi dev firmalarsa mecburen her türlü kolaylığı kullanıcılarına sunacak eli mahkum zaten pazardaki dev firmaları dizgine getiren büyük ölçüde bu ve bunun gibi bir iki firma iyi rekabet ortamı oluşturuyorlar yoksa nerden işlemci programlayacaz uzakdan öylece bakardık.bunlar ucuz işler olmazdı.

picmanya

arkadaşlar kusura bakmayın yanlış bildiğim bir noktayı bu gün gördüm.
mblab ide v8.53 ve C30 v3.24 ü bugün indirip kurdum. yalnız mplab ide sonunda kurulmak istenen hi-tech pic16F ler içinmiş ama daha üst sınıf derleyicisinide microchip in sitesinden indirip kurmak mümkün basit bir üyelik kaydı istiyor yalnızca gördüğüm kadarı ile buda sorunsuz kısıtsız çalışıyor yanında yazılana aldırmayın sorun çıkarmaz ve başınız ağrımaz rahatça indirip kurulabilir.C30 v3.24 de no new line uyarısı aldım yalnızca bir önceki sürümde bu sorunu aşıyordum ama burda ne hikmetse hemen aşamadım kafaya takcak birşeyde değil aslında kodları yeni oluşturulan bir metin sayfasına aktarmak gerekiyor yanlış değilsem.