boya tabancasının ucunda bildiğimiz 1K direnç var. bu ne iş görüyor bilen duyan?

Başlatan zamzam23, 08 Ekim 2010, 17:41:19

zamzam23

arkadaslar boya tabancası ucunda direnc var. bir ucu tabancanın içine giriyor diğer ucu dışarı cıkıyor bi yere bağlı değil haliyle. bu direnc ne işe yaramaktadır?

z

Akıllının birisi tabanca şaşeye dokundurur ve tetiğe basarsa yüksek voltaj katının zarar görmesini engelliyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

zamzam23

direnc yokken gzl boyamıyor yüzey boya tutmuyor direnc varken yüzey boya tutuyor. bununla ne gibi bi alakası var peki?

hibeyup_44

Derdim mi? Yeterki bu memleket teknoloji ithal etmesin...

packexs

zamzam23

boyanın türünü bilmiyorum. tabancanın türünü de bilmiyorum. boya işini ben yapmıyorum. sadece tabancanın içindeki direncin değerinin bile püskürttüğü boyanın yüzeye tutunup tutunamamasını etkilediğini biliyorum ve bunun sebebni öğrenmek istiyorum. o direnc tam olarak ne iş görüor orda? koruma amacı dışında.

z

Direnci soktugunde yerine metal bir tel taktinmi?

Takmazsan elektrod geride kalacagindan tozu elektrikle yuklemede yetersiz kalir.

zamzam23

hocam bakın direnci söktüğümde boya tutmuyor 1K ile az tutyor 8K ideal. 10K fazla boya atıyor.ben bunun mantıgını soruyorum ne işe yarıyor bu direnc?o tabancanın ucunda ne varki farklı direclerde farklı tepki veriyor.

z

O zaman aciklamasi iki sekilden birisi olabilir.

1. sebep:

Yuksek voltaj kaynagina seri bagli bu direnc tozlarin statik yuklenmesi asamasinda uzerinden yuk yani akim gecisine maruz kalmakta ve akima sinir getirmekte.

Eger direnci dusurursen artan akim sonucu yuksek voltaj kaynagi bayiliyor ve voltaji dusuyor olabilir.
Bu da tozlarin yeterince yuklenememesi anlamina gelir.

2. sebep:

Yuksek voltaj kaynagina bagli bu direnc kuculdukce daha cok yuk akisina izin verecek ve tozlar daha fazla statik elektrikle yuklenecektir. Ancak havada ucusan es  polariteye ve yuksek yuke sahip yukler birbirlerini itecek ve bir kismi daha havada iken birbirlerinden uzaklasarak seyreleceklerdir.

Hangisi dogru dersen bilmiyorum? Fakat bir kac olcum yaparak olayi anlayabilirsin.

packexs

paint gun olarak patentlere bakınca ortaya çıkıyor.

şu adresten bakabilirsiniz...
orjinali ve devamı adreste var,
http://www.faqs.org/patents/app/20080213499
http://www.freepatentsonline.com/5067434.pdf

kısaca cevap şu: boya püskürürken o direnç üzerinden boyanın yüklendiği volt değeri geri besleme için kullanılıyor. 
Eğer direnci takmazsan yada çok düşürürsen,  boyayı fazla yüklediğini sanıp voltaj değerini aşağıya çekiyor.
direnç değerini yükseltirsen de, boyayı az yüklediğini sanıp fazla yükleme yapmaya çalışıyor.

Az yüklenmiş, yani direnci sökmüş yada değerini düşürmüşsen, boya yeterli induktansa sahip olamadığından yüzeye yapışamıyor.
Eğer direncin değerini yükseltirsen boya tanecikleri birbirine yapışıyor,

bu teorilere göre direnç değeri yükselmiş nozzle ile yaptığın boya daha mat ve pul pul olması lazım,
direnç sökük yada düşmüş değerlisinde ise zaten boya yüzeye yapışamadığından toz boya gibi, yada kireç boyanmış duvar gibi boyanmış olması lazım.
bu dediklerim tutuyorsa, ki sonucu sen daha iyi biliyorsun, demekki doğru cevabı bulmuşuz....

şunu anlatıyor:
[0032]According to the present invention, the high voltage for application to the charging electrodes 6 is adjusted by the limiting resistor 33 for the voltage at the tips of the charging electrodes 6 to be within a range over 5 kV and under 10 kV. That is, as indicated with a dashed line in FIG. 4, as the applied voltage is increased with the inter-electrode distance being 7 mm, the electrode-tip voltage will be increased correspondingly. Just before the applied voltage arrives at 10 kV, the voltage will be discharged. At this time, a large current will flow so that the electrode-tip voltage will be lower and no voltage necessary for ionization can be retained. In FIG. 4, the horizontal axis of the graph indicates the applied voltage while the vertical axis indicates the electrode-tip voltage. In the ordinary electrostatic coating with the air atomization of the paint, the compressed air is jetted so that the compressed air supplied to between the charging electrodes permits to retain the electrode-tip voltage at a level of about 7 kV as shown with a solid line in FIG. 4 because an ionization electrode is provided in the vicinity of the atomization zone to provide an ionization voltage necessary for a higher efficiency of the electrostatic coating, whereby electrostatic coating can effectively be attained with a voltage considerably lower than in the conventional electrostatic coating spray guns.

Read more: http://www.faqs.org/patents/app/20080213499#ixzz12FDiLPvi

zamzam23

Alıntı yapılan: packexs - 13 Ekim 2010, 16:25:36
Eğer direnci takmazsan yada çok düşürürsen,  boyayı fazla yüklediğini sanıp ..
boyayı fazla yüklediğini nasıl anlıyor?
bu nasıl oluyor. geribesleme dediğin sey cıkıstan alıp girişe vericen. direnci takmakla cıkıstan bişi alıp girişemi veriyor. yok. e daha nasıl bi geri besleme bu?

mimmoya

direncin ucu boyanın püskürdüğü yere çıkmıyor mu ?

diğer bir deyişle; boya püskürdükten sonra tabancanın tam ucunda direncin bacağı ile karşılaşmıyor mu ?

zamzam23

elektronik

Bu olayı anlayabilmek için fotokopi makinalarını araştırın.
Direncin bir ucunda yüksek gerilim var diğer ucuda boyayla temas ediyor.
direnç üzerinden boyaya yüksek gerilim yükleniyor yüklenen gerilim miktarına göre boyanın yüzeye yapışma oranı değişiyor zaten adı üstünde elektrostatik boya.

z

Alıntı yapılan: zamzam23 - 14 Ekim 2010, 09:07:37
tmm da direncin diğer ucu bosta ama. havaya cıkıyor diğer ucu

Kondansatorlerin plakaları arasında da yalıtkan var ama akım akmasını engelleyemiyor.

Yüksek voltajdan bahsediyoruz. Yüksek potansiyeldeki bir elektroda yalıtkan bir nesne yaklaştırılırsa elektrod, yalıtkan nesnenin elektronlarını bir yöne çeker ve yalıtkanın elektrik yüklenmesine neden olur.

Statik yüklenen nesne elektroddan uzaklaştığında yeni bir nesne  elektroda yaklaşırsa bu kez o da yüklenir.

Sonuçta boya partikülleri sürekli olarak elektrikle yüklenir ve devreden de sürekli olarak akım akar.