s3c2440 Kartını batarya ile besleme

Başlatan open_devel, 12 Ağustos 2010, 15:50:02

open_devel

Arkadaşlar basit bir GPS cihazı geliştirmek istiyorum. Denetleyici modül olarak S3C2440 kullanmayı düşünüyoırum. Satış adresi:

http://cgi.ebay.com/Product-Level-Samsung-S3C2440-ARM9-ARM-Core-Board-/110413382725?pt=LH_DefaultDomain_0

Cihazı beslemek için 3,7 volt ve 2000 mAh  lityum polimer kullanacağım. Pilin şarj edilmesi için MAX1555 tümdevresi kullanacağım. GPRS modül olarak GM862 GPS/GPRS kullanmayı düşünüyorum. S2C2440 modülü 3,3 volt ve GSM modülü 3,7 (nominal) volt ile çalşıyor. 3,7 volttan 3,3 volta gerilim düşümü için MIC2920A-3.3BS tümdevresi kullanacağım. Blok diyagram aşağıdaki gibidir. Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Hepinize kolay gelsin.

picusta

USB aygilar için 5 volta ihtiyacin olabilir.
2000 mAh ekranla beraber 4-5 saat gider.
Bu kartta en büyük sorun kutu bumak. Olan kutular gereksiz büyük ve estetiksiz. OKW'den güzel bir kutu aldim, fakat sigdirmak için LCD board'u kestim (çogu bostu. Pinleri de 2.54 mm değil 2mm. Kolay bulunmuyor.
Bu arada bunun BSP'sini bulursan ilgilenirim.
Gelen BSP'de bazi sorunlar vardi.

open_devel

Teşekkür ederim. Bu sistemin yazılımını geliştirmek için hangi aracı kullanmak mantıklı? Araştırıyorum bir sürü alternatif var. Örneğin Android yükleyip Java ile yazılım geliştirilebilir. Fakat SPI arabirimli bir elemanı buraya eklemek istediğimde acaba yeterince yardım alabilir miyim? Siz hangisini tavsiye edersiniz?

drmp

linki inceledim  kitin yanında bir cd veriyorlar içinde gayet güzel ve yararlı  (windows /linux ) için dosyalar var  konuya aşikar değilim kendini baya cezbettiriyor 

open_devel

Ben de araştırmadan satın almak istemiyorum. Aslında Atmel ARM9 serisi kullanmak istiyordum. At91rm9200 denetleyicisi ile gömülü linux uygulaması şeklinde düşündüm. Örneğin şu ürün:

http://shop.ngxtechnologies.com/product_info.php?cPath=31&products_id=72

Ama dokümantasyonu yeterli değil. emqbit in linux kartının iyileştirilmiş hali. Bir SPI modülü nasıl kullanılır ya da UART modülleri nasıl kullanılır bu konuda yeterli teknik destek lazım. Çünkü at91rm9200 gibi bir denetleyicinin veri sayfalarının içinden çıkmak samanlıkta iğne aramak gibi. (Tek kişilik iş değil) Araştırmalarıma devam ediyorum.

S3c2440 dahili LCD ve CMOS kamera kontrolcüye sahip. Yapılabilecekler hayal gücü meselesi yani. (Yüz tanıma, plaka tanıma, GPS, ...). İleri seyiye video uygulamaları için Texas Inst. in DaVinci serisi işlemcileri var (Bkz. LeopardBoard). At91rm9200 LCD ve Kamera kontrolcülerine sahip değil. Yani el yordamıyla bunları çözmek gerekir (Epson video denetleyicisi çözüm olarak kullanılmış). Atmel in yeni işlemcilerinlerinde bunları eklemişler bu arada. (sam9G45, şu anki gördüğüm en optimum işlemci: yeni teknoloji ve biraz pahalı deney kartları :) -> http://www.atmel.com/products/at91/sam9g45.asp ) Ama Atmel in ürünleri bana diğerlerinden daha mantıklı gibi geliyor.

Gömülü sistemler için satılan ürünleri uzun süredir inceliyorum. Örneğim hep SDRAM, DDR ya da DDR II kullanılyorlar. Acaba bunların yerine harici SRAM kullanmak daha mantıklı olmaz mı? Tabiki pahalı olacak ama performans kritik uygulamalar için (yüz tanıma) daha ideal olmalı. Ayrıca araştırdğım kadarıyla güç tüketimi de daha düşük.

tuggy

Projeniz ilgi çekici gelmişti, aşama ne durumda öğrenebilirmiyiz?