Elektronikçinin kol saati (ez430 chronos)

Başlatan Erhan YILMAZ, 21 Eylül 2010, 23:02:18

Erhan YILMAZ

Texas firmasının düşük güçlü mikrodenetleyicilerinin avantajını göstermek için ürettiği saat şeklinde harika bir geliştirme kiti bir çok özelliği mevcut çok çeşitli uygulamar yapılabilir kitin özellikleri

CC430F6137 16bit mcu dahili >1ghz (433/868/913) rf modül
3-eksen accelerometer, basunç sensörü, sıcaklık sensörü, batarya voltaj sensörü
mikro denetleyici dahili display sürücü modülü ile sürülen 96 segment lcd ekran
rf modül aracılığıyla bilgisayara bağlanmak için usb-rf modül
gerçek zamanlı hata ayıklama ve program için usb emülatör v.s bir sürü özelliği mevcut.

Kit ile çok çeşitli uygulamalar yapılabilir.Texasın seminerinde saati inceleme fırsatım oldu.Gerçekten çok güzel bi kit yapmışlar boyutları da normal saatler boyutunda fiyatı da 49 dolar+kargo masrafları ne tutarsa arrow digikey v.s bir sürü distribütor getirtiyor bu kiti toplu bi alım organize edilirse pek bi kargo ödemeden kit alınabilir.

zamzam23

kargo ödemezsin o zmn da gümrük ödersin.

erkan614

topluca bi alım olucaksa bizim bi tedarikçi her 2 hafta da bir digikeyden bişiler getirtiyo bi sorar maliyetini öğrenirim bende alıcam o saatten aslında empadan alıcaktım ama biraz aramız açıldı

fatihinanc

Evet bu kitte gerçekten yok yok. şimdi user's guide i indiriyorum...
Zaten msp için ben arrow ile görüşeceğim bunu da sorarım..
Ama msp ye meraklı biraz az galiba.
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

muuzoo

Anlaşılan yeni bir organizasyon yaklaşıyor. Eğer topu sipariş geçilecekse ben de varım  :)
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

Erhan YILMAZ

@erkan614 Hocam aşırı bi kargo maliyeti olmazsa ben almak isterim.

@zamzam23 hocam distrübitörden alınca biz gümrükle uğraşmayız ama bilmiyorum distrübitör site fiyatına sadık kalır mı?

zamzam23

valla beni mspden sogutan dersi veren hocam oldu.günahı boynuna :)

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: zamzam23 - 21 Eylül 2010, 23:19:48
valla beni mspden sogutan dersi veren hocam oldu.günahı boynuna :)

Hocam texasın seminerine gelseydiniz tekrardan ısınırdınız :) adamlar pici piyasadan silmek için kolları sıvamışlar bırak 8bit pici gel benim 16 bit msp daha ucuz, daha iyi diye bağırıyolar :)

fatihinanc

evet picden daha ucuz ama bence bir eksiği var. pic benzeyen modelleri pic kadar özellikli değil. yani çevrebirimlerinden bahsediyorum. uart,spi falan her modelinde yok. ama ultra low power geliyor o ayrı mesele. o da picte yok.
yani sleep mode seçenekleri oldukça geniş ve ram retention modunda neredeyse hiçbirşey yakmıyor alet. ;)
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

Elektroemre

Selamlar,
Kite göz attım enfes birşeye benziyor. Hepsine el attık TI a el atmazsak olmaz :)
Çok ek masraf çıkmazsa böyle bir organizasyona bende katılmak isterim.

http://processors.wiki.ti.com/index.php/EZ430-Chronos

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: fatihinanc - 21 Eylül 2010, 23:27:28
evet picden daha ucuz ama bence bir eksiği var. pic benzeyen modelleri pic kadar özellikli değil. yani çevrebirimlerinden bahsediyorum. uart,spi falan her modelinde yok. ama ultra low power geliyor o ayrı mesele. o da picte yok.
yani sleep mode seçenekleri oldukça geniş ve ram retention modunda neredeyse hiçbirşey yakmıyor alet. ;)

Hocam dediğiniz gibi 8bitlik ürünleri pek özellikli değil muhtemelen maliyeti ve güç tüketimini düşürmek içindir. Seminerde bahsettiler adamlar 512 bytelık 30-40 cente ultra low power mikro satıyorlar.

zamzam23

bu seminer nerde ne zmn oldu bizim niye haberimiz olmadı :) bi sonrakı semıner ne zaman

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: zamzam23 - 21 Eylül 2010, 23:37:47
bu seminer nerde ne zmn oldu bizim niye haberimiz olmadı :) bi sonrakı semıner ne zaman
Hocam yazın başlarıydı forumda duyurusu yapıldı "texas mcu day" diye

tayyar

texasın sitesindemi problem var yoksa bendemi anlayamadım ne işten ne evden doğru düzgün gezemiyorum bu adamların sitesinde...
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

fatihinanc

Alıntı yapılan: tamirci_erhan - 21 Eylül 2010, 23:34:22
Hocam dediğiniz gibi 8bitlik ürünleri pek özellikli değil muhtemelen maliyeti ve güç tüketimini düşürmek içindir.

yok hocam tüm modeller 16 bit zaten de güç tüketimi en ucuzlarında bile çok iyi...
bir de şey hoşuma gitti 14 pin bir çipte en az 10 GPIO var. bunların herbiri harici kesmeye gidebiliyor...
donanım olarak çok üstünler. İçerisindeki clock modülü vs. gayet kullanışlı. ama dediğimiz gibi eksiği de yok değil...