Fimer SMPS kaynak makineleri

Başlatan sezgin05, 10 Mart 2004, 15:37:38

birgili

Forumda ıgbt ler neden yanıyor başlığı altında bir arkadaş alçak indüktanslı bara dan bahsetmiş benin hatamın bundan kaynaklandığını düşünüyorum.Ben devreyi baskı devre üzerinde değil de delikli pertinaks üzerine kurmuştum.Bağlantılarıda 1,5 mm kablolarla yaptım kondansatörlerle  ıgbt ler arası mesafede fazlaydı. Bu arkadaş alçak end. bara kullanmanın suber devrelerini bile gerektirmeyeceğini kullanılısa bile kondansatör sunuberinin yeterli olacağını söylemiş heüz denemediğimden kesin birşey söyleyemiyorum  5-6v gibi değerde ıgbt lerin tam iletimde olmaması gibi bir durum olabilirmi?

KAZIMUGUR

Çalışmalardan resimler bekliyoruz . Mesela aşağıdaki gibi. :)

Bu gibilere bayılan bir dostumuz vardı , nerelerdeki , özledik.İnşaAllah sağlığı ve işleri yerindedir.

Spawarki için...

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=745942&postdays=0&postorder=asc&highlight=spawarka&start=0

Edit : Çeşit olsun

dhan000

hocam çalışan bişeyler yaparsak resimlerini yayınlarız..
kullandıgım igbtlerin datasheetine bakarken Threshold diye bir deger gördüm  türkçesi eşik , başlangıç anlamında bu deger min 3v max 6v du bu durumda igbtlerin bozulma sebebi tam iletime geçemiyor olması olabilir  son olarak irfp460 ile denemiştim sanki bu mosfetler daha iyi çalışmıştı en azından dokunur dokunmaz yanmadı bunun eşik degeri 2v ila 4v ...sanırım sorun burda 220 ohmuk direncin degerini yükseltip denemeyi düşünüyorum..elimdeki son moslarla..

birgili

kardeş benim kullandığım ırg4pc50u ıgbt nin eşik değerleri 3-6v bu değerler nasıl elde ediliyor bu konuda açıklama yapabilirmisin

dhan000

bu degeri sen elde etmiyorsun bu igbt nin kendi özelligi üreticinin verdigi deger..igbtyi tam iletime geçirmek için bu degeri geçmen gerekiyor ..forumda biraz araştırınca genelde tetikleme için 10v-12 volt gibi degerlerin uygun bulundugunu gördüm..kısaca senin dedigin gibi sorun tetikleme devresinde..eger senin yaptıgın devredede igbtnin gate-emiter  gerilimi 5-6 volt gibi bir degerse igbtler tam iletime geçemiyordur.. bu degeri yükseltmeye bak ..
kolay gelsin

birgili

Teşş.
bu değeri 6,45v dc ölçtüm

erkmenliharun

arkadalar bu etd59 trafoyu nerden bulabilirim

yanlizefe

trademy

acaba bu etd59 trafonun ölçüleri nedir. tüplü bilgisayar monitörlerinin içerisinde veya bilgisayar güçkaynaklarında bulunurmu. etd59 un ebatlarını bilsek hurdaların içerisinde karşılaştırma yaparak bulma şansımız artardı sanırım.

erkmenliharun

erkmenliharun

Arkadaşlar mıknatıs arge de EE 70 ferit nüve var sipariş ettim  bugün geldi. Dış ebatları en 70  boy 65 kalınlık 32 iç ebatları merkez 25 /31/45 iç boşluk sağlı sollu 13 mm dir.fiyatı kdv dahil 13 ytl dir. ilğilenen arkadaşlara duyrulur.

erkmenliharun

bu hfa15tb60 ın yerine hangi diyotu kullanabilim arkadaşlar.

dhan000

15amper 600voltluk hızlı diyot kullanabilirsiniz ultra fast denilen tiplerden
mesela mur20120 olabilir ben bunu bulabilmiştim 20amper 1200 voltluk..
kolay gelsin

hako83

Uyarınız için teşekkür ederim.  Merhaba Kazim Bey benim adım Hakan KOÇ 02 Eylül 2008 tarihinde https://www.picproje.org/index.php/topic,2991.45.html sayfada ki yazınızda ekteki resmi yayınlamışsınız. Bende uzun süredir, resimdeki devre ye benzer bir devre modeli üzerinde çalışıyorum, fakat bir türlü o 4 mosu süremedim bana yardımcı olurmusunuz bu konuda, ve o resmin devamı varmı sizde varsa paylaşırmısınız. Bu arada devre çin malı bir invertör kaynak makinesine ait. İnternetdeki kaynak makinesi şemaları birbirinin aynı neredeyse tek farklı olan şema sizin yayınladığınız şemadır ve sizden başkasıda bu şemadan hiç bahsetmemiş.
Değerli cevabınızı bekler iyi çalışmalar dilerim.