Fimer SMPS kaynak makineleri

Başlatan sezgin05, 10 Mart 2004, 15:37:38

KAZIMUGUR

Çeşidi 100 den çok.En çok karşılaşılan bir modeli,nasıldır sorusuna karşılık seçtim.Temel hepsinde aynı.
Trafo ortalama 6x6x3 cm ölçülerinde E.Giriş(primer) 3mm çapında ,çok ince tellerden burulu ve üzeri şeffaf plastik boru bazıları makaronlu,15-20 sp.Çıkış 5mm çapında aynı tip,7-12 tur.Oran 1/2 ila 1/3 olabiliyor.
Doğrultulduktan sonra bir bobin var 5x5x2 cm E nüve üzerinde 6-10 sp,6-7mm çapında emaye kaplı tek bakır (koşulsuz kısa devre-akım yükselme hızı sınırlayıcısı)
Sinyal tr 2x2x2 cm gibi,tel çapları 0,30mm 30sp civarı.
Transistörler yukarıda dediğim gibi,aynı cihazda farklı olanlarını gördüm,bulamadığımda IRFP460 lar bile çalıştı.
Pahalı ve arızası yenisine yakın ama giderek daha çok kullanılıyorlar,çatı işlerinde tercih ediliyorlar,boynuna asıp kullanıyor,doğru akım kaynağın bütün avantajları yanında bazı zor elektrodlarda dahi acemiyi usta yapıyor,yapışmadan başlıyor.

salim ALTIN

Merhaba.
Öncelikle şemalar için teşekkürler.
Sanırım benim daha önce incelediğim cihazın benzeri.
Size bir de önerim var.
4-5 sipir bakır borudan dairesel  bobin yapıp enerjiyi bu bobine uygulayarak, bu bobin içine bir metal sokup sistemi endüksiyon ocağı olarak kullanmayı denedinizmi hiç. ???
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

KAZIMUGUR

Merhaba,
Endüksion ocakları hakkında bir başlığa 2-3 ay önce bir dosya eklemiştim.
Bu konuda teorik bilgi olmadığından yakınan arkadaşlar için Philips uygulamalarından oluşan bir kitapcığı taramıştım.
Gerçi bir arkadaş virüs var filan dedi ,jpeg lerin içinde  :)
Cevap vermeye fırsat kalmadan malum kısa bir ara verdik.
Herhangi bir ihtimale karşı bir kaç arkadaşa indirtip kontrol ettirdim bir şey yok,rahatlıkla indirebilirsiniz.
1980 de çok uğraşıp bir şeyler yapmıştım ama o yıllarda piyasaya kabul ettirmek deveye hendek atlatmaktan zordu.Daha sonra bir kaç plastik yapıştırıcı yaptım.Eski şeyler.O zamanlar lambalar vardı,şimdi iş kolay pic ler,moslar.
Söz konusu dosya aşağıdaki adreste.
http://www.atgig.com/kazimugur/sis.rar
Dosyaları indirirken sanırım biraz sıkıntı oluyor.İnternet download manager (İdMan)hem çok hızlı hem pratik,açmadan otomatik virüs kontrolü filan,bu tip yada ftp linkleri gibi tıklayınca indiriyor.Denemek isteyen arkadaşlar için linkler aşağıda.
http://rapidshare.de/files/4095561/Internet_Download_Manager_v4.06.rar.html
http://rapidshare.de/files/4095473/Internet_Download_Manager_v4.06_full_yapma.rar.html
1-önce 'Internet Download Manager v4.06' yı bilgisayarınıza yükleyip,çıkın
2-'IDMan.exe dosyasını 'Internet Download Manager v4.06' yı yüklediğiniz
yere yapıştırıp onaylayın
3-'idm.reg' dosyasına çıft tıkla , evet,günlüğe ekle,tamam.

z

Bu kaynak makinelerinin güç katındaki trafo ve bobinlerin  sargı sayılarını tespit edebildiniz mi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

KAZIMUGUR

Üstteki mesajımda belirttiğim gibi.
Hiç yanık olmadı yani söküp sarma derdi olmadı.
Yukarıdaki yazıların zamanında arızalı bir tane vardı, 150Amper'lik.
Üzerindeki değerleri yukarıda yazmıştım.110A-250A arası bir birine yakın ölçülerde oluyor.Azıcık trafo büyüyo,teller kalınlaşıyor ve parelel transistör-çıkış diot sayısı artıyor.Diğer tüm aksam aynı.
Ayrıca yarım yada 1 spir geri besleme sargısı da olabiliyor.

Plazmaların kontrol kısmı karışık.

z

Plazmalar hakkında neler konuşabiliriz?

KAZIMUGUR

Plazmaların torch larında bir düğme vasıtası ile,yaklaştırdığınızda,basarsanız gazı açıyor ve ilk ark anından itibaren ark akımını (gerilimini) ölçüp geri besleme ile, ayarlanmış akım değerinde sabitliyor.
Bu sözünü ettiğim kaynak için kullanılan plazmalar,tungsten uçlu torch kullanılıyor.Torch ve parça arasında düzenli bir ark oluşuyor,operatör,elle ark içine tel beslamesi yaparak yada iki parçayı alın-alına kaynak yapıyor,azot,CO2 yada karışım gazları kullanılıyor.
Geri besleme,el-göz ile kontrol edilen mesafe,sisteme tel yada şerit girişine rağmen,arkı sürekli koruyor .
Bu kısımda 1200 voltta çalışan bir thristör sık arıza yapıyordu ve anca merkeze bulunuyordu.

z

İnternette de vardır ama MIG, TIG ve varsa diğerlerini de buraya yazalım, nedir, neyin kısaltmasıdır, özelliği nedir, ne işe yarar vs...

KAZIMUGUR

MIG=Molibden-inert gas
TIG=Tungsten-inet gas
Birbirlerinden farkı kullandıkları elektrot cinsidir.

Not:Düzeltme için.
MIG= Metal-inert gas olmalı

z

O zaman makineler gerek yapı gerek elektronik prensip açısından çok farklı değillerdir, yanılıyormuyum?

KAZIMUGUR

Öncelikle bir düzeltme yapayım.
MIG=Molibden değil metal-inert gas olmalıydı,2006-1955=Denkleminin sonuçları işte...

Her ikiside dc gerilimle çalışıyorlar,tıg da akım daha düşük,ince saçların kaynağında kullanılabilir.
Tıg da tungten elektrot ve iş parçası arasında ark oluşturuluyor ve bu arka ince tel beslemesi ile kaynak yapılıyor.Beslemw twli elektrotlardan biri değil.
Mıg da ise besleme telinin cins ve kalınlığına göre 20mm kalınlıklar normaldir.
Mıg için,klasik çubuk kaynakların modifiye edilmişi denebilir.Çubuklardaki oksidasyon önleyici kabuk (örtü) yerine gaz kullanılıyor çubuk ise makarada sarılı tele dönüşmüş halde.
Mıg da besleme teli elektrodlardan biri.
Elektrodun cinsi,kaynak malzemelerinin cinsi,kaynak pozisyonu ve kaynak-kesme-oyma-dolgu gibi çeşitlilikler konuyu genişletiyor.
Bu konu hakkında makine mühendisleri odasının el kitaplarında güzel açıklamalar var.
Bulamaz iseniz ve gerekli ise tarayabilirim.

z

Yabanci sitelerde TIG MIG seklinde konusanlari gorunce nedir diye meraktan sordum.

MIG bildigimiz Gaz Alti Tel Kaynak dan baska bir sey değil ozaman.

KAZIMUGUR

ilkser

http://rapidshare.com/files/3552253/gazalti_kaynak_yontemleri.pdf.html

Gazaltı kaynak yöntemleri ile ilgili türkçe bir dökman.İçerisinde TIG,MIG, MAG yöntemleri,kullanılan torchlar ve kaynak ağızları anlatılmış.

Kolay gelsin.
Uçmak,düşmeyi göze almaktır....