az önce 10tl lik işlemciyi yaktım içim gitti

Başlatan zamzam23, 15 Eylül 2010, 16:31:26

zamzam23

şimdi yenisini aldım ama buna sadece bu entegre için sigorta koyucam ama 600ma den asagı sigortam yok suan baska nasıl bir önlem alabılırım.yanmasın bi daha

ErsinErce

0 Ohm direnci beslemesine seri bağlayabilirsiniz...

t2

bağlayabilrisiniz fakat işlemcinin yanmasını önlemez ;D

ErsinErce

tayyar

bir keresinde yanlışlıkla F877 beslemesine seri olarak 10k bağlamıştım ve beslemeye 12v vermiştim

farkettiğimde pic in ısınmadığını ve bozulmadığını gördüm.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

z

Işlemciye ne yaptın da yandı  önemli olan bu.

Ne yanlışı yaptığını söyleki o yanlışı tekrar yaptığında çipin bozulması önleyecek öneriler gelsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

zamzam23

bende ne oldugunu tam anlamadım. olaylar şöyle gelişti.normalde devrem calısıyordu. lm2547-5v un devre yapısında 330uh endüktans var. bu asırı ısınıp yanmaya basladı durp duruken. fazla akım cekıyrdu devrem bellıkı. o an pic yanmıs olabılır. enduktansı degıstırdım bırkac deneme daha yaptım yıne endüktans eridi. bu sırada da pic yerine takılı durumdaydı. unutmusum normalde cıkarırdım. boyle oldu ıste.

z

Muhtemelen besleme katı iflas etti ve işlemciye nominal besleme voltajının üzerinde voltaj gönderdi.

Eğer işlemcili devreni besleme voltajındaki artışlara karşı korumak istiyorsan crowbar devresi kuracaksın.
Bu devre besleme hattına paralel olarak bağlanır ve önünde bir sigorta bulunur.

Besleme voltajı tehlike sınırını aşarsa adıgeçen devre besleme hattını kısa devre eder ve sigortayı attırır.

Crowbar için hazır IC tipi çözümler olabilir. Kendin de tristor ve komparatör tarzı elemanlarla yapabilirsin.
İnternette bolca şema bulabileceğini sanıyorum. Bulamazsan basit bir tasarım yaparız.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yas

@bunalmış hocanın öneriside güzel, benim önerim de lm2547 yerine sadece mcu 78L05 ile besleyebilirsin. Zaten max 100mA verebiliyor.

yas

Alıntı yapılan: zamzam23 - 15 Eylül 2010, 23:57:57
bende ne oldugunu tam anlamadım. olaylar şöyle gelişti.normalde devrem calısıyordu. lm2547-5v un devre yapısında 330uh endüktans var. bu asırı ısınıp yanmaya basladı durp duruken. fazla akım cekıyrdu devrem bellıkı. o an pic yanmıs olabılır. enduktansı degıstırdım bırkac deneme daha yaptım yıne endüktans eridi. bu sırada da pic yerine takılı durumdaydı. unutmusum normalde cıkarırdım. boyle oldu ıste.

Bir sorum olacak endüktansınızın iletken kesiti, üzerinden çektiğiniz akımı rahatlıkla akıtabilecek bir kesittemi acaba, eğer siz direnç tipli olan endüktans kullanıyorsanız ve devrenizin akım sarfiyatı tahmini 100mA den fazla ise sorun bu olabilir.

Yani endüktansınız böyle olmasın

Şöyle olsun

zamzam23

evt direnç tipinde 100ma. ama devreden 65ma kadar encoder cekıyor. pic de 25 ma cekse 90ma. baska bısı baglı degıl dıye bunu bu enduktansı secmıstım.

camby

zamzam23

3mm küçük led var bi tane. ne kadar akım cekerkı bu. bir tanede lcd ekanım var ama bu zamana kadar sorunsuz calısıyordu.

Analyzer

Selam,

Sınırda çalıştırmışsınız bobini. Bobin ısınıp yandıysa demek ki kapasitesinden fazla akım çekmiş. Tahminim, bobin arızalanınca switching yerine pik voltaj gelip işlemcinizi yakmış. Direnç tipi yerine en az 1A verebilen tipte bobin kullanmanız faydalı olur. Ayrıca şu 78xx serisi sevdasını hala anlayabilmiş değilim. Bu regülatör ic hem nispeten pahalı, hem artık çoğu devre için yetersiz hem de piyasada bolca "patates" tabiri sahtesi mevcut. Bu arada crowbar bir çok plc'de halihazırda kullanılıyor.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

zamzam23

devrede kullanmam gereken 330uH. ama elimde suan 330uH 1A bobin yok. bobin teli var. ama nasıl saracağımı bılmıyorum. yada 22uH 285ma lık bobın de var. bunu kullansam olurmu? aslında 78x serisi belkıde en güzeli. lm2547 nin 5 te 1 fiyatında.hem de 1A.siz neden sevmiyorsunuz bunu?harmonıklerını kapasitelerle alıyoruz. ne farkı var switch modun?