Elektronikçinin kol saati (ez430 chronos)

Başlatan Erhan YILMAZ, 21 Eylül 2010, 23:02:18

fatihinanc

Yroumlar için teşekkür ederim.

@FxDev görüşlerin için teşekkürler.

Aslında bende tüm yazılar normal görünüyor. Bahsettiğin sorun karakter kodlaması ile mi ilgili ?
Şimdi temaları düzenliyorum. Belki de temadandır...
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

zabun92

kargo ücreti ödeniyormu ödeniyorsa nekadar oluyor
elektronik 10'a ayrılır; 01. analog 10. dijital  :))

zekk

slm benim sorum biraz farklı ama eger bilgilendirirseniz sevinirim. bende ez430 chronos var. ama bir türlü veri alamıyorum access point den ve ayrıca win 7 64 bit kullanıyrm. control center programını kurdum. acc. pointi takıyorum daha sonra, saati acc moduna alıp alt tusuna basıyorum saat ekranında sinyal gidiyr görünüyr, ama xyz ivmesini ekranda göremiyrm, yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler...

rehay

Selamlar,
UDEA'nın 433MHz alıcı modulu ile çalıştıran arkadaşımız oldu mu acaba? tesekkur ederim, reha

SiVRiSiNEK

zannetmiyorum, standart 433Mhz alıcı ile skopta sinyalleri incelemek istedim hiçbir sinyal göremedim, belki frekanslar tam örtüşmüyor olabilir, standart modüller 433.92Mhz idi sanırım

rehay

Selamlar,
saat ile UDEA UFM-M11 modulunu sorunsuzca konusturduk. Ancak, saat standart hali ile konuşmuyor.. Bunun icin UDEA'dan sağolsun Fatih bey modulun parametrelerini sağladı. Biz de bu parametreleri IAR ortamında "header" dosyasına yazıp "tekrar compile" edince, veri transferi yapar oldu. herkese iyi günler dilerim, reha

kantirici

Alıntı yapılan: rehay - 22 Eylül 2011, 22:41:52
Selamlar,
saat ile UDEA UFM-M11 modulunu sorunsuzca konusturduk. Ancak, saat standart hali ile konuşmuyor.. Bunun icin UDEA'dan sağolsun Fatih bey modulun parametrelerini sağladı. Biz de bu parametreleri IAR ortamında "header" dosyasına yazıp "tekrar compile" edince, veri transferi yapar oldu. herkese iyi günler dilerim, reha

Merhaba,
Yaptıgınız çalışmayı irnek kodlarla biraz daha açabilirmisiniz.İyi çalışmalar.

rehay

Selamlar,
aslında yapılması gereken işler çok karmaşık değil ama biz (Oğlum Ateş ve ben) ortama/cihaza ve "tool" lara alışkın olmadığımız için bayağı bir zaman harcadık. Yapılması gereken birkaç şey var ama biz bunlardan sadece birini yaptık (ez430'in yolladığı bilgiyi , UFM-M11 den okuduk) .. Bunun için de ez430'un standart frekansını (433.92) , UFM-M11 ile aynı olacak şekilde (433.05) değiştirip, derleyip, saate yükledik. Umarım sizlere biraz fikir verebiliriz.. reha
.
YAPILANLAR: ez430'un frekansının, UFM-M11'in kullandığı frekansa getirilmesi  kutudan çıktığı hali ile ez430: 433.92... UDEA da ise baz frekans: 433.05 ve kanallar ile değiştirilebiliyor .. ama 433.92 şeçeneği yok.

UFM-M11'in frekansı değiştirilemeği için (aslında firma isterseniz özel imal yapacağını söyledi ama şu etapta makul olmaz) ..
yatığımız şeyler, UDEA'nın RF parametrelerini , smartRF Studio 7 programında ez430 için girdik ve sağ tarafta oluşan değerleri aşağıda adını verdiğim dosyayı oluşturarak (bizim ortamda bu dosya mevcut değil idi yanlış hatırlamıyorsam) derledik.

C:\Program Files\Texas Instruments\eZ430-Chronos\Software Projects\Chronos Watch\IAR\Sports Watch\simpliciti\Components\mrfi\smartrf\CC430\smartrf_CC430.h

Siz uğraşmayın, biz de hazır yapılmışı var diye, "smartrf_CC430.h dosyasının" içerğini mesajın sonuna kopyalıyorum.. Daha sonra programı "433 MHz - Unrestricted" modunda derledik.. ( C:\Program Files\Texas Instruments\eZ430-Chronos\Software Projects\Chronos Watch\IAR\Sports Watch )

Şimdik....
1) Malum, CD ile gelen IAR'da kod sınırı olduğu için, 30gün deneme sürümünü indirdik
2) Tabii ki, bu sürüm ile, ez430 kodu çalışmadı.. Bunun üzerinde, wiki sayfasındaki "uygulamanın yeni halini" indirdik.. Tekrar deneyince problemsiz derlenip, saate yüklendi.. ( http://processors.wiki.ti.com/index.php/EZ430-Chronos?DCMP=Chronos&HQS=Other+OT+chronoswiki#New_Chronos_Software_Release )

Dikkat: eger "433Mhz Limited" olarak derlerseniz, RF parametrelerini derlemiyor (kod sınırı problemi yaşanmasın diye) ama RF frekansını da değiştirememiş oluyorsunuz..

Daha sonra da, UDEA UFM-M11'de , TI'ın yolladığı (mesela biz, ACC modunda birşeyler yolladık) data'yı hatasız olarak okuyabiliyorsunuz.

NELER YAPMADIK:
1) Saat'ten "makul ve mantıklı bir veri yollamak için , saat "mantığında değişiklik yapmak" .. Sanırım bunun için biraz daha "saat" programını incelemek gerek. Sadece "ACC" modunda iken "bilgi yolla" dedik
2) Saat / RF modul arasında "makul ve mantıklı veri alışverisi için" , TI simpliciti protokolunu cozmek (dogru durust bir dokuman bulamadık) yada yenisini yazmak gerek ki.. o da ilave çalışma gerektiriyor.

smartrf_CC430.h dosyasının içeriği:

/***************************************************************
 *  SmartRF Studio(tm) Export
 *
 *  Radio register settings specifed with C-code
 *  compatible #define statements.
 *
 ***************************************************************/

#ifndef SMARTRF_CC430_H
#define SMARTRF_CC430_H

#define SMARTRF_RADIO_CC430

#define SMARTRF_SETTING_IOCFG2        0x29
#define SMARTRF_SETTING_IOCFG1        0x2E
#define SMARTRF_SETTING_IOCFG0        0x06
#define SMARTRF_SETTING_FIFOTHR       0x47
#define SMARTRF_SETTING_SYNC1         0xD3
#define SMARTRF_SETTING_SYNC0         0x91
#define SMARTRF_SETTING_PKTLEN        0xFF
#define SMARTRF_SETTING_PKTCTRL1      0x04
#define SMARTRF_SETTING_PKTCTRL0      0x05
#define SMARTRF_SETTING_ADDR          0x00
#define SMARTRF_SETTING_CHANNR        0x00
#define SMARTRF_SETTING_FSCTRL1       0x06
#define SMARTRF_SETTING_FSCTRL0       0x00
#define SMARTRF_SETTING_FREQ2         0x10
#define SMARTRF_SETTING_FREQ1         0xA7
#define SMARTRF_SETTING_FREQ0         0xEF
#define SMARTRF_SETTING_MDMCFG4       0xF8
#define SMARTRF_SETTING_MDMCFG3       0x83
#define SMARTRF_SETTING_MDMCFG2       0x0B
#define SMARTRF_SETTING_MDMCFG1       0x22
#define SMARTRF_SETTING_MDMCFG0       0xF7
#define SMARTRF_SETTING_DEVIATN       0x23
#define SMARTRF_SETTING_MCSM2         0x07
#define SMARTRF_SETTING_MCSM1         0x30
#define SMARTRF_SETTING_MCSM0         0x10
#define SMARTRF_SETTING_FOCCFG        0x16
#define SMARTRF_SETTING_BSCFG         0x6C
#define SMARTRF_SETTING_AGCCTRL2      0x03
#define SMARTRF_SETTING_AGCCTRL1      0x40
#define SMARTRF_SETTING_AGCCTRL0      0x91
#define SMARTRF_SETTING_WOREVT1       0x80
#define SMARTRF_SETTING_WOREVT0       0x00
#define SMARTRF_SETTING_WORCTRL       0xFB
#define SMARTRF_SETTING_FREND1        0x56
#define SMARTRF_SETTING_FREND0        0x10
#define SMARTRF_SETTING_FSCAL3        0xE9
#define SMARTRF_SETTING_FSCAL2        0x2A
#define SMARTRF_SETTING_FSCAL1        0x00
#define SMARTRF_SETTING_FSCAL0        0x1F
#define SMARTRF_SETTING_FSTEST        0x59
#define SMARTRF_SETTING_PTEST         0x7F
#define SMARTRF_SETTING_AGCTEST       0x3F
#define SMARTRF_SETTING_TEST2         0x81
#define SMARTRF_SETTING_TEST1         0x35
#define SMARTRF_SETTING_TEST0         0x09
#define SMARTRF_SETTING_PARTNUM       0x00
#define SMARTRF_SETTING_VERSION       0x06
#define SMARTRF_SETTING_FREQEST       0x00
#define SMARTRF_SETTING_LQI           0x00
#define SMARTRF_SETTING_RSSI          0x00
#define SMARTRF_SETTING_MARCSTATE     0x00
#define SMARTRF_SETTING_WORTIME1      0x00
#define SMARTRF_SETTING_WORTIME0      0x00
#define SMARTRF_SETTING_PKTSTATUS     0x00
#define SMARTRF_SETTING_VCO_VC_DAC    0x00
#define SMARTRF_SETTING_TXBYTES       0x00
#define SMARTRF_SETTING_RXBYTES       0x00
#define SMARTRF_SETTING_RF1AIFCTL0    0x00
#define SMARTRF_SETTING_RF1AIFCTL1    0x00
#define SMARTRF_SETTING_RF1AIFCTL2    0x00
#define SMARTRF_SETTING_RF1AIFERR     0x00
#define SMARTRF_SETTING_RF1AIFERRV    0x00
#define SMARTRF_SETTING_RF1AIFIV      0x00
#define SMARTRF_SETTING_RF1AINSTRW    0x00
#define SMARTRF_SETTING_RF1AINSTR1W   0x00
#define SMARTRF_SETTING_RF1AINSTR2W   0x00
#define SMARTRF_SETTING_RF1ADINW      0x00
#define SMARTRF_SETTING_RF1ASTAT0W    0x00
#define SMARTRF_SETTING_RF1ASTAT1W    0x00
#define SMARTRF_SETTING_RF1ASTAT2W    0x00
#define SMARTRF_SETTING_RF1ADOUT0W    0x00
#define SMARTRF_SETTING_RF1ADOUT1W    0x00
#define SMARTRF_SETTING_RF1ADOUT2W    0x00
#define SMARTRF_SETTING_RF1AIN        0x00
#define SMARTRF_SETTING_RF1AIFG       0x00
#define SMARTRF_SETTING_RF1AIES       0x00
#define SMARTRF_SETTING_RF1AIE        0x00
#define SMARTRF_SETTING_RF1AIV        0x00
#define SMARTRF_SETTING_RF1ARXFIFO    0x00
#define SMARTRF_SETTING_RF1ATXFIFO    0x00

#endif

SiVRiSiNEK

şimdi benim karaköyden aldığım ucuz 433Mhz alıcılardan var bu alıcı çıkışını skop ile inceledim chronos saatin frekansını yakalamıyor skopta herhangi birşey göremiyorum, bu elimdeki ucuz modülün tam frekansını 433.XX nasıl bulabilirim

rehay

Selamlar,
piyasada satılan ASK receiver ile bu module bağlantı kuramıyorsunuz bildigim kadarı ile (tabii RF uzmanı olmadığım için, yanılıyor olabilirim) . Ayrıca, haberleşme için tek koşul frekans degil. Yukarıdaki parametrelerde de belirtildiği gibi , pekçok parametresi daha var.. Tabii bir de, iletişim modeli ki, o da FSK . Bu nedenle CC1101 tabanlı (ez430'un içinde ki up da bu yapıda) bir RF modulu seçmiştim (UDEA UFM-M11) .. iyi günler dilerim, reha

kantirici

Klein

Alıntı yapılan: SiVRiSiNEK - 24 Eylül 2011, 09:12:27
şimdi benim karaköyden aldığım ucuz 433Mhz alıcılardan var bu alıcı çıkışını skop ile inceledim chronos saatin frekansını yakalamıyor skopta herhangi birşey göremiyorum, bu elimdeki ucuz modülün tam frekansını 433.XX nasıl bulabilirim

Eğer alıcı pasif alıcı değilse , bir osilatörü vardır. Birkaç tur bobin sarıp frekansmetre uçlarına bağlar ve osilatörü (modülü) bu bobinin içinden geçirirseniz , osilatör frekansını bulabilirsiniz. Osilatör çok zayıfsa bobin tur sayısını biraz artırabilirsiniz.

SiVRiSiNEK

vaktim olunca şu UDEA UFM-M11 den alıp uğraşayım diyorum ama fiyatıda tuzluymuş meretin :) nerdeyse saatin fiyatına yakın

ucuz yollu 433mhz FSK alıcı bilen varmı?

NecroCapo

Ben vakti zamanında şunlardan birer tane almıştım. Hala çekmecede duruyorlar, ilgilenmeye fırsatım olmadı, fiyatları da gayet uygun, belki işinize yarayabilir:
http://www.direnc.net/main/products.asp?cat_ID=498&sub_cat_ID=514