Fimer SMPS kaynak makineleri

Başlatan sezgin05, 10 Mart 2004, 15:37:38

z

Karbondioksit atmosferi altında yapılan, diğer bir deyimle karbondioksiti koruyucu gaz olarak kullanılan kaynak yöntemine Metal Activ Gas kelimelerinin baş harflerinden faydalanılarak MAG adı verilmiştir.

MAG'ın da ne olduğu belli oldu.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sezgin05

MICROCEBEL

Arkadaşlar merhaba,

Elimde fimer marka bir kaynak makinesi var.Akım ayarının yapıldığı potansiyometrenin bulunduğu karttaki op07 ler hariç diğer 3 entegrenin üzeri tamamen kazılı olduğu için okunmuyor.Sezgin hocamın gönderdiği şema ile devre uyuşmuyor.Oyönden işin içinden çıkamadım.Kazım hocam sizin elinizdeki şemaların farklı olduğu anlaşılıyor okuduğum yazılardan.Eğer dosyaları tekrar yüklerseniz sevinirim.Makinanın modelinide unutmadan yazayım ETS inverter 130.Çalışmalarınızda başarılar arkadaşlar...

KAZIMUGUR

@microcebel , ricamı kırmadığın için teşekkür ederim.

Genelde kontrol kısımları aynı olur.
Elimde olan X130 ...

130 A <<<

Edit :
Sezgin kardeşimizin verdiği link çalışıyor ve şimdi baktım şema aynı,yeni verdiğim de parça listesi de var..

MICROCEBEL

hocam asıl ben teşekkür ederim  ;)  sağolun

MICROCEBEL

evet hocam şema aynı acaba sonradan farklı bir kontrol kartımı taktılar.Üzerinde sadece OP07 opamplar okunuyor 2 adet var diğer 2 adet 14pinli entegre ve 1 adet 16 pinli entegreleri tamamen kazımışlar hiç bişey belli değil ve 16 pinli entegre kesin arızalı.Kartın üzerinde 045.100.001 ve ETS 130 /160 yazıyor.Bu kaynak makinası ziyan olursa üzülürüm valla.

KAZIMUGUR

dhan000

resimde görülen makinayı yapmak istiyorum ama takıldıgım bi nokta  var ..oda çıkıştaki trafoya seri olarak baglı olan az sargılı sanırsam geri besleme trafosu onu nasıl saracagım oldu..kaçtur olmalı ve geribesleme için gerekli olan voltaj ne olabilir...
besleme devresini ayrıca yapsam burdaki gibi olmasa olurmu..zaten anlamadıgım ordaki 5v yazan yerin neden şebekeden gelen toprak hattına baglandıgı...

asıl devrenin bulundugu adres..
burda...

xXxTopRaK

KAZIMUGUR hocam başlıktaki dc kaynak mak. dosyalarını dowloand edemiyorum sanırım linkte sorun var yenilersen sevinirim bilgiler için çok teşekkürler...

KAZIMUGUR

Bu sayfadakiler çalışıyor.

Edit : Bu sayfa 3. olunca cümle düştü.Doğrusu 2. sayfadakiler çalışıyor olacak.  :)

dhan000

Alıntı yapılan: "KAZIMUGUR"
http://rapidshare.com/files/123603053/spawarki.rar

linkteki makinayı yaptım ama kaynak yapmaya kalkınca igbtler uçuyor..
boşta çalışırken çıkışta 80 volt görüyorum ısınma felan yok... çıkıştaki trafoyu altta 17 tur onun üstüne sekonderi 9 tur onunda üstüne primerin devamını 18 tur olarak sardım...etd59 kullandım..TT yazan sanırım akım geri besleme trafosunun çalışıp çalışmaması böyle bir sorun yaparmı..sizce sorun ne olabilir...
kolay gelsin..

KAZIMUGUR

Fimer leri bilirim ama spawarki internette bulup eklediğim bir link , denemediğim için bir fikrim yok.Bu tip işlerde osiloskop ve varyak şart.

birgili

spawarki inverteri bende yaptım aynı sorunla karşılaştım. hatamın tetilkleme traforunda olduğunu düşünüyorum. EE25 nüveye 35sipir 0,35 tel kullandım.200ohm 2w direnç ısınıyor.daha watlı hale getirdim bu sorun kalktı.ırfd 123 yerine ırf 540 kullandım.kc213 yerine 15v z kullandım.Yinede boşta  sunuber devresi ısınıyor

dhan000

snubber devresinde kullanılan direncin degeri benim yaptıgım devrede 100ohm diger birçok devrede 40 ohm civarı hatta daha düşük olanlar var..igbtleri süren tetiklemeden gelen gerilim yaklaşık 5-6 volt gibi bir deger alıyor..boşta iken igbtler ısınsa anlayacagım ama  snuberin ısınmasını anlayamadım...tetikleme yeterli olmazsa igbtler üzerinde düşen voltaj yüksek olacagından igbteler ısınacaktır..