Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

MATLAB nedir ?

Başlatan muhittin_kaplan, 28 Eylül 2010, 04:54:14

muhittin_kaplan

Hep Karşıma Çıkıyor. Nedir Bu MATLAB? (biraz bilgi sahibi oldum yanlız Doktoru Yönlendirmeyelim)
iyi derecede Vb.net ,C# vs biliyorum. MatLAB a ihtiyacım olurmu ? Hazır fonksiyonlar vs ler mi var ? beni Fonksiyon yazma derdinden kurtarıyormu ? (PID al Koy girişleri ayarla bakalım çıkışlar neymiş gibi).

erhanmete

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 28 Eylül 2010, 04:54:14
Hep Karşıma Çıkıyor. Nedir Bu MATLAB? (biraz bilgi sahibi oldum yanlız Doktoru Yönlendirmeyelim)
iyi derecede Vb.net ,C# vs biliyorum. MatLAB a ihtiyacım olurmu ? Hazır fonksiyonlar vs ler mi var ? beni Fonksiyon yazma derdinden kurtarıyormu ? (PID al Koy girişleri ayarla bakalım çıkışlar neymiş gibi).

dostum dün gece indirdim demo memo gibi bişi tam bugün ben yazacaktım nedir bu diye ağzımdan aldın.

muhittin_kaplan

Bende indiriyorum bakalım inmi cin mi ?

chailuck

hımmm..
hocam bilmek şart değil bunu amma, bilmek çok artı değer katıyor.
matrix( matris ) laboratory kısalmışı.
fortran dıye bır program var onun yaptıgı ıslerı de yapıyor.
ama sıstemı cok yoruyor, matematık formullerınden sımulasyonlara kadar cok cok becerıklı ama sıstemınızın ıyı durumda olması gerekıyor.

http://www.4shared.com/document/HfnF-YWP/MATLAB1.html

linkte giriş için işinize yarayacak bir döküman var. ben kullanmıştım bunu.
o dökümanın sonunda linkler var daha yardımcı olur sizlere.

matlab tutorials diye aratırsanız daha faydalı olacak şeyler bulursunuz.
iyi çalışmalar..
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım. (Fatih Sultan Mehmet)  Ayıplarını gördüğünüz komşuyu kınamayınız. Sırlarını açıklamayınız.Çünkü gördüğünüz bu sır size emanettir, emanete hıyanet kötü ve çirkin bir filldir. (Hacı Bayramı Veli )  meyve veren ağacın taşlanması çok hoş ;)

FullMetal

Yukarıdaki bilgilere ek olarak,
matris işlemlerinin diğer birçok programlama diline göre çok daha hızlı yapılabildiği söylenen, içinde birçok toolbox ın bulunduğu, bu yüzden de program yazmanın kolay olduğu ve hızlı birşekilde sonuca varılabildiği bir programlama dili.

Bununla birlikte bana göre çok hantal bir yapıya sahip. En son neural network toolbox ını kullanırken out of memory hatası verip beni çıldırtmıştı, traning parametresini değiştirdiğimde de eğitim aşırı yavaşladı.  Daha karmaşık sistemi C ile çok daha hızlı bir şekilde hafıza sorunu olmadan eğittim.

Hazır fonksiyonları kullanıp arka planda ne olduğunu bilmemek de zamanla teknik detaylardan uzaklaşmaya neden olabiliyor.

zamzam23

bilene çok sey kazandırır bılmeyene pek bısı kaybttırmez.

ferdem

Matlab in içinde çeşitli mühendislik alanlarına göre toolbox lar var. Bazıları matlab i sadece matrix denklem çözmek, matematiksel işlemler yapmak, veriyi görselleştirmek gibi temel amaçlar için kullanır, bazıları da toolbox ları için kullanır. Matlab i matlab yapan toolbox larının gelişmişliği ve hâlâ da gelişiyor olması. Bu toolbox ları geliştirmek için siz de katkıda bulunabilirsiniz yani Mathworks dışarıya açık bir firma, bazen oluyor bu toolboxlarda öyle güzel fonksiyonlar oluyor ki yapmak istediğiniz işe özel CAD i bırakıp matlab kullanıyorsunuz. Matlab in bir de görsel bir arayüz olan Simulink tarafı var, arkada çalışan fonksiyonlar yine Matlab fonksiyonları. Versiyondan versiyona çok geliştiğinden, Simulinke yetişmek zor, help i karıştırdıkça çok şaşırtıcı demo lar göreceksiniz. Biz simulinkte en çok ne yapardık... Bir kontrol sistemini kolayca modelleriz, sistem fonksiyonlarını kutucuklara yazar giriş verir çıkışa skopta(simulink skop) bakarız. Kolay gelsin.

SpeedyX

Matlab çok güzel bir araç, ayrıca CCS için söylediklerimi matlab için de yineliyorum, kullanmasını bilmezseniz çözümler uzun sürer yada hatalı olur, bu matlab dandiktir demek değil, bunun yanında matlab C gibi programlama dillerinin rakibi de değil.
Tek başına öğrenilebilecek birşey değil, en azından çok ileriye gidilemez, kendine özgü programlama dili, şematik yapısı var, tamamen simülasyon ve mühendislik hesapları yapmak için tasarlanmış fakat diğer programlama dilleri gibi seri port, usb, webcam gibi arayüzlere erişim imkanıda verdiği için aktif kontrol amaçlı da kullanılabilir.
Kendi toolbox ve fonksiyonlarını kullanarak teorisini zaten iyi bildiğiniz konularda parametreler vererek deneyler ve optimizasyonlar yapabilirsiniz.

muhittin_kaplan

örnek Olarak
Dün gece VB.NET 2008 de 2-3 saat de aşağıdaki aracı "kalman" için yazdım.

Okuduğum Yorumlarda Bu sistemi matlab da daha hızlı yapabiliiz  çıkıyor ortaya.

muuzoo

Matlab mühendislerin isviçre çakısı gibi bir aleti. Sadece mühendisler için değil gerçi neredeyse bütün bilimlerde kullanılabiliyor. Ben kendi adıma algoritma testleri için kullanıyorum. Algortima doğruysa uygulayacağım platforma göre kodlamaya başlıyorum. Bir nevi test aracı.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

FullMetal

Alıntı yapılan: SpeedyX - 28 Eylül 2010, 13:47:44
...kullanmasını bilmezseniz çözümler uzun sürer yada hatalı olur, bu matlab dandiktir demek değil...
Evet kesinlikle dandik demek değil.
Diğer yandan "out of memory" yada uzun süren çözümleri gördüğünüzde de kullanmasını bilmiyorsunuz anlamı çıkmaz ve hantal olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz.
Matlab de döngü kurmak yerine matrisler ile işlem yapılması tavsiye edilir
eğer döngü kurarak işlem yapılırsa matlab in matris işlem gücü pek ortaya çıkmaz. Sonra çok yavaş işlem yapıldığından yakınabilirsiniz.

Diğer yandan hazır fonksiyonlarının bulunduğu toolboxları ele alırsak,
mesela FANN kütüphanesi ve Matlab in Neural Network kütüphanesi arasında hız açısından çok fark var.
Ayrıca OpenCV ile Matlab Image Processing kütüphanesinde de hız farkı olduğu görülebilir. Akademik çalışmalarda da bu karşılatırmayı doğrulayıcı ifadelere rastlanabilir.

Yazdıklarımdan Matlab in yararlı bir programlama dili olmadığı anlamının çıkartılmasını istemem. Elektrik - elektronik mühendislerinin öğrenmesinde fayda olduğunu düşünüyorum.

muhittin_kaplan

O zaman benim ihtiyacım yok. Mühendis Değilim  8)

SpeedyX

@FullMetal,
Kullanmasını bilmekten kastım da bu zaten, kullanılan aracı tanıyıp, nerede verimli, nerede hantal çalıştığını bilmek, hiç birisi mükemmel değil. Bir problemi çözmenin bir çok yolu vardır, en hızlı nasıl çözüleceğini biliyorsanız o aracı tanımışsınız/biliyorsunuz demektir.
C de yapılanın aynısını matlab da da yapmaya kalkarsanız başınızın ağrıması çok normal, C farklı kullanılır, matlab farklı.
Tekrarlıyorum, C ile karşılaştırmak hiç mantıklı olmaz, tabii ki C den daha hantal olacaktır, bu çok normal değil mi? İşletim sistemi falan yazmak için düşünülmemiş ki, adı üstünde mat-LAB. Toolboxların bir çoğu yapılırken hız değil yüksek doğruluklu sonuç amaçlanmış.

Elma ile armutu yarıştırmak gibi birşey bu,
matlab çok ram yer :) C yemez, C en iyi.

muuzoo

ZAten Matlab son ürün için kullanılacak bir araç değil. Daha çok sınama ve doğrulama gibi şeyler için uygun.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

muhittin_kaplan

indirdim kurdum karmaşık bir program. geçmiş zaman, 3d Studio FX ile çalışmıştım onu anımsattı bana.